Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Το παραθέτω πάλι μήπως κάποιος έχει συναντήσει κάτι παρόμοιο.

 

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Εχω περίπτωση αυθαιρετης πλήρως υπόγειας αποθήκης δίπλα απο το σπίτι με άδεια και υπογειο. Και έχει και ένα πρόχειρο στέγαστρο πάνω από τα σκαλάκια που κατεβαίνεις για να μπεις μέσα στην αποθήκη, επίσης στον ακαλυπτο της αυλής και δεν ευάπτεται με την κατοικία. Φυσικά και έχει υπερβει δ μιας και είναι κολλητά με τον φράχτη του.

1)Πως θα το τακτοποιούσατε αυτό? (Υπέρβαση κάλυψης στην υπόγεια αποθήκη υπάρχει? είναι όλη θαμμενη κάτω απο τον κήπο - μόνο ΄το στέγαστρο για να κατέβεις την μαρτυράει)

2)το Στέγαστρο πάνω απο τα σκαλάκια?

 

Και μια ερώτηση για τα στεγασμένα σκέπαστρα που μετράνε στην κάλυψη αλλά όχι στην δόμηση (απ'οσο ξέρω). Με αναλυτικό πηγαίνουν ως υπέρβαση δόμησης? Η σε νέο φύλλο δηλώνοντας μόνο την υπέρβαση κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο συλλογισμός μου είναι ο εξής: Πληρώνω παράβολο για το υπόγειο καθώς μπορώ να το νομιμοποιήσω με το άρθρο 22 και πληρώνω πρόστιμο για την είσοδο καθώς δεν έχω υπόλοιπο δόμησης.

 

Είναι σωστός? Για την είσοδο θα πληρώσει 1500€?

Σωστό μου ακούγεται, με την είσοδο δεν ξέρω τι γίνεται? Λογικά επηρεάζει την κάλυψη αν είναι έξω απο το εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης. Έχω αντίστοιχο κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το κατ' αποκοπή πρόστιμο των 2000 ευρώ για <20τμ ισχύει όταν υπάρχει μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή όπως αναγράφεται και στο υπόμνημα.

Άρα τα 12 και 9 τμ τα συνυπολογίζεις κανονικά με τα κουτάκια συμπληρώνοντας τα τμ στους βοηθητικούς χώρους

Με έχει μπερδέψει αυτό το "1. Κάθε αυθαίρετη κατασκευή υπολογίζεται ξεχωριστά" και η παρένθεση στο 4 "(στην οποία υπάρχει οικοδομική άδεια και εμπίπτει στις προϋποθέσεις της παραγράφου 6.β του άρθρου 24)"

 

Μακάρι να έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό μου ακούγεται, με την είσοδο δεν ξέρω τι γίνεται? Λογικά επηρεάζει την κάλυψη αν είναι έξω απο το εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης. Έχω αντίστοιχο κόλλημα.

 

Το θέμα είναι ότι στην είσοδο η πόρτα ανοίγει κατευθείαν σε σκαλοπάτια (παράβαση κτιριοδομικού). Σε εκείνη την περίπτωση έχω και πρόστιμο 500€ χωρίς να υπολογίσω αναλυτικό?

Επίσης κατά ΓΟΚ η σκάλα δε μετράει στην κάλυψη. Στη δική μου περίπτωση όμως είναι στεγασμένη. Οπότε θα υπολογιστεί τόσο σε δομηση όσο και σε κάλυψη άσχετα που πηγαίνει προς το υπόγειο?

Αλήθεια μια τέτοια σκάλα όταν είναι μη στεγασμένη δε μετράει στη δόμηση ε?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελω να θεσω μια ερωτηση .Εκτος σχεδιου εχει βγει αδεια αλλα μετα ο ιδιοκτητης εκανε διαχωρισμο του αγροτεμαχιου δηλ. αλαζει εντελως το τοπογραφικο με αποτελεσμα να εχουμε αποσταση μικροτερη απο 15,00μ απο τα πλαγια.Μεσα στο οικοπεδο υπαρχει και αλλη αυθαιρετη κατοικια σε αλλο ιδιοκτητη. Κανω δυο δηλωσεις? Αφου εχει αλλαξει ολο το τοπογραφικο θεωρειται αυθαιρετη ολη η πρωτη αδεια η μονο ως προς την αποσταση απο τα ορια?

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο κατοικίας ή κοινωφελούς χρήσης;

 

Στο άρθρο 24 παρ. 2 β) αναφέρει:

 

παρ. αα) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή έχει εκτελεσθεί σε κτίρια κατοικίας ....... απαιτείται δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας ...

 

παρ. ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή έχει εκτελεσθεί σε κτίρια κοινωφελούς χρήσης ....... απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας ....

 

Το ερώτημα είναι: στην περίπτωση που έχουμε κτίριο με διαμερίσματα (κατοικίες) που όμως έχουν είτε στο ισόγειο καταστήματα, είτε ας πούμε στο δώμα κάποιο γραφείο, τότε σε ποια περίπτωση ανήκουμε, προκειμένου να δούμε αν θα κάνουμε απλό δελτίο τρωτόπτητας ή ολόκληρη μελέτη στατικής επάρκειας;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στην είσοδο η πόρτα ανοίγει κατευθείαν σε σκαλοπάτια (παράβαση κτιριοδομικού). Σε εκείνη την περίπτωση έχω και πρόστιμο 500€ χωρίς να υπολογίσω αναλυτικό?

Επίσης κατά ΓΟΚ η σκάλα δε μετράει στην κάλυψη. Στη δική μου περίπτωση όμως είναι στεγασμένη. Οπότε θα υπολογιστεί τόσο σε δομηση όσο και σε κάλυψη άσχετα που πηγαίνει προς το υπόγειο?

Αλήθεια μια τέτοια σκάλα όταν είναι μη στεγασμένη δε μετράει στη δόμηση ε?

 

Κι εγώ που τους ρώτησα αν τα στεγασμένα σκέπαστρα και υπόστεγα που μετρούν στην κάλυψη θα πάνε με ξεχωριστό φύλλο καταγραφής, μου είπαν, ΟΧΙ, με αναλυτικό θα υπολογιστούν παραβλέπουμε το ποσοστό καλυψης σε αυτήν την περίπτωση.

Άρα αναλυτικό και για την σκάλα σου και για το σκέπαστρο και τικ στις λοιπες παραβάσεις.. Και το ξεμπάζωμα για να γίνει η είσοδος άλλος αναλυτικός..

 

Έχει να γίνει...της ανάλυσης!!!

 

Κτίριο κατοικίας ή κοινωφελούς χρήσης;

 

Στο άρθρο 24 παρ. 2 β) αναφέρει:

 

παρ. αα) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή έχει εκτελεσθεί σε κτίρια κατοικίας ....... απαιτείται δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας ...

 

παρ. ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή έχει εκτελεσθεί σε κτίρια κοινωφελούς χρήσης ....... απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας ....

 

Το ερώτημα είναι: στην περίπτωση που έχουμε κτίριο με διαμερίσματα (κατοικίες) που όμως έχουν είτε στο ισόγειο καταστήματα, είτε ας πούμε στο δώμα κάποιο γραφείο, τότε σε ποια περίπτωση ανήκουμε, προκειμένου να δούμε αν θα κάνουμε απλό δελτίο τρωτόπτητας ή ολόκληρη μελέτη στατικής επάρκειας;

 

Η αυθαίρετη κατασκευή που δηλώνεις ανήκει σε κατοικία, κατάστημα ή γραφείο? Αυτό θα λάμβανα εγώ υπ'οψιν

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με ΤΕΕ (έπιασα γραμμή μετά από 12 λεπτά αναμονής). Αν έχεις περίπτωση που ένα κομμάτι νομιμοποιείται με άρθρο 22 και ένα τακτοποιείται με το Ν.4014 τότε στο μισό εκδίδεις άδεια και στο άλλο μισό όχι. Για όσους είχαν απορία τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις... Γενικά μήπως είναι καλό να ανοίξει ένα θέμα με απαντήσεις από το Help Desk?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.