Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

από dix e6:

 

" 1) έχω μετατροπή υπόγειας αποθήκης σε ισόγεια αποθήκη (ξεμπαζωμα)"

και

"στο 1 βαζω Υ.Δ. και 0,5 μου βγάζει το πρόστιμο εστω Χ"

 

 

Δεν θεωρώ ότι το ξεμπάζωμα της υπόγειας αποθήκης και μόνο δημιουργεί Υ.Δ .

 

Τα υπόγεια που δημιουργούν Υ.Δ είναι από την αλλαγή χρήσης τους που στην υπόθεση αποθήκης σε αποθήκη δεν υφίσταται.

 

Το ξεμπάζωμα εξ άλλου μόνο του αντιμετωπίζεται ως υπέρβαση κατ. 13 και μέχρι εκεί.

 

Είναι τραβηγμένο να πεις ότι μία απλή και μόνη επέμβαση στη στάθμη του ακαλύπτου δημιουργεί Υ.Δ στο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδή Anton_civeng για την παρακάτω περίπτωση (σκαρίφημα) το c δεν θα το δήλωνες καθόλου ξεχωριστά?

παρά μόνο μια παράβαση ξεμπαζωματος για τα b & c ?

 

 

 

ssouanis την επιλογή "χωρίς υπέρβαση" με λίγα λογία την επιλέγουμε οταν δεν έχουμε καμιά υπερβαση σε κανένα πολεοδομικο μεγεθος και καμια αλλαγη ως προς την χρηση του χωρου παρα μονο οταν εχουμε υπέρβαση στο υψος..

Edited by dix e6
Link to comment
Share on other sites

Αξιότιμοι συνάδελφοι,

έχω αναλάβει την περίπτωση τακτοποίησης ενός εξ' ολοκλήρου αυθαιρέτου κτίσματος, (χωρίς Ο.Α.) εκτός σχεδιου,σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο, το οποίο έχει ανοιχτή piloti.

Δεν έχω καταλάβει τελικά, η τακτοποίηση της pilotis γίνεται στο φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής βάζοντας τα τετραγωνικά βοηθητικών χώρων στο 5. κουτάκι ή σύμφωνα με το Δ' μέρος των ερωταπαντήσεων η περίπτωση αυτή υπάγεται στην ερώτηση 6.

6. Πως υπολογίζεται το ενιαίο ειδικό πρόστιμο για στεγασμένους χώρους (ανοιχτούς) με υποστυλώματα όπως ημιυπαίθριοι, ανοιχτοί, κιόσκια κλπ;

Στεγασμένοι ανοιχτοί χώροι επί υποστηλωμάτων ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής τους (οπλισμένο σκυρόδεμα, ξυλοκατασκευή, σιδηροκατασκευή κλπ) υπάγονται στην κατηγορία 13 του φύλλου καταγραφής αυθαιρέτων κατασκευών και υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό. Στην ίδια κατηγορία 13 υπάγονται προστεγάσματα, αρχιτεκτονικές προεξοχές, ζαρντινιέρες, υπερβάσεις εξωστών.

Συνεπώς υπολογίζεται με προϋπολογισμό.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για τη σύνταξη του δελτίου ελέγχου δομικής τρωτότητας πρέπει να σφραγισθεί απο πολιτικό μηχανικό μόνο;, (υποψιάζομαι οτι εγω ως τοπογράφος μηχανικός δεν θα μπορώ παρόλο που το συγκεκριμένο κτίσμα είναι δυόροφο χωρίς υπόγειο).

Επίσης κατα την αυτοψία παρατήρησα φθορές απο σκουριά στις αναμονές και γενικότερα κακοτεχνίες. Σε αυτές τις περιπτώσεις πως χαρακτηρίζεται το κτίσμα, ... μη επαρκές στατικά;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

από dix e6:

 

"δηλαδή Anton_civeng για την παρακάτω περίπτωση (σκαρίφημα) το c δεν θα το δήλωνες καθόλου ξεχωριστά?

παρά μόνο μια παράβαση ξεμπαζωματος για τα b & c ?"

 

Ναι dix e6, για μένα το μόνο που έχει συμβεί στο G είναι η γενική αλλαγή στάθμης του ακαλύπτου εφ όσον παραμένει αποθήκη.

 

Αυτό βεβαίως αυξάνει τις αντίστοιχες ποσότητες του αναλυτικού προυπ/μού.

 

Υπάρχει η περίπτωση από την αύξηση των ποσοτήτων για το G να υπερβεί ο προυπ/μός το 5000 € οπότε χρεώνεται δεύτερο 500-ρικο η τρίτο κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

 

Στο κείμενο που συνοδεύει την τροποποίηση γίνεται σαφές ότι:

Η επιλογή αυτή (χωρίς υπέρβαση) πρέπει να γίνεται μόνο στις περιπτώσεις που συντρέχει η ανωτέρω περίπτωση (Σε περίπτωση που τμήμα οικοδομής περιλαμβάνεται στην άδεια και η ΜΟΝΗ παράβαση είναι η υπέρβαση ύψους) διότι σε αντίθετη περίπτωση θα ακυρωθεί η δήλωση λόγω ψευδών στοιχείων.

 

Λοιπόν σε αυτό τι πιστεύετε; Θεωρούνται χώροι τακτοποιημένοι με τον 3843 μη υπερβαση της άδειας και να μπορούν να πάρουν μόνο το 0,2 ή 0,4 ή καλύτερα να συμψηφιστούν τα πρόστιμα και να πάει ως ΥΔ και ΥΥ με 1,2 ή 1,4;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον 3843 μπορούσαμε να τακτοποιήσουμε αλλαγή χρήσης και τίποτα άλλο. Ας υποθέσουμε λοιπόν πως ένα υπόγειο τακτοποιήθηκε με τον 3843. Το σκεπτικό πρέπει κατά την γνώμη μου να είνια το εξής : Αν η πολεοδομία κάνει αυτοψία στο συγκεκριμένο υπόγειο (που έχει τακτοποιηθεί) θα κάνει έκθεση αυθαιρέτου κτίσματος ως προς την αλλαγή χρήσης? Κατά την γνώμη μου όχι. Άρα οι χώροι που έχουν τακτοποιηθεί με τον 3843 δεν συνιστούν υπέρβαση της οικοδομικής άδεις αφού εφόσον έχουν τακτοποιηθεί επομένως μπορούν να πάρουν τους συν/τες 0.2 ή 0.4.

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι πιο πλήρης η σκέψη μου θα συμπληρώσω το εξής : Η πολεοδομία ενδεχομένως να κάνει έκθεση αυθαιρέτου για άλλες αυθαιρεσίες (κουφώματ κλπ) όχι όμως για Υ.Δ. που είναι και αυτό που μας ενδιαφέρει αφού στην τροπολογία αναφέρεται ότι τους συν/τες 0.20 ή 0.40 μπορούμε να τους πάρουμε αν στο τμήμα του κτιρίου που έχουμε Υ.Υ. δεν έχουμε Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον 3843 μπορούσαμε να τακτοποιήσουμε αλλαγή χρήσης και τίποτα άλλο. Ας υποθέσουμε λοιπόν πως ένα υπόγειο τακτοποιήθηκε με τον 3843. Το σκεπτικό πρέπει κατά την γνώμη μου να είνια το εξής : Αν η πολεοδομία κάνει αυτοψία στο συγκεκριμένο υπόγειο (που έχει τακτοποιηθεί) θα κάνει έκθεση αυθαιρέτου κτίσματος ως προς την αλλαγή χρήσης? Κατά την γνώμη μου όχι. Άρα οι χώροι που έχουν τακτοποιηθεί με τον 3843 δεν συνιστούν υπέρβαση της οικοδομικής άδεις αφού εφόσον έχουν τακτοποιηθεί επομένως μπορούν να πάρουν τους συν/τες 0.2 ή 0.4.

 

Συμφωνώ στο νόημα, διαφωνώ στο τι έκανες με τον 3843. Με τον 3843 δήλωνες υπερβάσεις δόμησεις και από παρανόηση θεώρησαν αλλαγή χρήσης από βοηθητικό σε κύριο χώρο πράγμα που στην πραγματικότητα είναι υπέρβαση δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνούμε. Ένας χώρος που έχει τακτοποιηθεί με τον 3843 είτε ως Υ.Δ είτε ως αλλαγή χρήσης δεν μπορεί να θεωρείται σήμερα αυθαίρετος άρα σε ενδχόμενο έλεγχο δεν θα γίνει έκθεση αυθαιρέτου για τπέρβαση δόμησης ή αλλαγή χρήσης. Για ποιο λόγο λοιπόν να μην μπορείς να χρσησιμοποιήσεις τους παραπάνω συν/τες. Αν υποθέσουμε ότι αυτό τον χώρο τον είχες νομιμοποιήσει με άδεια νομιμοποίησης και τώρα ήθελες να τακτοποιήσεις την Υ.Υ. δεν θα χρησιμοποιούσες τ0.20 ή 0.40? Θεωρώ ότι είναι η ίδια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μπερδεύει η διατύπωση.

''Χωρος που περιλαμβανεται στην αδεια''

Αλλού έγραψα ότι και οι τακτοποιημένοι χώροι φαινότανε στην άδεια μιας και ήταν εντός περιγράμματος, όγκου κτιρίου. Οπότε πάλι φαινότανε απλά ως βοηθητικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.