Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

αυτο πως το καταλαβαινετε?

 

Όταν υπάρχει μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή σε μια ιδιοκτησία (στην οποία υπάρχει οικοδομική άδεια και εμπίπτει στις προϋποθέσεις της παραγράφου 6.β του άρθρου 24) και αυτή είναι καθ’ υπέρβαση δόμησης έως 20τμ, πληρώνεται κατ’ αποκοπή πρόστιμο, με βάση την τιμή ζώνης, όπου βρίσκεται το ακίνητο, ως εξής:

για: εντός σχεδίου με τιμή ζώνης<2.500€ -> πρόστιμο 2.000€

εντός σχεδίου με τιμή ζώνης ≥2.500€ -> πρόστιμο 3.000€

εκτός σχεδίου -> πρόστιμο 1.500€.

δλδ στα κατ' αποκοπη, ΠΡΕΠΕΙ :

1. να ειναι μονο ΜΙΑ η αυθαιρετη κατασκευη

2. να υπαρχει ΗΔΗ ενα κτιριο με αδεια εντος του οικοπεδου/γηπεδου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ stathisemp λοιπόν το 663 το έπιασα το πρωί αλλά ο κύριος που απάντησε, αν και μηχανικός, μου είπε ότι δεν ξέρει να απαντήσει και θα πρέπει να διαβάσει, μην μου δώσει απάντηση που είναι λάθος. Τα συμπεράσματα δικά σας....μην προσπαθείτε λοιπόν σ αυτό το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, μάλλον, η κάλυψη υπολογίζεται με την μέγιστη επιτρεπόμενη της περιοχής και όχι με την πραγματοποιούμενη της αδείας.

 

Α οκ γιατί εγώ το είχα συνδέσει μόνο με το μέγιστο ύψος της περιοχής αλλά ίσως να έχεις δίκιο να ισχύει και για την κάλυψη αφού πολλές φορές δεν εξαντλείται.

Link to comment
Share on other sites

αυτο πως το καταλαβαινετε?

 

δλδ στα κατ' αποκοπη, ΠΡΕΠΕΙ :

1. να ειναι μονο ΜΙΑ η αυθαιρετη κατασκευη

2. να υπαρχει ΗΔΗ ενα κτιριο με αδεια εντος του οικοπεδου/γηπεδου?

 

sundance, είναι στις οδηγίες προς μηχανικούς

Link to comment
Share on other sites

αυτο πως το καταλαβαινετε?

 

δλδ στα κατ' αποκοπη, ΠΡΕΠΕΙ :

1. να ειναι μονο ΜΙΑ η αυθαιρετη κατασκευη

2. να υπαρχει ΗΔΗ ενα κτιριο με αδεια εντος του οικοπεδου/γηπεδου?

 

Στο λογισμικό του Τ.Ε.Ε πάντως και μόνο μία αυθαίρετη κατασκευή να έχεις αν επιλέξεις και κάτι άλλο π.χ. αλλαγή χρήσης ή υπέρβαση κάλυψης ή ύψους αυτομάτως σε παίρνει από το 2.000 και σε βγάζει μικρότερο πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

δλδ στα κατ' αποκοπη, ΠΡΕΠΕΙ :

1. να ειναι μονο ΜΙΑ η αυθαιρετη κατασκευη

2. να υπαρχει ΗΔΗ ενα κτιριο με αδεια εντος του οικοπεδου/γηπεδου?

 

πρεπει να ισχυουν δλδ και τα 2, για να παει καποιος στα κατ' αποκοπη (φυσικα να ειναι και μεχρι 20τ.μ)?

 

πχ. στο παραδειγμα 3. δεν διευκρινιζει αν ηδη υπαρχει στο γηπεδο κτιριο με αδεια, το οποιο συμφωνα με τα ανω, απαιτειται.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας έχω δυο ερωτήσεις κρίσεως:

- Εκτός σχεδίου με άδεια οικοδομής, κτίστηκε σύμφωνα με τα σχέδια αλλά σε άλλη θέση από αυτή που προβλέπεται στην άδεια, κατά το μεγαλύτερο μέρος του εντός της ελάχιστης επιτρεπόμενης πλάγιας απόστασης. Τι είναι το αυθαίρετο; Όλο ή το τμήμα εντός της πλάγιας απόστασης?

- Σε κτίσμα χωρίς άδεια 100τμ υπολογίζουμε ως παράβαση ξεχωριστά τους κλειστούς χώρους και ξεχωριστά τις βεράντες και τα υπόστεγα με αναλυτικό? (δεν μιλάω για ανεξάρτητες κατασκευές αλλά για εξώστες του κτιρίου). Καταλαβαίνω ότι σε οικοδομή με άδεια στην οποία οι βεράντες έχουν κατασκευαστεί μεγαλύτερες από την μελέτη, νομιμοποιούνται με την συγκεκριμένη μέθοδο. Αλλά αν δεν υπάρχει άδεια υπολογίζουμε βεραντούλα-βεραντούλα, μαρκιζάκι-μαρκιζάκι ή απλώς τα τετραγωνικά κύριων και βοηθητικών χώρων που θα μετρούσαν σε έναν θεωρητικό σ.δ.? Μην τρελαθούμε δηλαδή...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Σε μονοκατοικία με τιμή ζώνης 2.100,

ισόγειο κλειστό παρκινγ Ε=32 μ2 το οποίο και έχουν τακτοποιήσει οι ιδιοκτήτες με τον 3843/10 και φαίνεται δηλωμένο πλέον σαν κατοικία.

 

στην πίσω πλευρά της κατοικίας έχουν κλειστεί 5 μ2 αυθαίρετα τα οποία και βρίσκονται κάτω απο το μπαλκόνι του Α ορόφου

 

Υπολογίζω το πρόστιμο και μου βγαίνει 2,000 Ε

 

η ερώτηση είναι η εξής.....πάει κατ αποκοπή επειδή έχει τόσα λίγα μ2 ?

 

κάνω κάτι λάθος στον υπολογισμό ? μου φαίνονται πολλά να πώ στον πελάτη 2,000 για 5μ αυθαιρεσίας

Link to comment
Share on other sites

- Σε κτίσμα χωρίς άδεια 100τμ υπολογίζουμε ως παράβαση ξεχωριστά τους κλειστούς χώρους και ξεχωριστά τις βεράντες και τα υπόστεγα με αναλυτικό? (δεν μιλάω για ανεξάρτητες κατασκευές αλλά για εξώστες του κτιρίου). Καταλαβαίνω ότι σε οικοδομή με άδεια στην οποία οι βεράντες έχουν κατασκευαστεί μεγαλύτερες από την μελέτη, νομιμοποιούνται με την συγκεκριμένη μέθοδο. Αλλά αν δεν υπάρχει άδεια υπολογίζουμε βεραντούλα-βεραντούλα, μαρκιζάκι-μαρκιζάκι ή απλώς τα τετραγωνικά κύριων και βοηθητικών χώρων που θα μετρούσαν σε έναν θεωρητικό σ.δ.? Μην τρελαθούμε δηλαδή...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απόψεις σας.

 

Και εγώ αυτό αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.