Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση οικοδομής σ'έδαφος με νερό στα 40 εκ.


 
Kleanthis_D

Recommended Posts

Και τι σχέση έχει η ηλικία σου με τις γνώσεις πάνω σε ένα τόσο εξειδικευμένο θέμα?????:confused::confused::confused:

 

Δεν μου απάντησες γιατί είναι λάθος οι πεδιλοδοκοί?

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, ποια στοιχεία αξιολόγησες και τι σχέση έχει το βάθος εκσκαφής με την ύπαρξη ή όχι πεδιλοδοκών?

 

Θα σου αντιτείνω στην ερώτηση σου και με τις γνώσεις σου κρίνεις καλύτερα-αν μου επιτρέπεις.Υπάρχει ελάχιστο βάθος εκσκαφής για τη θεμελίωση των πεδιλοδοκών ( να είναι προστατευμένα τα στοιχεία, να είναι οικονομοτεχνικά σωστή η μελέτη κτλ );

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έτσι κουβέντα δεν κάνουμε!

 

Λοιπόν αν θες να συνεχίσω πες μου γιατί είναι λάθος οι πεδιλοδοκοί και πες μου γιατί υποχρέωσες τον Μηχανικό σου να το αλλάξει?

Από που πηγάζει αυτή σου η γνώση και αυτή σου η σιγουριά?

 

Ένα θα σου πω......αν είχα σχεδιάσει εγώ το έργο και εάν είχα καταλήξει σε μία λύση Α, δεν θα την άλλαζα.

 

Γεωτεχνική κάνατε?

Πήρατε δείκτες εδάφους, γωνίες τριβής, τάσεις κ.τ.λ κ.τ.λ. ή πήγατε με οφθαλμοεδαφομηχανική?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kleanthis_D, με το συμπάθειο, αλλά ψηλά τον πήρες τον αμανέ... Η καλή σου πρόθεση δεν αναιρεί το άστοχο των ενεργειών σου. Εν προκειμένω δεν έχεις παραθέσει τα στοιχειωδώς αναγκαία στοιχεία για να γίνει μία συζήτηση -και μάλλον δεν γνωρίζεις ποιά είναι αυτά τα στοιχεία- και μας λες ότι έχεις και άποψη την οποία υποχρέωσες να ακολουθήσει ο μηχανικός σου;

 

Αυτή είναι η έννοια της μελέτης, ότι κάποιος γνώστης του αντικειμένου (πολιτικός μηχανικός δηλαδή) αναλύει τα δεδομένα και επιλέγει την βέλτιστη λύση.

 

Τι περιμένεις από εμάς; Να σου πούμε χωρίς δεδομένα και χωρίς μελέτη αν έκανε καλά;

 

Βρες έναν μηχανικό και ανάθεσέ του τον έλεγχο της μελέτης, αν θες... Και έχε στον νου το παρακάτω γνωμικό της πιάτσας: Αν ρωτήσεις 10 μηχανικούς θα πάρεις 11 γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

@Kleanthis_D: Η κάθε είδους θεμελίωση χρησιμοποιείται αναλόγως των συνθηκών που επικρατούν στο σημείο ενδιαφέροντος. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί κανείς να κρίνει ελαφρά την καρδία εάν η λύση που έδωσε ο εκάστοτε μηχανικός είναι λανθασμένη εφόσον δεν έχει γνώση των συνθηκών της περιοχής και ιδιαίτερα εφόσον δεν έχει καμία ειδική γνώση επί του θέματος. Θα σου αντιτείνω αυτό που συμβαίνει στην παραλιακή ζώνη της Καστοριάς όπου τα μεμονωμένα πέδιλα/πεδιλοδοκοί σε συνδυασμό με πασαλεμπήξεις δίνουν και παίρνουν. Λες όλοι αυτοί οι μηχανικοί να μην ξέρουν τί τους γίνεται και από καπρίτσιο να μην εφαρμόζουν γενική κοιτόστρωση;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε κάποιες περιπτώσεις η γενική κοιτόστρωση είναι δυσμενέστερη από άλλες λύσεις!!!!

Ήδη αναφέρθηκε μία πιο πριν!

Link to comment
Share on other sites

ilias εάν αυτό που λες ισχύει και στην περίπτωση του φίλου μας δεν είμαστε σε θέση να το κρίνουμε από εδώ μέσα χωρίς να έχουμε γνώση των ειδικών συνθηκών που επικρατούν, έτσι δεν είναι; Το ίδιο φυσικά ισχύει και για την λύση των πεδιλοδοκών που έδωσε ο μελετητής μηχανικός...

Link to comment
Share on other sites

Καλά έτσι κουβέντα δεν κάνουμε!

 

Λοιπόν αν θες να συνεχίσω πες μου γιατί είναι λάθος οι πεδιλοδοκοί και πες μου γιατί υποχρέωσες τον Μηχανικό σου να το αλλάξει?

Από που πηγάζει αυτή σου η γνώση και αυτή σου η σιγουριά?

 

Ένα θα σου πω......αν είχα σχεδιάσει εγώ το έργο και εάν είχα καταλήξει σε μία λύση Α, δεν θα την άλλαζα.

 

Γεωτεχνική κάνατε?

Πήρατε δείκτες εδάφους, γωνίες τριβής, τάσεις κ.τ.λ κ.τ.λ. ή πήγατε με οφθαλμοεδαφομηχανική?

 

Γεωτεχνική δεν έγινε.Κι Δεν ελήφθησαν αυτές οι παράμετροι υπόψιν.Λάθος κατ εμέ.

 

Κουβέντα μπορεί να γίνει.Σε καμία περίπτωση δε ζητάω να μου πείτε τι είναι σωστό μέσω της κοινότητας.Είμαι κι εγώ επαγγελματίας σε κάποιον κλάδο.

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

@ cna

Φυσικά και μιλάω γενικά και θέλω να καταλήξω ότι η κάθε λύση σχεδιάζεται για συγκεκριμένης συνθήκες.

Καμία λύση δεν είναι πανάκεια για όλες τις περιπτώσεις.

 

@Kleanthis_D

Για να μην μακρηγορούμε λοιπόν.................

 

Καταλαβαίνω ότι ειδικές γνώσεις δεν έχεις επί των θεμελιώσεων, οπότε λανθασμένα παρενέβης στη δουλειά του Μηχανικού σου.

Γενικά τέτοιες παρεμβάσεις ενίοτε μπορεί να είναι και επικίνδυνες για την εξέλιξη μιας κατασκευής.

Και κυρίως όταν ο Μηχανικός δεν έχει το σθένος να αντιπαρατεθεί με τον ιδιοκτήτη που τον πληρώνει γιατί είναι οικονομικά εξαρτώμενος από αυτόν ή έχει μερική (μπορεί και πλήρη) άγνοια αυτού που κάνει με αποτέλεσμα να μην είναι σίγουρος για τις ενέργειές του και επιρρεπής στην αναίρεση των απόψεών του.

 

Από τις ενέργειές σου φαίνεται ότι δεν έχεις εμπιστοσύνη στο Μηχανικό για αυτά που σχεδίασε να κάνει.

Άρα ή τον αλλάζεις ή εάν τον κρατήσεις για να είσαι σίγουρος πας σε κάποιον άλλο έμπειρο Μηχανικό, στο γραφείο του όμως (γιατί τόσο σοβαρές συμβουλές δε δίνονται μέσω internet), του αναφέρεις τους ενδιασμούς σου, ελέγχει τη μελέτη (φυσικά όχι με τα μάτια) και ακολουθείς τις συμβουλές του, εάν τις δεχτεί βέβαια ο υπογράφων Μηχανικός σου, ο οποίος έχει και το τελικό πρόσταγμα βάση Νόμου.

 

Να θυμάσαι ότι εάν συμβεί η "στραβή" τις επιπτώσεις τις "λούζεται" ο Επιβλέπων Μηχανικός (ίσως και ο Μελετητής Μηχανικός), ακριβώς γιατί έχουν βάλει την υπογραφή τους και όχι εσύ και οι γείτονες.

 

Δεν είναι αργά για γεωτεχνική.

Να δείτε ύψος υδροφόρου ορίζοντα, χαρακτηριστικά εδάφους, στρωματογραφία, παροχή Q του νερού και να ελέγξει ο Μηχανικός σου την άνωση από αυτό.

Μπορεί εάν το έδαφός σου είναι τόσο "σούπα" που δεν πάει άλλο (Νspt πολύ χαμηλό σε συνδυασμό με συγκεκριμένο είδος εδάφους) να έχεις τάσεις ρευστοποίησης σε ενδεχόμενο σεισμό και να μην σε σώζουν ούτε οι πεδιλοδοκοί ούτε η γενική κοιτόστρωση.

 

Αυτές φυσικά είναι γενικές οδηγίες, γιατί δεν έχω ιδέα τι στο........................καλό συνθήκες επικρατούν στο έργο σου.

Link to comment
Share on other sites

Kαι για να σου απαντήσω λοιπόν,εσύ θεωρείς καλή λύση με βάση τα δεδομένα που έχω αναφέρει, να σκάψεις στο 1 - 1,20 μ για πεδιλοδοκούς;Ίσως είναι παράλειψη μου ότι δεν είπα πως έκανα διασταύρωση με γνώμεις άλλων μηχανικών.

και η διασταύρωση τι έβγαλε? γιατί παλιότερα είχαν κάνει διασταύρωση κάποιοι επιστήμονες ντομάτα με ψάρι και το αποτέλεσμα δεν ήταν να γίνει κόκκινο κρέας όπως φαντάζονταν.

 

όσο για το βάθος, κάποιος πριν σε ρώτησε πόσο έχετε σκοπό να σκάψετε τώρα? έτσι από περιέργεια το ρωτάω και γω γιατί μαζί με τα συνδετήρια το ένα μέτρο το έχουμε έτσι για πλάκα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν ακόυω κυτόστρωση σε παραθαλάσσιο περιβάλλον κάτι μου κάνει ... αυτή η λύση θέλει και εκτόνωση υδροστατικής πίεσης ... άντληση ύδατος, πεδιλοδοκοί και δάπεδο ισογείου κανονική πλάκα όχι gross betton με μπαζώματα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.