Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση οικοδομής σ'έδαφος με νερό στα 40 εκ.


 
Kleanthis_D

Recommended Posts

 

@ Kleanthis_D

Δεν είναι αργά για γεωτεχνική.

Να δείτε ύψος υδροφόρου ορίζοντα, χαρακτηριστικά εδάφους, στρωματογραφία, παροχή Q του νερού και να ελέγξει ο Μηχανικός σου την άνωση από αυτό.

Μπορεί εάν το έδαφός σου είναι τόσο "σούπα" που δεν πάει άλλο (Νspt πολύ χαμηλό σε συνδυασμό με συγκεκριμένο είδος εδάφους) να έχεις τάσεις ρευστοποίησης σε ενδεχόμενο σεισμό και να μην σε σώζουν ούτε οι πεδιλοδοκοί ούτε η γενική κοιτόστρωση.

 

Αυτές φυσικά είναι γενικές οδηγίες, γιατί δεν έχω ιδέα τι στο........................καλό συνθήκες επικρατούν στο έργο σου.

 

Συμφωνώ με την πρόταση του ilias που τα είπε άψογα... Η αρχή και το τέλος είναι τι κατάσταση επικρατεί στο υπέδαφος. Γιατί άλλο νερό και αργιλικό έδαφος και άλλο νερό και άμμος... 'Οτι άλλο και να σου πούμε θα είναι αερολογίες....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Το έδαφος με βάση μελέτες που έγιναν σε παρακείμενες οικοδομές είναι νερό και άργιλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχθές σε μια συνομιλία που είχα με το μηχανικό μου περί του τρόπου πληρωμής των καλουπατζήδων,ο μηχανικός μου επέμενε ότι πουθενά στην αγορά δε γίνεται πληρωμή μ'επιμέτρηση,βάση των σχεδίων,αλλά μόνο με τα κυβικά που φέρνει η βαρέλα στο έργο;

 

Έχετε κάποια άποψη επί τούτου;Ευχαριστώ πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις και DAS MARINE anodes για να προφυλάξεις τον οπλισμό ή Penetron για να κάνεις στεγανό σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές σε μια συνομιλία που είχα με το μηχανικό μου περί του τρόπου πληρωμής των καλουπατζήδων,ο μηχανικός μου επέμενε ότι πουθενά στην αγορά δε γίνεται πληρωμή μ'επιμέτρηση,βάση των σχεδίων,αλλά μόνο με τα κυβικά που φέρνει η βαρέλα στο έργο;

 

Έχετε κάποια άποψη επί τούτου;Ευχαριστώ πολύ. :)

 

είναι το σύνηθες αλλά μέχρι ενός προϋπολογισμού ... αν έχεις να ρίξεις ένα σεβαστό όγκο σκυροδέματος απαιτείται η επιμέτρηση ... σκέψου οτι η πρέσα κατακρατά όγκο σκυροδέματος (μια φορά βέβαια) αλλά έχεις και απώλειες κατά τη σκυροδέτηση (μπετόν που πέφτει εκτός των καλουπιών) όπως επίσης και το γεγονός να σε κλέβει το νταμάρι (είτε στο ζυγολόγιο είτε στο άδειασμα της μπετονιέρας - κάνει έναν "ξεχωριστό" ήχο όταν αδειάζει - ο΄ποτε τη σταματά νωρίτερα και 0,5 ~ 1 κμ μένει μέσα) .... πολλά παίζουν .... τι να σου πω!

Η επιμέτρηση των σχεδίων απαιτείται για να έχεις μια άποψη του πόσα κυβικά θα πέσουν (με σωστή επιμέτρηση όμως) και με μια προσαύξηση τουλάχιστον 5% σε απώλειες και μικροδιαφορές στον ξυλότυπο ... ακόμη και σε "φούσκωμα" σε βεράντες και δώματα ... πολλά παίζουν εδώ ... αν ακολουθήσεις επιμετρικώς τα σχέδια ακριβώς έχεις πέσει 99,99% έξω

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο ( Ευγενικά το λέω ) να θέλεις να έχεις '' και το πιάτο γεμάτο και το σκύλο χορτάτο '' . Προκειμένου να αντιμετωπίσεις ( μαζι με το μηχανικό σου ) το σοβαρό αυτό πρόβλημα , αποτελεσματικά . Θα χρειαστεί - κατα τη γνώμη μου - να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη . Υπάρχουν κατασκευαστικοί τρόποι - μέθοδοι και ειδικά υλικά εταιρειών που θα σου λύσουν το πρόβλημα . Απλά , πάντα μαζί με το μηχανικό σου, ψάξτε λίγο περισσότερο το θέμα . Έλατε σε επικοινωνία με τις εταιρείες που διαθέτουν τα κατάλληλα για την περίπτωσή σου υλικά . Αν δεν γνωρίζει και δεν δεί κανείς απο κοντά ,τη θέση θεμελίωσης της κατασκευής σου δύσκολα να σου πεί ποιά είναι η σωστή λύση. Η δόμηση σε παραθαλάσσιο περιβάλλον απαιτεί άλλη αντιμετώπιση προκειμένου '' να ζήσει '' η κατασκευή σου πολλές δεκαετίες , πράγμα που σίγουρα το γνωρίζει ο μηχανικός σου.

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείτε αλλά είναι αποτέλεσμα συμφωνίας.

 

 

Οι μπετατζίδες θέλουν πολύ την "επιμέτρηση" από την βαρέλα γιατί για διάφορους (και όχι άγνωστους) λόγους οι ποσότητες που έτσι προκύπτουν είναι πολύ περισσότερες, ιδίως στη θεμελίωση.

 

 

Θεωρώ και συνιστώ σε όλους την επιμέτρηση από τα σχέδια και το καλούπωμα των τοιχίων του υπογείου (εφόσον είναι εφικτό) και από την πλευρά του εδάφους διότι:

 

  • Τα σχέδια είναι ο στόχος εφαρμογής και κάθε μεταβολή από αυτά είναι κακοτεχνία (ακόμη και της διαστολής του ξυλότυπου). Η κακοτεχνία αυτή επιβαρύνει ήδη τον ιδιοκτήτη με επιπλέον ποσότητα από σκυρόδεμα (που θα έπρεπε κανονικά να χρεώνεται σε αυτόν που την προξένησε).
  • Τα μονόπατα τοιχία του υπογείου (εκτός του ότι δεν μονώνονται εξωτερικά)γενικά δημιουργούν ποσότητες και αμφιβολία γι αυτές. Αν δεν γίνεται αλλιώς προσπαθήστε να θέσετε ένα όριο (πχ να πληρώνονται έως 10 επιπλέον εκατοστά στο πάχος).

Link to comment
Share on other sites

σωστά ilias...κεκτημένη

 

Str_eng : επιμέτρηση και να μου βγεί περισσότερη από τις βαρέλες δεν το έχω καταφέρει ακόμη ... και αν τύχει ποτε θα αρχίσω να ψάχνω ποιός ρίχνει μπετά τα βράδυα όταν λείπω ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.