Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

......σκέφτομαι μήπως στο σ.δ. μετράει και 4τετ. πέργκολα.

 

ΣΤο σχέδιο κάλυψης είναι υπολογισμένη και η πέργκολα? Η στεγασμένη "πέργκολα" μετράει.

Είναι αντίστοιχο με την δική μου απορία #335

1)αν οι κατοικίες είναι 2 θα γίνουν 2 φάκελοι. Αν η κατοικία είναι μία με 2 ιδιοκτήτες θα γίνει ένας φάκελος.

2)Τι εννοείς 2 υπολογισμούς? Αν εννοείς 2 φύλλα καταγραφής για κάθε αυθαιρεσια ανά όροφο, πιστέυω πως ναι.

3)υπαρχει σχετικό θέμα περί υψους

4?)Πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν είναι δύο υπαγωγές ή μία (βλέπε 1)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ερωτηση πολυ μακρια....οταν υπαρχουν πολλοι ιδιοκτητες εχει κανει προβλεψη το συστημα να δινει ξεχωριστες αποδειξεις γιατιτ ου χρονου ακομα και η κυρα μαριγουλα στο χωριο θα κανει εσοδα-εξοδα!!!

 

 

επισης το τεε το @@@@ νατι ναχει τηλεφωνικες γραμμες που ολοι ρωταμε τα ιδα ας δωσει εναν ΠΙΝΑΚΑ με απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Εξαόροφη οικοδομη στη καλλιθέα 2 εταιρείας.

 

 

Άδεια 1973 με οικόπεδο 398 τμ, δόμηση στο στέλεχος 1990τμ και σχέδια υπογείου- ισογείου -3 καταστήματα με πατάρια, Α -Β - Γ όροφοι ίδιοι με δυο διαμερίσματα έκαστος, Δ όροφος 2 διαμερίσματα, Ε όροφος 2 διαμερίσματα, στ όροφος δωμα και ενα δυαράκι. ένα ασανσέρ. Κάλυψη 332,78τμ.

 

Αναθεώρηση 1975 με καταθεση μόνο διαφορετικού τοπογραφικού και τομής - και σημείωση " χωρίς αλλαγή προϋπολογισμού".

στην αναθεώρηση το νέο τοπογραφικό 416 τμ. .

Εργολαβικό το 1975 - πραγματικότητα αναφέρει υπόγειο με ράμπα , δυο καταστήματα στο ισόγειο με πατάρι (ενοποιεί το κατ1 -κατ 2 καλυπτοντοντας και τον ακάλυπτο χώρο.) Μεσώροφο με ένα γραφείο, Α-Β-Γ όροφο ένα ενιαίος χώρος γραφείων σε κάθε όροφο, με διαφορετικά μπαλκόνια και τετραγωνικά από την άδεια, Δ Όροφος ένα χώρος γραφείων, Ε όροφος 2 διαμερίσματα διαμερίσματα διαφορετικά απτα σχέδια- ΣΤ Όροφος δώμα χώρος ανσασερ και μια αποθηκη 2τμ.

Σύνολο δόμησης με κοινόχρηστους και πατάρια 2111,80 τμ και κάλυψη 375τμ

Συνολο δόμηση στην αδεια 1990τμ και καλυψη 332,64τμ

Συμφωνα με τους όρους δόμησης της εποχής δόμηση 2080τμ και κάλυψη 312τμ

 

Το αποτέλεσμα είναι να έχω εντελώς διαφορετικές κατόψεις και υπέρβαση μόνο 31,80 τμ και κάλυψη 63 τμ.

 

1) Θα υπολογίσω πρόστιμο για τα επιπλέον μέτρα τα οποία βρίσκονται στο ισόγειο.

2) Θα πληρώσω παράβολα για κάθε ιδιοκτησία που έχω στα συμβόλαια και στο E9 ή για καθε χώρο που βλέπω στην άδεια (και αν το δευτερο τοτε δεν έχω τιτλους.)

3) στο ΣT εχω μείωση δόμησης από την άδεια,(στα συμβόλαια δεν υπάρχει διαμέρισμα)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση συνάδελφοι:

 

Όταν λέει για υπερβαση ύψους σε σχέση με την επιτρεπόμενη και στην περιοχή ισχύει 7,50 + 1,80 στέγη ποιό υχόμετρο λαμβάνω υπόψη σαν επιτρεπόμενο? το 7,50 ή το 9,30 ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οι σοφιτες θα εχουν εκπτωση

50%, στο προστιμο τακτοποιησης αυθαιρετου?

 

Καλημέρα,

Εάν η σοφίτα είναι χώρος βοηθητικής χρήσης τότε έχει μειωτικό συντελεστή 50%. Εάν όμως αποτελεί κύριο χώρο κυρίας χρήσης (προδιαγραφές χώρου κύριας χρήσης βλ. κτιριοδομικό κανονισμό άρθρο 8 παρ.2.1), λογικά δεν θα πρέπει να έχει μειωτικό συντελεστή. Αλλά πού το λογικό στα παραδείγματα!

Επίσης θα ήθελα να σημειωθεί μία ανησυχία μου. Τα παραδείγματα δεν αποτελούν μέρος του νόμου!!! και δεν έχουν κυκλοφορήσει στην Εφημ. της Κυβερν. Προσοχή λοιπόν, γιατί εάν γίνει λάθος και μας ζητηθεί ό "λόγος", δεν μπορούμε να πούμε "μα έτσι έλεγε το παράδειγμα"! Και φαντάζεστε, σε μία χώρα που όλοι ψάχνουν αποδιοπομπαίους τράγους, ποιοι θα είναι αυτοί!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σε μία αυθαίρετη κατασκευή όπου το 50% αυτής μπορεί να νομιμοποιηθεί με το άρθρο 22 του ΓΟΚ και το άλλο 50% δεν μπορεί (π.χ. το 50% της αυθαίρετης κατασκευής βρίσκεται μέσα στην απόσταση Δ, ή υπάρχει περίσσευμα δόμησης στο οικόπεδο ώστε να μπορεσει να νομιμοποιηθεί μόνο το 50% της αυθαίρετης κατασκευής):

 

α) η διαδικασία που ακολουθείται είναι νομιμοποίηση του 50% της αυθαίρετης κατασκευής και υπάγωγή του υπόλοιπου 50% αυτής στον Ν.4014/2011 ή εξολοκλήρου υπαγωγή της αυθαίρετης κατασκευής (100%) στον Ν.4014/2011;

 

β) αν ακολουθείται η διαδικασία 50% νομιμοποίηση και 50% διατήρηση με τον Ν.4014/2011, χρειάζεται να πληρωθεί ξεχωριστό παράβολο για την νομιμοποίηση του 50% ώστε να μην πληρωθούν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης ή μήπως για την νομιμοποίηση του 50% μπορεί να χρησιμοποιηθεί το παράβολο της ρύθμισης του υπόλοιπου 50% στον Ν.4014/2011, όπου φυσικά θα δηλώνεται το σύνολο των μέτρων (100% αυθαίρετης κατασκευής) μόνο για το παράβολο, ενώ το πρόστιμο θα υπολογιστεί μονό για το 50%;

 

γ) στον συντελεστή υπέρβασης δόμησης, η σύγκριση της αυθαίρετης δόμησης γίνεται με την δόμηση που δηλώνεται στην οικοδομική άδεια ή με την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο ή αγροτεμάχιο;

 

δ) αν η αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να νομιμοποιηθεί εξολοκλήρου με το άρθρο 22 του ΓΟΚ, έχουμε το δικαίωμα να προβούμε μόνο στην ρύθμιση της αυθαίρετης κατασκευής σύμφωνα με τον Ν.4014/2011 χωρίς να γίνει άμεσα η νομιμοποίηση, ώστε να μπορέσει να μεταβιβαστεί άμεσα η αυθαίρετη κατασκευή;

 

ε) κατά τη διαδικασία της αίτησης υπαγωγής στον Ν.4014/2011, απαιτείται ο Α/Α της αμοιβής του μηχανικού από το σύσημα αμοιβών του ΤΕΕ, θα δημιουργηθεί κάποια αντίστοιχη υποεπιλογή στην καρτέλα των χώρων, όπως έγινε για τις αμοιβές του Ν.3843/2011 και τις ενεργειακές επιθεωρήσεις;

 

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία χωρίς άδεια 100μ² με ΤΖ=1000€ προ 1983, δίνει πρόστιμο 2250€

Μέσα στο οικόπεδο είναι και 2 άλλα βοηθητικά κτίσματα (αποθήκες) σε διάφορες θέσεις με εμβαδό 12μ² και 9μ²

Το συνολικό πρόστιμο θα είναι 2250€+2000€+2000€=6250€;!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγουμε με ΟΑ ή χωρίς όταν σε εκτός σχεδίου άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο υπάρχει κατοικία με ΟΑ αλλά έχει γίνει και δεύτερο κτίσμα χωρίς οικοδομική άδεια ως ξεχωριστός όγκος;

Διότι λέει επιλέγουμε με ή χωρίς ΟΑ όταν υπάρχει ΟΑ στο γήπεδο/αγροτεμαχιο/οικόπεδο.

Εδώ έχω ΟΑ αλλά αφορά άλλο κτίριο εντός ίδιου αγροτεμαχίου.

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία χωρίς άδεια 100μ² με ΤΖ=1000€ προ 1983, δίνει πρόστιμο 2250€

Μέσα στο οικόπεδο είναι και 2 άλλα βοηθητικά κτίσματα (αποθήκες) σε διάφορες θέσεις με εμβαδό 12μ² και 9μ²

Το συνολικό πρόστιμο θα είναι 2250€+2000€+2000€=6250€;!!!!!

 

Το κατ' αποκοπή πρόστιμο των 2000 ευρώ για <20τμ ισχύει όταν υπάρχει μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή όπως αναγράφεται και στο υπόμνημα.

Άρα τα 12 και 9 τμ τα συνυπολογίζεις κανονικά με τα κουτάκια συμπληρώνοντας τα τμ στους βοηθητικούς χώρους

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο που έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια έχω αυθαίρετο υπόγειο (βοηθητική χρήση, 1.00 m πάνω από το έδαφος η οροφή του και δεν επηρεάζει το ύψος της οικοδομής) που δεν έχει προβλεφθεί στην άδεια Υπάρχει εξωτερική σκάλα (χωμένη στο έδαφος). Για να πας στην εξωτερική σκάλα υπάρχει στεγασμένη είσοδος.

 

Ο συλλογισμός μου είναι ο εξής: Πληρώνω παράβολο για το υπόγειο καθώς μπορώ να το νομιμοποιήσω με το άρθρο 22 και πληρώνω πρόστιμο για την είσοδο καθώς δεν έχω υπόλοιπο δόμησης.

 

Είναι σωστός? Για την είσοδο θα πληρώσει 1500€?

 

Με τη σκάλα βέβαια έχω ένα θέμα. Η σκάλα μετράει στην κάλυψη και όχι στη δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.