Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

τότε το πας χωρίς οικ. άδεια και σημειώνεις τμ στους βοηθητικούς χώρους αφού πρόκειται για Pilotis. δεν τίθεται θέμα αλλαγής χρήσης αφού δεν υπάρχει Ο.Α.

Αφου δεν έχει καθόλου Ο.Α. σου λέει πώς θα σημειώσει τμ στους βοηθητικούς χώρους, δηλ.το κουτάκι 5? Αφού όταν όχι Ο.Α., όχι 5,7,8,9.

Συνάδελφε έχω την εντύπωση ότι δεν το βάζεις στους βοηθητικούς χώρους, διότι εκεί βάζεις τους βοηθητικούς χώρους που έχουν μετατραπεί αυθαίρετα σε κατοικία...

Γι αυτό έχω επιφυλάξεις. Πού το λέει αυτό? Δηλαδή, π.χ. υπόγειος αποθηκευτικός χώρος στα σχέδια 50τ.μ. μεγάλωσε και στην πραγατικότητα έγινε 80 τ.μ. χωρίς να αλλάξει χρήση(παραμένει αποθήκη), αυτά τα 30τ.μ. επιπλέον πού θα τα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είσαι σε οικισμό? Αν δεν επιτρέπεται θέλει λίγο ψάξιμο.

 

Ναι σε οικισμό είναι, αλλά το ίδιο ερώτημα ισχύει όχι μόνο για την pilotis, αλλά για οποιαδήποτε βοηθητική χρήση (χώρο). Δηλαδή τα τετραγωνικά μή νομιμοποιήσημου βοηθ.χώρου που δεν υπάρχουν στην άδεια (άν υπάρχει), πού τα βάζουμε???? τα βάζουμε στο φύλλο καταγραφής στην ενότητα 5 ??? ή τα πάμε με αναλυτικό και ανα 5.000ευρώ βάζουμε μία λοιπή πολεοδομική παρανομία????

 

Αφου δεν έχει καθόλου Ο.Α. σου λέει πώς θα σημειώσει τμ στους βοηθητικούς χώρους, δηλ.το κυτάκι 5? Αφού όταν όχι Ο.Α., όχι 5,7,8,9.

 

Συνάδελφε νομίζω ότι όσο το συζητάμε βλέπουμε ότι δεν έχουμε καταλάβει αρκετές λεπτομέρειες που αρχικά μας φαίνονταν αυτονόητες.... οι οδηγίες για τους μηχανικούς που έδωσε το ΥΠΕΚΑ λένε επι λέξη ότι :

"Οδηγίες προς τους μηχανικούς για τον ορθό υπολογισμό του προστίμου

......

2.Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο, δεν επιλέγεται κάποιο από τα 5α,β,γ,δ (συντελεστής υπέρβασης δόμησης), 7α,β (συντελεστής υπέρβασης κάλυψης), 8α,β (συντελεστής παραβίασης πλάγιων αποστάσεων) και 9α,β (συντελεστής παραβίασης οικοδομικής γραμμής)."

Άρα προσωπικά καταλαβαίνω ότι το κουτάκι 5 μπορούμε να το συμπληρώσουμε είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει Ο.Α.... τα κουτάκια 5α,β,γ,δ (συντελεστές υπέρβασης) δεν μπορούμε να τα "τικάρουμε", μόνο εφόσων υπάρχει Ο.Α....

Link to comment
Share on other sites

ωραία... πες ότι βγάζεις μια άδεια για πυλωτή... με συμβατικό προϋπολογισμό θα πας και όχι με αναλυτικό, όπως και για μια αποθήκη ή έναν η/χ ή γκαράζ..

αρά κ τώρα που θα το τακτοποιήσεις με 4014 δεν θα χρησιμοποιήσεις αναλυτικό αλλά τα κουτάκια.

και αφού ότι είναι η αποθήκη είναι κ η πυλωτή και το γκαράζ κλπ δλδ βοηθ. χώροι συμπληρώνεις το κουτάκι για τους βοηθ. χώρους.

τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται λογικό

 

Έτσι λέω και εγώ με κουτάκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Εχω περίπτωση αυθαιρετης πλήρως υπόγειας αποθήκης δίπλα απο το σπίτι με άδεια και υπογειο. και έχει και ένα πρόχειρο σκεπαστρο πάνω απο τα σκαλάκια που κατεβαίνεις για να μπεις μέσα σε αυτο, πάλι στην αυλή και δεν ευάπτεται με την κατοικία. Φυσικά και έχει υπερβει δ μιας και είναι κολλητα με τον φραχτη του.

1)Πως θα το τακτοποιούσατε αυτό?

2)το Στέγαστρο πάνω απο τα σκαλάκια?

 

Και μια ερώτηση για τα στεγασμένα σκέπαστρα που μετράνε στην κάλυψη αλλά όχι στην δόμηση (απ'οσο ξέρω). Με αναλυτικό πηγαίνουν ως υπέρβαση δόμησης? Η σε νέο φύλλο δηλώνοντας μόνο την υπέρβαση κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου υπολογίσει το παρακάτω πρόστιμο:

 

Ακίνητο 65 τ.μ σε οικόπεδο 300 τ.μ εκτός σχεδίου με άρτιο μη οικοδομήσιμο. Με Τ.Ζ = 950 ευρώ άλλη κατοικία κατασκευή το 1975

 

Το πρόστιμο θα είναι

 

65*0,15 * 950 *2*1,7*0.5*0,15 = 2361

 

ή 2361*1,4 ή1,2 ( 6β ή 6α) = 33054

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφε νομίζω ότι όσο το συζητάμε βλέπουμε ότι δεν έχουμε καταλάβει αρκετές λεπτομέρειες που αρχικά μας φαίνονταν αυτονόητες.... οι οδηγίες για τους μηχανικούς που έδωσε το ΥΠΕΚΑ λένε επι λέξη ότι :

"Οδηγίες προς τους μηχανικούς για τον ορθό υπολογισμό του προστίμου

......

2.Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο, δεν επιλέγεται κάποιο από τα 5α,β,γ,δ (συντελεστής υπέρβασης δόμησης), 7α,β (συντελεστής υπέρβασης κάλυψης), 8α,β (συντελεστής παραβίασης πλάγιων αποστάσεων) και 9α,β (συντελεστής παραβίασης οικοδομικής γραμμής)."

Άρα προσωπικά καταλαβαίνω ότι το κουτάκι 5 μπορούμε να το συμπληρώσουμε είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει Ο.Α.... τα κουτάκια 5α,β,γ,δ (συντελεστές υπέρβασης) δεν μπορούμε να τα "τικάρουμε", μόνο εφόσων υπάρχει Ο.Α....

 

Έτσι ακριβώς είναι...αναγκαστικά θα συμπληρώσεις τμ στο 5 είτε είναι κύρια χρήση είτε βοηθητική, είτε έχεις Ο.Α. είτε όχι. Γιατί με κάποια τμ πρέπει να υπολογίσεις το πρόστιμο.

Όσον αφορά τον αναλυτικό προυπολογισμό, με αυτόν υπολογίζεται όποια κατασκευή δεν πάει με συμβατικό...

αλήθεια η πέργκολα με τι πάει?

Link to comment
Share on other sites

Η απλά αλλαγή χρήσης τυφλού υπογείου σε γραφείο είναι αποδεκτή?Αν είναι <20 τ.μ πάει με το κατ αποκοπήν πρόστιμο?Που είναι και πιο οικονομική λύση!

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω ωφέλεια από την Παρ. 6β. Από περιπτώσεις που έχω, ωφελούνται οι ιδιοκτήτες από τον υπολογισμό με τον τύπο και τους συντελεστές, καθώς τα τ.μ. είναι πάνω από το 20% τη επιτρεπόμενης επιφάνειας κάθε ιδιοκτησίας, παρά αν ήταν κάτω του 20%, όπου το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο.

Στη μία πείπτωση άλλη κατοικία με Τ.Ζ. 600 το πρόστιμο με συντελεστές βγαίνει 400Ε, άρα 500Ε που είναι το παράβολο, ενώ με Παρ.6 Άρθρου 24, 1.500Ε. 1000 Ε διαφορά! Και στην άλλη, α' κατοικία με Τ.Ζ. 2500Ε, το πρόστιμο είναι 2300Ε (και με έκπτωση 1940 Ε), ενώ με παρ. 6β. 3000 Ε. 700 Ε διαφορά. Και από την έκπτωση 3000-3000*0,2=2400, άρα 2400-1940=460 Ε η διαφορά.

 

*Οι παραπάνω περιπτώσεις δεν αφορούν αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω και γω μια λίγο περίπλοκη περίπτωση και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Είναι για ένα εξοχικό με άδεια του '86. Η αρχική άδεια προέβλεπε ισόγειο 60τετ. με υπόγειο ίδιας κάλυψης. Βέβαια από τους όρους δόμησης προκύπτει ότι ο Σ.Δ. επιτρέπει 65τετ και έψαχνα να βρω τα υπόλοιπα. Επειδή είναι οικόπεδο 4 στρ. εξ' αδιαιρέτου και επειδή προβλέπονται 6 κατοικίες και ανα 2 στο διάγραμμα κάλυψης ενώνονται με πέργκολα σκέφτομαι μήπως στο σ.δ. μετράει και 4τετ. πέργκολα. Αυτή είναι η μία ερώτηση αν κάποιος το χει ακουστά.

Στο υπόγειο έχει γίνει αλλαγή χρήσης και έχει τακτοποιηθεί με τον 3843. Στον κάθε όροφο έχουν προστεθεί 33τετ. Ο κάθε όροφος ανήκει πλέον σε διαφορετικό ιδιοκτήτη. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Θα γίνουν 2 φάκελοι λόγω δαφορετικών ιδιοκτητών;

2) Για τον υπολογισμό προστίμου θα κάνω ξεχωριστά 2 υπολογισμούς διότι στο πρώην υπόγειο έγινε αλλαγή χρήσης της αυθαίρετης δόμησης και στον όροφο δεν έγινε ή λόγω τακτοποίησης του υπογείου θεωρείται ότι ούτε κει έγινε αλλαγή χρήσης;

3) Το υπόγειο έχει ξεμπαζωθεί. Φαντάζομαι θα πάει ως υπέρβαση ύψους αλλά το ποσοστό υπέρβασης θα μετρηθεί ως προς το σύνολο του κτιρίου;

4) Το ποσοστό υπέρβασης δόμησης θα γίνει για τον κάθε όροφο ως πρός το σύνολο του κτιρίου; Ρωτάω γιατί εφόσον θα γίνουν 2 ξεχωριστοί υπολογισμοί η κάθε παράβαση μόνη της ανά όροφο αντιστοιχεί σε <50% της δόμησης και μαζί είναι στην περίπτωση <100.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.