Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Κοπή γρανιτοπλακιδίων


CSPU

Recommended Posts

Καθολου αθλια δεν ειναι, εκτος κ αν εχεις παρει ασχετο μαστορα, δηλαδη που ακριβως χρειαζεται η απολυτη ακριβεια? Στην ενωση διαφορετικων πατωματων η στα σοβατεπι? Ποιο ειναι το ΕΡΓΑΛΕΙΟ για κοπη πλακιδιων? Οταν εχεις ενωση πατωματων ξυλινων πχ και πλακιδιων τοποθετημενων σε ρομβο θα τα σημαδεψεις και θα πας σε μαρμαραδικο να τα κοψεις? Θα απογοητευτεις!

Απλα καποια πραγματα πρακτικα δεν γινονται.. Τα περβαζια στ επανω πλευρα στοκαρονται και βαφονται και αν ο μαστορας ειναι καλος ακομη και 3 χιλ διαφορα (δεν βγαινει τετοια διαφορα αν ο μαστορας ειναι καλος, ενα χιλ θα προκυψει στην χειροτερη περιπτωση) θα την καλυψει ΑΝΕΤΑ. Εργαλειο για κοπη πλακιδιων ειναι ο κοφτης πλακιδιων! Κ αν αλλαξαν τα δεδομενα με μαστορους διαφορους που εμαθαν εδω τι θα πει πλακακι πετρα μαρμαρο κτλ δεν σημαινει οτι ειναι ετσι. Οποιος ειναι τοσο σχολαστικος ας αγορασει περβαζια ετοιμα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες τι λεω αλλα δεν πειραζει..

Ο κοφτης πλακιδιων ειναι ο κλασσικος που χαραζει το πλακιδι και το κοβει..

Επειδη ομως το γρανιτοπλακακι δεν εχει πορσελανη το κοψιμο ειναι ΑΘΛΙΟ και το τονιζω...Ειδικα αν το γρανιτοπλακι ειναι λειο...

Δεν μιλαω για αποκλιση 1χιλ...

Μιλαω για "δοντακια" που κανει στο κοψιμο το πλακακι..

 

Οταν λεω δισκο νερου δεν αναφερομαι σε ολοκληρη μοναδα που εχουν οι μαντρες με τα μαρμαρα..

Αλλα απλο δισκο νερο φορητο...

Μιλαμε για κοστος αγορας 1500Ε το πολυ...

Δες εδω

 

Οσοι λοιπον ξερουν τη δουλεια τους εχουν τετοιο εργαλειο..

 

Παρομοιο εργαλειο υπαρχει και για τρυπημα...

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινει τωρα? Να ποσταρω φωτο ποσα εργαλεια εχω με νερο? αν ναι αυριο θα δειτε φωτο. Δεν κοβω σχεδον ποτε χωρις νερο, κυριως γιατι αγοραζω φτηνους δισκους και κοβουν τελεια ετσι! Η ακρια αυτη που λες, η μαδημενη, (δεν ειναι μαδημενη αν ο κοφτης ειναι σωστος ποτε!) που φαινεται πιο εντονα? Σε συναντηση διαφορετικων πατωματων η στο σοβατεπι που στοκαρεται η επανω ολευρα του και βαφεται?

 

 

ΥΓ στο αλλο θεμα με την καπνοδοχο.. Πολα θα ηθελα να πω, αλλα τωρα.. δεν εχω δικαιωμα τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Στελιος1 διαβασες το αρχικο ερωτημα???

 

Ο ανθρωπος ρωτησε πως μπορει να κοψει τα γρανοπλακακια..

Και ειπε οτι ο μαστορας τον εστελε στη μαντρα με τα μαρμαρα για να κοψει τα πλακακια.....

 

Του απαντησα οτι τροπος κοπης υπαρχει, δεν ειναι αναγκη να τρεχει στο μαρμαρα...

 

Τελος..

Απλα τα πραγματα...

Το οτι κοβονται με τον κλασσικο κοφτη ειναι γνωστο..

Το αποτελεσμα ειναι το θεμα..

Για τη σχαρα που ρωτησε μπορει να το κοψει με το τον απλό τροχο με διαμαντοδισκο χωρις νερο...Θα σε καλυπτε το αποτελεσμα??? Εμενα οχι...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τον πόνο μου με αυτά τα ρημάδια τα πλακάκια απο γρανίτη.

 

Το δικό μου πρόβλημα δεν είναι η κοπή αλλά το τρύπημα....

Ταλαιπωρούμε, κουράζομαι, αγχώνομαι, βρίζω αυτόν που τα ανακάλυψε και γενικά ρίχνω τα μπινελίκια μου όταν πέφτω πάνω τους...

Και το κακό είναι ότι τώρα τελευταία όλο και πιο συχνά τα συναντώ.

Μιλάω για αυτά τα περίφημα αξεσουάρ μπάνιου....που πολλοί τα αντιμετωπίζουν σαν κάτι απλό....

Εμ δεν είναι και τόσο απλό όταν μιλάμε για γρανιτοπλακάκια....

Σε ενα μπάνιο μπορεί να χρειαστεί να κάνεις έως και 20 τρύπες. Σε κάποιες περιπτώσεις η μία τρύπα από την άλλη βρίσκετε σε απόσταση αναπνοής....

Αν θέλει κάποιος να πει ότι θα σεβαστεί τον πελάτη σου και το κωλοπλακάκι του:) θα πρέπει να προσέξεις να μην πετάξει φλούδα ή ακόμα χειρότερα να μην σπάσει το κατα το τρύπημα...

Έχω δοκιμάσει πολλά ειδών τρυπάνια....

Σχεδόν πάντα χωρίς κρούση και σχεδόν πάντα με λίγο νερό....

Μετά από μερικές τρύπες και αφού με πιάσουν τα νεύρα μου σχεδόν πάντα τα καίω.

Εχω δοκιμάσει και αυτά τα τρυπάνια γρανίτη που είναι σαν ποτηροκορόνες....

Εκνευριστικά σε χρόνους....

Για μία, δύο τρύπες κάνεις υπομονή και βγαίνει αξιοπρεπή αποτέλεσμα....

Ελα όμως που μπορεί να έχεις να κάνεις 20 ακόμα και 40 τρύπες (για δύο μπάνια) και θα χρειαστείς ένα ολόκληρο μεροκάματο....

Και μερικές φορές το πιο εκνευριστικό η αντίδραση κάποιων πελατών....

Ελα μωρέ όλη μέρα ούτε 10 κρεμαστακια δεν βάλατε....

 

Αν λοιπόν έχετε κάποια πρόταση που την αγνοώ με πολύ χαρά θα την ακούσω.....

Link to comment
Share on other sites

Σαυτο δεν μπορω να σε βοηθησω διοτι σε τοιχο μπανιου δεν εχω βαλλει..

Αλλα αυτο που ΕΠΙΒΑΛΛΩ να κανουν για να μην σπασει το πλακακι ή να μην πεταξει φλουδα, ειναι να τρυπανε πρωτα με μικρη διαμετρο και μετα με μεγαλυτερη...

Δλδ συνολο θα χρησιμοποιησεις 2-3 διαφορετικες διαμετρους...

 

 

ΥΓ Τωρα θυμηθηκα.. προαφατα εβαλλα σε WC καφετεριας πορτες γυαλινες τις οποιες ο τζαμας εβαλλε με μεντεσεδες inox βιδωτους πανω στο πλακακι χωρις κασα...

Εκανε αυτο ακριβως που εγραψα παραπανω...

Βεβαια ο μεντεσες ειχαν μεγαλη πατουρα οποτε και ζημια να γινοταν θα την καλυπτε..

Link to comment
Share on other sites

...

Ταλαιπωρούμε, κουράζομαι, αγχώνομαι, βρίζω αυτόν που τα ανακάλυψε και γενικά ρίχνω τα μπινελίκια μου όταν πέφτω πάνω τους........

ωχ πρέπει να έχω φάει πολλά μπινελίκια από μαστόρους....

 

Συμπέρασμα 1

Είναι σκληρό υλικό.

 

Συμπέρασμα 2

Είναι μεγάλη τέχνη εντέλει να ανοίγεις τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

Terry 20 χρόνια στην δουλειά καταλαβαίνεις ότι έχω δοκιμάσει πολλά κολπάκια....

Η τρύπες για τα αξεσουάρ απαιτούν τρυπάνι 6 χιλιοστών....

Για τα θερμαντικά σώματα 10 χιλιοστών....

Αν ξεκινήσεις με τρυπάνι 4 χιλιοστών και με κρούση έχει πιθανότητες καλές να μην σου πετάξει φλούδα....

Όχι πάντα βέβαια...

Αμά όμως έχεις να κάνεις με κανα αρχιτέκτονα σαν τον Didoni.... που παρεμπιπτόντως δεν το γλυτώνει το νησάκι απέναντι από το Λαύριο και ξέρει αυτός τι εννοώ:D... και σου θέλει και ψηφίδα γρανιτένια τότε βράσε όριζα...

Link to comment
Share on other sites

Στελιος1 διαβασες το αρχικο ερωτημα???

 

Ο ανθρωπος ρωτησε πως μπορει να κοψει τα γρανοπλακακια..

Και ειπε οτι ο μαστορας τον εστελε στη μαντρα με τα μαρμαρα για να κοψει τα πλακακια.....

 

Του απαντησα οτι τροπος κοπης υπαρχει, δεν ειναι αναγκη να τρεχει στο μαρμαρα...

 

Τελος..

Απλα τα πραγματα...

Το οτι κοβονται με τον κλασσικο κοφτη ειναι γνωστο..

Το αποτελεσμα ειναι το θεμα..

Για τη σχαρα που ρωτησε μπορει να το κοψει με το τον απλό τροχο με διαμαντοδισκο χωρις νερο...Θα σε καλυπτε το αποτελεσμα??? Εμενα οχι...

 

 

 

 

Το διαβασα το θεμα λες να μη ν το διαβασα?? Εσεις το διαβασατε? (αν.. καταλαβατε την ουσια του εννοω). Σρογγυλες σχαρες εχει παρει και οποιος επιμενει οτι ειναι τοσο απλο να βρει ποτηροτρυπανο ακριβως στην διασταση τους (κανεις δεν ρωτησε την διατομη! Ουτε αν εσωκλειεται σε ενα πλακακι μονο η σχαρα, γιατι αν ειναι αναμεσα σε δυο πλακακια ειναι αχρηστο!) και που εγγυημενα κατα τη γνωμη του θα κοψει σωστα, ωφειλει να δειξει που υπαρχει αυτο το κοπτικο. Αλλιως απλα ειναι μια γνωμη, που δεν ειναι δυνατον να την θεωρει απολυτη λυση και να επιμενει σε αυτην οκ! Εχει δισκους ξηρας κοπης και υγρης, οσον αφορα τους ξηρας κοπης μπορει να ναι τελειοι μπορει και πατατα.. Με υγρο σφουγγαρακι λοιπον, αγγιζεις την ακρη του δισκου ξηρης κοπης κ ολα εν.. ταξη. Ολα οπως πρεπει. Μπορω να στο κανω να φαινεται και εργοστασιακο, οι κομενες ακρες που εσωκλειουν την σχαρα να ειναι οπως και στην περιφερεια του πλακιδιου, ακριβως ιδιο και να ξυνεσαι, να αναρωτιεσαι αν αγοραστηκε ετοιμο. Το πληρωνει κανεις?? Πραγματικα δυσκολα, ειναι τα ακριβα πλακακια τοιχου πολυτελειας σε μπανια, με σκληροτητα γρανιτη δεν εχει νοημα στον τοιχο οπου η αισθητικη ειναι το κυριαρχο κ οχι η σκληροτητα. Εχει πλακακια με 3-4 στρωσεις χρωματων κ εκει να δειτε δυσκολιες αν πραγματικα ειστε απαιτητικοι.. Με τα πλακακια που συζηταμε ειναι αστειο το <προβλημα>. Εχω και μια απορια με τον φιλο υδραυλικο.. Αφου ολα τα αξεσουαρ μπανιου εχουν αρμοκαλυπτρα, ροζετες που σκεπαζουν, που ειναι το προβλημα ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το θεμα λες να μη ν το διαβασα?? Εσεις το διαβασατε? (αν.. καταλαβατε την ουσια του εννοω). Σρογγυλες σχαρες εχει παρει και οποιος επιμενει οτι ειναι τοσο απλο να βρει ποτηροτρυπανο ακριβως στην διασταση τους (κανεις δεν ρωτησε την διατομη! Ουτε αν εσωκλειεται σε ενα πλακακι μονο η σχαρα, γιατι αν ειναι αναμεσα σε δυο πλακακια ειναι αχρηστο!) και που εγγυημενα κατα τη γνωμη του θα κοψει σωστα, ωφειλει να δειξει που υπαρχει αυτο το κοπτικο. Αλλιως απλα ειναι μια γνωμη, που δεν ειναι δυνατον να την θεωρει απολυτη λυση και να επιμενει σε αυτην οκ! Εχει δισκους ξηρας κοπης και υγρης, οσον αφορα τους ξηρας κοπης μπορει να ναι τελειοι μπορει και πατατα.. Με υγρο σφουγγαρακι λοιπον, αγγιζεις την ακρη του δισκου ξηρης κοπης κ ολα εν.. ταξη. Ολα οπως πρεπει. Μπορω να στο κανω να φαινεται και εργοστασιακο, οι κομενες ακρες που εσωκλειουν την σχαρα να ειναι οπως και στην περιφερεια του πλακιδιου, ακριβως ιδιο και να ξυνεσαι, να αναρωτιεσαι αν αγοραστηκε ετοιμο. Το πληρωνει κανεις?? Πραγματικα δυσκολα, ειναι τα ακριβα πλακακια τοιχου πολυτελειας σε μπανια, με σκληροτητα γρανιτη δεν εχει νοημα στον τοιχο οπου η αισθητικη ειναι το κυριαρχο κ οχι η σκληροτητα. Εχει πλακακια με 3-4 στρωσεις χρωματων κ εκει να δειτε δυσκολιες αν πραγματικα ειστε απαιτητικοι.. Με τα πλακακια που συζηταμε ειναι αστειο το <προβλημα>. Εχω και μια απορια με τον φιλο υδραυλικο.. Αφου ολα τα αξεσουαρ μπανιου εχουν αρμοκαλυπτρα, ροζετες που σκεπαζουν, που ειναι το προβλημα ακριβως?

 

Σ' αυτό που τόνισα και κοκκίνισα, έχεις λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.