Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Και εγώ καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα. Στην προκειμένη περίπτωση που το δάπεδο του υπογείου από την μία πλευρά του έχει έρθει στο ίδιο επίπεδο με το διαμορφωμένο έδαφος υπάρχει υπέρβαση του μεγίστου ύψους της περιοχής κατά 1.50μ (δηλαδή τα ύψη όλων των ορόφων είναι σύμφωνα με την άδεια και η υπέρβαση αυτή προκύπτει από την υπερύψωση της στάθμης θεμελίωσης του κτιρίου). Κατά την γνώμη μου σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να υπλογισθεί το πρόστιμο με το εμβαδό του τελευταίου ορόφου (που βρίσκεται πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος) με τους συν/τες 0.20 ή 0.40 ανάλογα.

 

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι απ' ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα την υπέρβαση ύψους την μετράμε από το διαμορφωμένο έδαφος σύμφωνα με την οικοδομική άδεια. Άρα στην προκειμένη περίπτωση που δεν υπάρχει αλλαγή στην στάθμη του διαμορφωμένου εδάφους σαν υπέρβαση ύψους πρέπει να υπολογισθεί ο τελευταίος όροφος.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ερώτημα... στα εκτός σχεδίου ειπαμε παίρνουμε την ελάχιστη τιμη ζώνης που ισχύει στην περιφερειακή ενότητα αν η στην οικια δημοτικη ενοτητα η μεγιστη τιμη ζωνης δεν ξεπερναει τα 2200

 

περιφερειακές ενότητες ειναι

 

 

Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης

Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας

Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας

Περιφέρεια Ηπείρου

 

κτλ

 

αυτες σύμφωνα με το υπουργειο εσωτερικών.. παρανοώ κατι?

 

ανάδραση:

ναι παρανοώ.... άκυρο....

περιφερειακές ενότητες της περιφέρειας κεντρικης μακεδονιας ας πούμε ειναι

Ημαθία Πιερία πελλα κτλ

Edited by dix e6
Link to comment
Share on other sites

Στη τροπολογία (αρθ.51 ν.4030/11) αναφέρει "Σε περίπτωση υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένων κτιρίων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέχει υπέρβαση δόμησης τότε το πρόστιμο υπόλογίζεται με τους συν/τες 0.20 ή 0.40". Έδω μιλάει σαφώς για υπέρβαση δόμησης χωρίς να αναφέρει κάποια άλλη αυθαιρεσία. Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι εκτός από την παραπάνω παράβαση είχαμε και κάποια άλλη π.χ. με αναλυτικό ή αλλαγή χρήσης, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τους συν/τες 0.20 ή 0.40.

 

Συμφωνώ ότι στην στενή έννοια "υπέρβαση δόμησης" λοιπόν δεν περιλαμβάνονται παραβάσεις της κατηγορίας 13 (αναλυτικού πρυπ.).

 

Όμως η αλλαγή χρήσης του υπογείου σε κύρια χρήση είναι υπέρβαση δόμησης (εγκύκλιος 13, παρ.2) οπότε απ αυτό και μόνο δεν μπορείς λέω να χρησμοποιήσεις τους

 

συντελεστές 0,20 & 0,40

Link to comment
Share on other sites

ενώ η αλλαγή χρήσης της ισογείου αποθήκης σε κατοικία(κ.χ.) δεν είναι υπέρβαση δόμησης, εκεί μπορείς δλδ...

Link to comment
Share on other sites

ενώ η αλλαγή χρήσης της ισογείου αποθήκης σε κατοικία(κ.χ.) δεν είναι υπέρβαση δόμησης, εκεί μπορείς δλδ...

Βεβαίως και η αποθήκη αλλαγή σε κατοικία είναι υπέρβαση dix e6, αλλά η κουβέντα εδώ γινόταν για την συγκεκριμένη περίπτωση του συναδέλφου που είχε υπόγειο, γι αυτό και αναφερόμαστε στο υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

αφού τα τμ της ισογείου αποθήκης μπήκαν στον σ.δ.

δεν τσεκάρω Υ.Δ.

 

Σωστά λες dix e6 για τις αποθήκες, στην αλλαγή χήσης τους δεν υπάρχει υπέρβαση, έγραψα "υπέρβαση" έχοντας κατά νου "παράβαση" .

Συνοψίζοντας λοιπόν έχουμε ότι :

  1. σε περίπτωση αυτοτελούς ιδιοκτησίας κατοικίας με αλλαγή χρήσης στο υπόγειο, χάνεται η δυνατότητα χρήσης των συντελεστών 0,20 , 0,40
  2. σε περίπτωση αυτοτελούς ιδιοκτησίας με αποθήκη στο ισόγειο (η σε όποιον όροφο) η οποία αλλάζει σε χρήση κατοικίας διατηρείται η δυνατότητα χρήσης των συντελεστών αυτών.

Link to comment
Share on other sites

παίζοντας με το σύστημα ανακαλύπτω:

 

έχω σε μια δήλωση δυο φύλλα καταγραφής

1) έχω μετατροπή υπόγειας αποθήκης σε ισόγεια αποθήκη (ξεμπαζωμα)

2) μετατροπή ισογειας αποθήκης σε ισόγεια κατοικία

 

στο 1 βαζω Υ.Δ. και 0,5 μου βγάζει το πρόστιμο εστω Χ

στο 2 βάζω χωρις υπαρβαση και σημειώνω τα τ.μ. στο κουτάκι Κ.Χ. και βγάζει το πρόστιμο εστω Υ

 

έστω τωρα ότι εχω αυτούς τους δυο χώρους(ένας ογκος απλά στην άδεια ο πρώτος ηταν μπαζωμενος) με μια μικρη υπερβαση στο ύψος(υπερυψώθηκαν σε σχέση με την άδεια)

 

στο 1 εκτος τον προαναφερθέντων βαζω και υ.υ και το προστιμο γινεται Χ*1,2

στο 2 βάζοντας Υ.Υ ΤΟ πρόστιμο παρακαλω γίνεται Υ*0,2

το δέχεται το σύστημα το 0,2 λανθασμένα

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα για να αναγνωρίσει το 0,20 και 0,40 βλέπει την επιλογή υπέρβασης δόμησης.

Όταν είναι "χωρίς υπέρβαση" τότε καταλαβαίνει ότι έχει μόνο υπέρβαση ύψους, οπότε θα πας με όσα αναφέρονται στον 4030.

Στην περίπτωση σου πρέπει να βάλεις υπέρβαση<50%.

 

Στο κείμενο που συνοδεύει την τροποποίηση γίνεται σαφές ότι:

Η επιλογή αυτή (χωρίς υπέρβαση) πρέπει να γίνεται μόνο στις περιπτώσεις που συντρέχει η ανωτέρω περίπτωση (Σε περίπτωση που τμήμα οικοδομής περιλαμβάνεται στην άδεια και η ΜΟΝΗ παράβαση είναι η υπέρβαση ύψους) διότι σε αντίθετη περίπτωση θα ακυρωθεί η δήλωση λόγω ψευδών στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.