Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κατάστημα με ανοιχτή σκάλα προς μη θερμαινόμενο υπόγειο


katrmp

Recommended Posts

Σε περίπτωση επιθεώρησης μου έτυχε ένα παλιο κτήριο γραφείων όπου τόσο οι χώροι των γραφείων όσο και τα κλιμακοστάσια θερμαίνονται. Το πρόβλημα βρίσκεται στο υπόγειο το οποίο ειναι ΜΘΧ καΙ επικοινωνεί χωρίς να υπάρχει κάποια διαχωριστική επιφάνεια με τον υπόλοιπο ΘΧ. Από αυτά που διάβασα παραπάνω πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν ΘΧ και αυτό αλλά μου φένεται κάπως παράλογο αφού πέρα από το λεβητοστάσιο ο υπόλοιπος χώρος είναι απολύτος κενός. καμία ιδεά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικά μετα από επιθεωρήσεις που έχετε κάνει ποιό είναι το συμπέρασμα όταν έχω μαγαζί 100τ.μ με πατάρι 30τ.μ και αποθήκη υπογείου με εσωτερική σκάλα 40τ.μ

1. Πέρνω ώς θ.χ 170τ.μ και συνολική επιφάνεια 170τ.μ;

2. αν το κάνω αυτό πρέπει να πληρωθω για 170τ.μ;

3. αυτό δεν αντιβαίνει στην εγκύκλιο πού έλεγε ότι πρέπει να βάζεις ότι μετρά στο σ.δ ή που θα έπρεπε να μετρήσει όποτε κια για αυτο να πληρωθώ;

4. αυτήν την εγκύκλιο δεν μπορώ να την βρώ ειδικά με το σκέλος (ή που θα έπρεπε να μετρήσει). Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομίζω. 170 τμ. Αφού αποτελούν εννιαία ζώνη.

 

Κοίταξε, στην εγκύκλιο υπάρχει ένα θέμα για τον συντάκτη της όσον αφορά το νόμιμο ή όχι. Δεν μπορεί να μιλήσει ευθέως για το τι θα κάνεις όταν είναι παράνομο κάτι. Σε επίσημο έγγραφο είναι λίγο δύσκολο να σου το πει άμεσα. Οπότε και δεν το λέει.

Θυμόμαστε όμως πάντα ότι ο επιθεωρητής δεν ελέγχει την νομιμότητα. Ελέγχει την υφιστάμενη κατάσταση.

 

Δική μου άποψη: Θα θεωρήσεις ως τμ αυτά που αν ήταν νόμιμα, θα μετρούσαν στο Σ.Δ.

Στην δική σου περίπτωση και τα 170 τμ.

Για την αποθήκη δεν είμαι σίγουρος, αλλά αφού δεν είναι σαφώς διαχωρισμένη για να θεωρηθεί μθχ νομίζω ότι ανήκει στην εννιαία θερμική και μπαίνει στα τμ της επιθεώρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσε να θεωρήσει θερμαινόμενο χώρο τα 100τμ, και στη συνέχεια 2 ΜΘΧ 40τμ και 30τμ? Σαν πληρωμή συνολικά τα 170τμ αφού εξετάζονται όλα και δεν υπάρχει σαφής διαχωριζόμενη επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε, πιστεύω ότι δεν μπορείς να βάλεις 2 μθχ. Δεν υπάρχει διαχωριστική.

 

katrmp είπαμε. Εγκύκλιος με το ''ή που θα έπρεπε να μετρήσει'' δεν υπάρχει. Την εγκύκλιο για τον σ.δ. θα τη βρεις στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπάρχει καμία νεότερη άποψη για το #22 ?

 

Σε πολυκατοικία, έχω ισόγειο κατάστημα το οποίο επικοινωνεί με ημιυπόγεια αποθήκη (την οποία δεν βρίσκω στην άδεια) σε επαφή. Δηλαδή έχουν ανοίξει μία τρύπα στον τοίχο, βάλανε μία μεταλλική πόρτα η οποία από ότι έχω καταλάβει είναι συνεχώς ανοιχτή και μπαίνεις στην αποθήκη κατεβαίνοντας μερικά σκαλοπάτια γύρω στο 1,50μ.Το κατάστημα είναι 60τ.μ. και η αποθήκη 10τ.μ. Η αποθήκη δεν έχει τίποτα μέσα από θέρμανση, ψύξη κ.τ.λ. χρησιμοποιείται μόνο για να βάζουν εμπορεύματα.

 

Εγώ πως το περιγράφω ?

 

α) Μία θερμική ζώνη 70,00τ.μ. ?

β) Κατάστημα 60τ.μ. σε επαφή με Μ.Θ.Χ. (αφού έτσι και αλλιώς πάνω από την αποθήκη είναι το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας που είναι πάλι Μ.Θ.Χ) ?

γ) Δύο θερμικές ζώνες, μία "κατάστημα" και μία "αποθήκη καταστήματος" ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ πως το περιγράφω ?

 

α) Μία θερμική ζώνη 70,00τ.μ. ?

β) Κατάστημα 60τ.μ. σε επαφή με Μ.Θ.Χ. (αφού έτσι και αλλιώς πάνω από την αποθήκη είναι το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας που είναι πάλι Μ.Θ.Χ) ?

γ) Δύο θερμικές ζώνες, μία "κατάστημα" και μία "αποθήκη καταστήματος" ?

 

Σαφώς το β)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Για το (β) πήγαινα και εγώ απλά ήθελα μία επιβεβαίωση.

 

Κάτι τυπικό...Στο ενοικιαστήριο αναφέρεται και η αποθήκη και θα υπάρχει στο συμβόλαιο που θα πάει στην εφορία. Υπάρχει περίπτωση να μου πει η εφορία που είναι η αποθήκη ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.