Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση οικοδομής σ'έδαφος με νερό στα 40 εκ.


 
Kleanthis_D

Recommended Posts

@Kleanthis_D

 

μια χαρά μου φαίνεται η ιδέα σου...η κροκάλα θα κάνει και καλή δουλειά θα στραγγίζει πολύ νεράκι στο σημείο θεμελίωσης...

 

τώρα αν θα είναι οικονομικά ασυμφορο δεν το γνωρίζω...

 

ο kostassid σου λέει να βάλεις και προσμικτα και μόνωση κι αυτό καλό φαίνεται...μπορεί να κάνεις συνδυασμό...μέχρι να βρεις τη βέλτιστη λύση...super:p

Link to comment
Share on other sites

και με πεδιλοδοκούς ήσουν καλυμμένος 100%!!

 

σύμφωνα με τον καρύδη μάλιστα είναι καλύτερη η λύση πεδιλοδοκών παρά κοιτόστρωσης για υψηλό υδροφόρο ορίζοντα!!

 

 

το μόνο που θέλει ιδιαίτερη προσοχή είναι οι επικαλύψεις του οπλισμού στην θεμελίωση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Οι πεδιλοδοκοί όμως σε τι βάθος πρέπει να μπουν;Όταν στους 40 πόντους έχει νερό, μπορείς να πας τόσο κάτω για να βάλεις τέτοια θεμελίωση;

 

Επίσης η πλάκα του ραντιέ δεν πρέπει να έρχεται σε καμία επαφή με νερό,έστω και αν έχω αναδομή το ισόγειο μου στους 70 πόντους;Κάτι έχω ακούσει για γεώπανα κτλ...ΔΕ γνωρίζω...

 

Τι βαθος εκσκαφής προτείνετε;Εγώ υπολόγιζα γύρω στα 50 εκατοστά.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της γνώμης του dimitris85 για την πεδιλοδοκό. Επίσης έχει δίκιο ο kostassid για την σύνθεση σκυροδέματος. Ξέρεις, χρειάζεται ειδικό τσιμέντο για μπετά σε επαφή με θαλλασινό νερό, εκτός τα πρόσθετα. Έχεις από τον προμηθευτή σκυροδέματος αυτή τη σύνθεση;

Τώρα για το βάθος, είναι σοβαρό, θέλει προσοχή, υπολόγιζε και την άντληση. Κροκάλα ή κοτρώνες θα βάλης, με κάποια "οφθαλμική" διαβάθμιση και λέγεται "εξυγείανση", όχι για αποστράγγιση αλλά επειδή σίγουρα σε κάποιο πολύ-πολύ μικρό βάθος θα έχεις και οργανικά υλικά σε ανάμιξη με την άμμο. Όταν πάρει αέρα με την εκσκαφή συμβαίνουν πολλά δυσάρεστα. Σχετικά με τις συμβουλές των γειτόνων, δεν ξέρω, όμως είναι χρήσιμοι για τις πληροφορίες του εδάφους, πιθανόν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός μου είχε βγάλει μελέτη με πεδιλοδοκούς ( θεωρώ, λάθος του ),την οποία - με τις λιγοστές μου γνώσεις,συζητήσεις με γείτονες κτλ - δε θεωρούσα ότι είναι κατάλληλη,γι αυτό και μου έβγαλε μία μελέτη με ραντιέ ( όπου θα γίνει και σε μικρότερο βάθος εκσκαφής κτλ ).

 

κοιτάξτε συνάδερφοι τι διαβάζουμε. ο μηχανικός έκανε θεμελίωση με πεδιλοδοκό (λέμε ότι την πέτυχε) και στα νερά αποφάσισαν οι γείτονες ότι η κοιτόστρωση είναι καλύτερη λυση (αυτή και αν την πέτυχε). να κλάψει κανείς ή να γελάσει με αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα πλέον.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός μου είχε βγάλει μελέτη με πεδιλοδοκούς ( θεωρώ, λάθος του )...................δε θεωρούσα ότι είναι κατάλληλη..........

Δε μας αιτιολογείς και μας γιατί δεν ήταν η κατάλληλη?

Πωωωωως δηλαδή έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

Γιατί βλέπω ότι εκτός από φοιτητής ούτε καν φοιτητής Πολιτικός Μηχανικός είσαι!

 

......να κλάψει κανείς ή να γελάσει με αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα πλέον.

Τώρα τι να πω ότι έχεις άδικο???

Μάλλον για κλάματα είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε συνάδερφοι τι διαβάζουμε. ο μηχανικός έκανε θεμελίωση με πεδιλοδοκό (λέμε ότι την πέτυχε) και στα νερά αποφάσισαν οι γείτονες ότι η κοιτόστρωση είναι καλύτερη λυση (αυτή και αν την πέτυχε). να κλάψει κανείς ή να γελάσει με αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα πλέον.

 

Kαι για να σου απαντήσω λοιπόν,εσύ θεωρείς καλή λύση με βάση τα δεδομένα που έχω αναφέρει, να σκάψεις στο 1 - 1,20 μ για πεδιλοδοκούς;Ίσως είναι παράλειψη μου ότι δεν είπα πως έκανα διασταύρωση με γνώμεις άλλων μηχανικών.

 

Δε μας αιτιολογείς και μας γιατί δεν ήταν η κατάλληλη?

Πωωωωως δηλαδή έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

Γιατί βλέπω ότι εκτός από φοιτητής ούτε καν φοιτητής Πολιτικός Μηχανικός είσαι!

 

 

Προφανώς την ανάρτηση του θέματος δεν την έκανα για να συστηθώ ως προς την ιδιότητα μου ( η οποία δεν είναι μόνο αυτή του φοιτητή - ενδέχεται να είμαι και ηλικιακά πιο μεγάλος από σένα :):) ).Ζήτησα μια άποψη επί ενός θέματος.Γενικότερες συζητήσεις νομίζω ότι ξεφεύγουν και από τους κανονισμούς του φόρουμ και γεμίζουν άσκοπα τα θέματα.

 

Ευχαριστώ.

 

Αν είχες διαβάσει τους Κανονισμούς του Φόρουμ, τους οποίους και επικαλείσαι παραπάνω, θα ήξερες ότι απαγορεύονται οι διαδοχικές δημοσιεύσεις.

ilias

Link to comment
Share on other sites

................ενδέχεται να είμαι και ηλικιακά πιο μεγάλος από σένα :smile::smile: )......

Και τι σχέση έχει η ηλικία σου με τις γνώσεις πάνω σε ένα τόσο εξειδικευμένο θέμα?????:confused::confused::confused:

 

Δεν μου απάντησες γιατί είναι λάθος οι πεδιλοδοκοί?

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, ποια στοιχεία αξιολόγησες και τι σχέση έχει το βάθος εκσκαφής με την ύπαρξη ή όχι πεδιλοδοκών?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.