Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση οικοδομής σ'έδαφος με νερό στα 40 εκ.


 
Kleanthis_D

Recommended Posts

Χαίρετε και συγχαρητήρια για την κοινότητα. :)

 

Βρίσκομαι στην αρχική φάση της ανέγερσης της κατοικίας μου και παρακαλώ θερμά αν έχετε το χρόνο να με βοηθήσετε.

 

 

Η περιοχή της ανέγερσης είναι παραθαλάσσια και στα 40 εκατοστά από την επιφάνεια βρίσκεις νερό (αλμυρό).Ο μηχανικός μου είχε βγάλει μελέτη με πεδιλοδοκούς ( θεωρώ, λάθος του ),την οποία - με τις λιγοστές μου γνώσεις,συζητήσεις με γείτονες κτλ - δε θεωρούσα ότι είναι κατάλληλη,γι αυτό και μου έβγαλε μία μελέτη με ραντιέ ( όπου θα γίνει και σε μικρότερο βάθος εκσκαφής κτλ ).

 

 

Ασφαλώς υπόγειο δε θα βγάλω καν ( για ευνόητούς λόγους ).

 

Το ζήτημα που προκύπτει είναι πως θέλω να έχω μια αρκετά καλή τεχνοοικονομική λύση για την αποφυγή των υγρασιών στη βάση της οικοδομής μου.Έχετε να προτείνετε κάποια λύση όσο αφορά το βάθος της εκσκαφής, το μπάζωμα ( κροκάλα,σαβούρα κτλ );Επίσης σκέφτομαι να σηκώσω το ισόγειο 70 πόντους από το έδαφος για ν αποφύγω προβλήματα με τα νερά.Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη δια τη μη χρησιμοποίηση τεχνικών όρων ( δεν είμαι του χώρου ).

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντήσω με βάση τις προπτυχιακές μου γνώσεις...

 

αφού υπάρχει νερό 40cm κάτω από την επιφάνεια εδάφους ---φαντάζομαι εννοείς ότι είναι κορεσμένο το εδαφικό στοιχείο από τα 40cm και κάτω---

 

τότε αν η θεμελιωση που θα γίνει η οικοδομή είναι σε συνεκτικό έδαφος (π.χ.άργιλος,ιλυώδης άργιλος κλπ.) να περιμένεις τριχοειδή φαινόμενα και ανύψωση του υφάλμυρου νερού...η ανύψωση εξαρτάται,κυρίως, από τον συντελεστή συνοχής © του εδάφους...επομένως είναι πολύ πιθανό να έχεις ακόρεστη (οι πόροι δεν είναι πλήρως γεμάτοι με νερό-vadose zone) ζώνη ακόμα και 5cm κάτω από την επιφάνεια του εδάφους...

Link to comment
Share on other sites

''Λύσεις''????

 

ως προπτυχιακός θα σου πω να πας στο Μηχανικό (ο οποίος τί ειδικότητα έχει????)

να σου πει τι να κάνεις...αν με αυτά που θα σου πει δεν σε καλύψει,πας σε άλλον κ.ο.κ!!!!

 

μην περιμένεις από φόρουμ Μηχανικών να σου προτείνουν λύσεις...ώστε να τις εφαρμόσεις...π.χ. αν ήσουν άρρωστος θα έτρεχες απευθείας στον Ιατρό,το ίδιο να κάνεις και τώρα γρήγορα στο Μηχανικό σου...

 

εκτός αν η ερώτηση σου είναι καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς..οπότε πάω πάσο...

 

φιλικά στα λέω...

Link to comment
Share on other sites

@salpigoal

 

και τι περιμένεις να του πω...πως να το φτιάξει ακόμα φοιτητης είμαι...είσαι καλά???:P

 

το βοηθάω πάντως του εξήγησα απλοικα το μηχανισμό με τον οποίο θα έχει υγρασία στο υπόγειο του...lol

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου και την καλή σου προαίρεση, αλλά δεν ήταν βοηθητική - δικαιολογημένα, μιας και είσαι προπτυχιακός.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να γλιτώσεις τον υδροφόρο ορίζοντα, είτε με γλυκό νερό είτε με θαλασσινό, κοίτα τουλάχιστον μέσω κατάλληλης σύνθεσης σκυροδέματος με πρόσμικτα και μόνωση να αποφύγεις τα δυσάρεστα. Το κόστος για τα πρόσμικτα θα σου ανεβάσει τη τιμή στο σκυρόδεμα από (10~35-40%) ανάλογα τί είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις για το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα ( από τις δεκάδες :) ) :

 

Στρώση κροκάλας,πλάκα ραντιέ,μπάζωμα με σαβούρα μέχρι να φτάσω τους 70 πόντους αναδομή για το ισόγειο μου και κατόπιν πάλι πλάκα.Μου φαίνεται κάπως οικονομικά ασύμφορο...

Link to comment
Share on other sites

Για το μπάζωμα... μόνο μπακλαβάς method, ρώτα τη γιαγιά ή καμιά θεία και θα καταλάβεις.

Από την άλλη πρόσεχε τα μπετά σου γιατί σε 5 χρονάκια θα ποστάρεις πάλι εδώ και θα λες ότι βλέπεις ρωγμές με σκουριασμένα σίδερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.