Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Εχει καποιος συναδελφος καποια γνωμη επ'αυτου:

Ο συγκεκριμενος πελατης εχει αγορασει δυο διπλανα διαμερισματα σε οροφο πολυκατοικιας και στη συνεχεια τα "ενωσε" φτιαχνοντας κοινη κυρια εισοδο, "παιρνοντας" απο τον κοινοχρηστο διαδρομο.

 

Για να τακτοποιησει θα χρειαστει καποια συναινεση των αλλων ιδιοκτητων?

Η παραβαση θα υπολογιστει με τον τυπο και υπερβαση δομησης? Δεδομενου οτι στο ενα διαμερισμα εχει κλεισει και τον εξωστη, αρα δεν ειναι η μοναδικη αυθαιρεσια.

Ο εξωστης με τη σειρα του? Θεωρειται αλλαγη χρησης? Και με υπερβαση καλυψης? Ξερω οτι εχουν επαναδιατυπωθει τα ερωτηματα αλλα δεν εχουν απαντηθει, οποτε καθε γνωμη βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι ευκολη διαδικασια αυτη....

Θα πρεπει κατ αρχιν για τη συνενωση των δυο να πας για αδεια μικρας κλιμακος, ανευ συναινεσεως.

 

Ομως για τον κοινοχρηστο χωρο θα χρειαστεις συναινεση απο τους υπολοιπους του οροφου νομιζω (οχι ολου του κτηριου), ενω ανευ συναινεσεως θα πρεπει να νομιμοποιησεις και τους εξωστες...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναρωτήσει και αλλού, αλλά με τόσα μνματα ούτε εγώ δεν το βρίσκω...το ΤΕΕ δεν απαντάει οπότε ρωτώ ξανά μήπως κάποιος που έπιασε γραμμή το έχει ρωτήσει...

 

Εξώστης κλεισμένος σε κατοικία πέραν των υπολοίπων συντελεστών πάει και με το 1.4 ως αλλαγή χρήσης? Εϊναι χρήση βοηθητική τελικά ο εξώστης?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Για να τακτοποιησει θα χρειαστει καποια συναινεση των αλλων ιδιοκτητων?

Η παραβαση θα υπολογιστει με τον τυπο και υπερβαση δομησης? Δεδομενου οτι στο ενα διαμερισμα εχει κλεισει και τον εξωστη, αρα δεν ειναι η μοναδικη αυθαιρεσια.

Ο εξωστης με τη σειρα του? Θεωρειται αλλαγη χρησης? Και με υπερβαση καλυψης? Ξερω οτι εχουν επαναδιατυπωθει τα ερωτηματα αλλα δεν εχουν απαντηθει, οποτε καθε γνωμη βοηθαει.

 

Κατά την άποψη μου δεν απαιτείται συγκατάθεση των υπολοίπων σύμφωνα με το νέο νομοσχέδιο (αλλά και ως τώρα παράτυπα απαιτείται από τους υπαλληλους της πολεοδομίας στις περιπτώσεις νομιμοποιήσεων, όχι για άλλες αλλαγές)....ο εξώστης είναι υπέρβαση δόμησης και κάλυψης και άρα ελέγχεις και πλευρικές αποστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Archthanos μαλλον ειναι και αλλαγη χρησης, περαν ολων των αλλων.

Stratosdentist ευχαριστω για την απαντηση. Ο συγκεκριμενος (πρωην) εξωστης βλεπει σε ακαλυπτο χωρο, αρα θεωρω οτι δεν τιθεται θεμα παραβιασης πλαγιων αποστασεων ή προκηπιου.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναρωτήσει και αλλού, αλλά με τόσα μνματα ούτε εγώ δεν το βρίσκω...το ΤΕΕ δεν απαντάει οπότε ρωτώ ξανά μήπως κάποιος που έπιασε γραμμή το έχει ρωτήσει...

 

Εξώστης κλεισμένος σε κατοικία πέραν των υπολοίπων συντελεστών πάει και με το 1.4 ως αλλαγή χρήσης? Εϊναι χρήση βοηθητική τελικά ο εξώστης?

Γιατι να παει με αλλαγη χρησης?

Υπερβαση δομησης κυριων χωρων ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Archthanos μαλλον ειναι και αλλαγη χρησης, περαν ολων των αλλων.

Stratosdentist ευχαριστω για την απαντηση. Ο συγκεκριμενος (πρωην) εξωστης βλεπει σε ακαλυπτο χωρο, αρα θεωρω οτι δεν τιθεται θεμα παραβιασης πλαγιων αποστασεων ή προκηπιου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έστω ότι στο παράδειγμα σου το κτίριο αποτελείται από υπερύψωση υπογείου (αποθηκευτικός χώρος) κατά 1,15μ. αντί 1.00μ. και τρεις ορόφους. Αυτήν την αυθαιρεσία των 15 εκ. ποιος από από τους τρεις ιδιοκτήτες θα την χρεωθεί?

 

Αυτή είναι πολύ καλή ερώτηση... Δεν ξέρω να σου απαντήσω, παρά μόνο το προφανές... Αν είναι Κ.Χ. χώροι το υπόγειο, τότε και οι τρείς... Αν πάμε σε λεπτομέρειες, π.χ. αν έχω οικόπεδο επικλινές και η μία πίσω αποθήκη είναι νόμιμη και οι άλλες μπροστά ξεμπαζωμένες και σπίτια... φαντάζομαι ανάλογα...

 

Επίσης ακούστηκε το εξής... Να πηγαίνουμε με αναλυτικό το ξεμπάζωμα, άρα και το τελικό πρόστιμο διαφοροποίησης ύψους...

Η γνώμη μου είναι ότι είναι απαράδεκτη τακτική γιατί ποτέ, μα ποτέ, δεν ξέρεις τί ίσχυε πριν την ανέγερση... δηλαδή δεν μπορείς να αποδείξεις το αν ξεμπάζωσες το υπόγειο, ή αν απλώς έχτισες ψηλότερα, γιατί ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα υψόμετρα είναι μπαλαμούτι στις άδειες... αν θέλουμε να μιλάμε ειλικρινά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να παει με αλλαγη χρησης?

Υπερβαση δομησης κυριων χωρων ειναι...

 

Συμφωνώ...η υπέρβαση δόμησης εμπεριέχει την αλλαγή χρήσης (δε γίνεται αλλιώς)...αλλά στην περίπτωση αποθήκης που έγινε χώρος κύριας χρήσης, θα βάζαμε και τα 2;

 

 

Αυτή είναι πολύ καλή ερώτηση... Δεν ξέρω να σου απαντήσω, παρά μόνο το προφανές... Αν είναι Κ.Χ. χώροι το υπόγειο, τότε και οι τρείς... Αν πάμε σε λεπτομέρειες, π.χ. αν έχω οικόπεδο επικλινές και η μία πίσω αποθήκη είναι νόμιμη και οι άλλες μπροστά ξεμπαζωμένες και σπίτια... φαντάζομαι ανάλογα...

 

Εγώ πιστεύω ότι σ'αυτή την περίπτωση πρέπει να πάνε και οι 3 για τακτοποίηση με αναλυτικό δια του 3, διότι είναι σε κοινόχρηστο χώρο. Σίγουρα όμως σύμφωνα με το ΦΕΚ μπορεί να το τακτοποιήσει ένας για όλους (φυσικά κατόπιν συνεννοήσεως).

Σίγουρα δε πιστεύω πως μπορεί να τακτοποιηθεί μόνο το 1/3.

 

Τον αναλυτικό όμως που τον καταχωρούμε ρε παλικάρια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.