Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

θα ήθελα μια επιβεβαίωση του συλλογισμού μου...

 

προκάτ κατοικία εδρασμένη σε βάση από σκυρόδεμα εξ'ολοκλήρου χωρίς ο.α.

 

Καταβάλλεται παράβολο βάσει τετραγωνικών μέσω 4014 για τη κατοικία (με την υποχρέωση νομιμοποίησης εντός 3ετίας μιας και το δικαιούται) ΚΑΙ πρόστιμο βάσει αναλυτικού για τη βάση έδρασης (περίπτωση 13 περί κτιριοδομικών παραβάσεων) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο ...πρόεδρος στη ΝΕΤ είπε ξεκάθαρα ότι δεν πρόκειται να οριστούν αμοιβές και ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει

 

ηρθε η ωρα να δειξουμε αν ειμαστε επιστημονες επαγγελματιες με @@@@ η προβατα που παρακαλανε για λιγο χορταρι παραπανω μεχρι την σφαγη τους για να χορτασουν καλυτερα αυτοι που θα τους φανε.....

 

 

μην ακουσω κανεναν οτι τωρα την κατσαμε.......μην κρυβομαστε πισω απο χαρτογιακαδες με ελαχιστε και νομιμες κτλ.....

 

ΕΓΩ ΤΟΣΑ ΘΕΛΩ.....

Link to comment
Share on other sites

akius μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!

 

Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι το εξής:

 

Έστω οτι ζητάμε ο,τι θέλουμε.Θα καταθέτουμε τα χρήματα στην ΕΤΕ πρώτα για να αφαιρεθούν διάφορες κρατήσεις ή αμέσως στην τσέπη?ΑΠΥ? ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ κτλ?

 

Ακόμα και να ξεκαθαρίσουν τα ζητήματα του 4014 πως και που θα καταθέσω αμοιβή?Αν θυμάστε τα παραδείγματα του ΤΕΕ οι κρατήσεις υπολογίζονταν βάσει της "νόμιμης αμοιβής".

Ούτε αυτή θα βγεί?

 

Πώς επιτέλους θα πληρωνόμαστε??!!!?!?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε οτι ΔΕΝ ειναι απο συστημα ΤΕΕ αμοιβη.....ΔΕΝ εχει ΤΣΜΕΔΕ-ΦΕΜ-ΕΜΠ κτλ

 

μονο φπα και ΑΠΥ.....σαν να κοβεις στον γειτονα σου για τεχνικη εκθεση......δλδ σε αυτον οτα ν κοβεις πχ 100 για πινακα που παει τραπαεζα για επισκευστικο δανειο του κοβεις τσμεδε-εμπ και φεμ?

 

θα κοβεις απυ πχ με αιτιολογια........αμοιβη για ρυθμισεις ν 4014 στον ταδε για το ταδε κτιριο.....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,μια ερώτηση..Η άδεια λυόμενου σε εκτός σχεδιου μπορεί να πιαστεί σαν άδεια?Αν έχει χτίσει κανονικο κτιριο και οχι λυομενο?Μετράει αυτη η άδεια?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και να βάλω στην τούρτα το κερασάκι. Γνωστό αλλά να μην το ξεχνάμε...

ΠΟΛ 1027-9.2.2011

1. Φορολογικά στοιχεία, που εκδίδονται από επιτηδευματίες, για πώληση αγαθών ή παροχή υπηρεσιών σε ιδιώτες, εξοφλούνται από τους λήπτες αυτών αποκλειστικά μέσω Τραπέζης, με χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες του αγοραστή των αγαθών ή λήπτη των υπηρεσιών ή μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή με επιταγές, αποκλειόμενης της εξόφλησης των υπόψη στοιχείων με μετρητά.

2. Για την εφαρμογή των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου, ορίζεται ως κατώτερο όριο συναλλαγής, το ποσόν των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ για το έτος 2011 και το ποσόν των χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ από 1.1.2012 και εξής.

Ως αξία συναλλαγής, για την εφαρμογή των ως άνω διατάξεων, νοείται το συνολικό ποσό της αξίας της συναλλαγής, συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α..

3. Προκαταβολές που εισπράττονται ή τμηματικές καταβολές, που αφορούν συναλλαγές ύψους άνω του ισχύοντος κάθε φορά ορίου, εμπίπτουν στις υποχρεώσεις που απορρέουν από τις διατάξεις της παρούσας, ανεξαρτήτως του ποσού έκαστης τμηματικής καταβολής ή προκαταβολής.

 

ΠΟΛ 1027-9.2.2011

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ζητάμε όσα θέλουμε, αλλά αν αργότερα βάλουν ελάχιστες τι γίνεται με τον ΦΠΑ? Αν έχω 500€ αμοιβή με 115€ ΦΠΑ και η ελάχιστη είναι τελικά 1000€ με 230€ ΦΠΑ, τότε πρέπει να βάλω από την τσέπη μου 115€ για τον επιπλέον ΦΠΑ!!! Αν εγώ τα έχω εισπράξει ΤΩΡΑ, που οι @@@@@@ του ΤΕΕ και του υπεκά δεν έχουν βγάλει ακόμη τις ελάχιστες, ΜΕΤΑ θα είμαι καλυμμένος ότι "ΑΥΤΟΙ ΦΤΑΙΝΕ που δεν είχαν βγάλει ελάχιστες την 1/10/11" ???

 

Απαντάω μόνος μου.... "ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!! Τα βάζεις από την τσέπη σου.... βλαμμένε Έλληνα μηχανικέ!!!! Γιατί βιάστηκες???"

 

Α ρε ζώ@@@.... Δηλαδή ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ οι του ΤΕΕ και του υπουργείου (όσοι είναι δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση-περίπτωση.

 

Έχει γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών. Η μητέρα στον δεύτερο όροφο που αποτελείται από δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες (υλοποιημένες με άδεια και χωρίς αυθαίρετα) έχει πλήρη κυριότητα στη μία και επικαρπία στην άλλη (την οποία έχει δωρήσει στην κόρη-ψιλή κυρία όπου και κατοικεί η τελευταία με την οικογένειά της). Επίσης η μητέρα είχε και το μισό της ταράτσας (πάνω από το διαμέρισμα που μένει η κόρη) το οποίο βάσει σύστασης είναι ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία η οποία όμως δε μπορούσε να κτιστεί παρότι επιτρέπεται ακόμα ένας όροφος στην περιοχή γιατί είχε εξαντληθεί η δόμηση στους άλλους ορόφους. Στο χώρο λοιπόν αυτό η κόρη έχτισε 60 τ.μ. αυθαίρετα και το ένωσε με εσωτερική σκάλα με την από κάτω ιδιοκτησία της οπότε τώρα έχει σαν πρώτη κατοικία μια μεζονέτα στο δεύτερο και τον τρίτο.

 

1)Ποιος κάνει την αίτηση; Η μητέρα που βάσει συμβολαίων είναι πλήρης κύρια στην οριζόντια του τρίτου ορόφου και μάλιστα σαν άλλη κατοικία επειδή έχει ήδη άλλη πρώτη κατοικία; Η' η κόρη σαν πραγματική ιδιοκτήτρια του αυθαιρέτου και σαν πρώτη κατοικία όπως είναι στην πραγματικότητα;

 

2)Οι ιδιοκτησίες παραμένουν ξεχωριστές παρότι έχουν ενωθεί στην πράξη και συνεπώς μόνο ξεχωριστά μπορούν να μεταβιβαστούν. Ποιά ιδιοκτησία θα αφορά η βεβαίωση για μεταβίβαση;

 

3)Στο οικόπεδο υπάρχει άδεια αλλά φυσικά όχι για το συγκεκριμένο. Πάμε στην επιλογή με οικοδομική άδεια;

 

4)Οι υπερβάσεις στη δόμηση ή στο ύψος είναι σε σχέση με την προβλεπόμενη οριζόντια ιδιοκτησία ή σε σχέση με τη συνολικά επιτρεπόμενη στο οικόπεδο και την περιοχή;

 

5)Σε συνάρτηση με το 2 και με βάση την πραγματική κατάσταση και όχι τα συμβόλαια θα μπορούσε η αυθαιρεσία να αφορά το διαμέρισμα του δευτέρου ορόφου της κόρης; (που έχει άδεια). Να πουμε δηλ. ότι έγινε καθ'υπέρβαση της άδειας της οριζόντιας του δευτέρου ορόφου; Ή είναι αυθαιρεσία της οριζόντιας του τρίτου;

 

Εχω μπερδευτεί!Βοήθεια!

 

:-o

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.