Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη οικοδομή σε μη "κλεισμένη" άδεια


Recommended Posts

Έχω μια επίβλεψη οικοδομής όπου έγιναν αυθαιρεσίες (υπέρβαση δόμησης κλπ). Εγώ δεν υπέγραψα για ρεύμα και πήρε εργοταξιακό. Επίσης, δεν υπέγραψα για παράταση εργοταξιακού και τώρα ετοιμάζουν να τους ξηλώσουν το ρολόι.

 

Το ερώτημα: Μπορεί να τακτοποιηθεί με τον νέο νόμο ή θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Άμα οι παρανομίες μπορούν να περάσουν σε άδεια προφανώς και θα το κάνεις έτσι.

Αν δεν μπορείς (το πιθανότερο) μπορείς να χρησιμοποιήσει τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει αναθεώρηση αλλά το κακό είναι τελικά θα κοστίσει παραπάνω στον πελάτη (συμπεριλαμβανομένου και της ελάχιστης αμοιβής μας...) ενώ με τον νέο νόμο πληρώνει το πρόστιμο και τελειώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το ένα διαρκεί για 30 χρόνια ενώ το άλλο εφ' όρου ζωής...

 

Και

το κόστος του ένα πάει στις μελέτες (δηλαδή σε εσένα) ενώ το άλλο σε πράσινα ταμεία και άπατα βαρέλια.

Link to comment
Share on other sites

Και μπορεί να βρεις και το μπελά σου αν καταλάβει τη διαφορά της νομιμοποίησης από την "τακτοποίηση" που λόγω κόστους του πρότεινες.Για μένα στην περίπτωση που υπάρχει δυνατότητα νομιμοποίησης ΚΑΚΩΣ προτείνουμε σαν επιλογή και την τακτοποίηση.Είναι ΛΑΘΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon: Δεν το πρότεινα εγώ! Εγώ της είχα πει το κόστος (περίπου) αναθεώρησης της άδειας και μου είχε πει ότι δεν υπάρχουν χρήματα. Τώρα με πήρα "ενημερωμένη" ότι έχει αρχίσει ήδη (!) η κατάθεση φακέλων και να τρέξω στην πολεοδομία να το τακτοποιήσω και ότι το μέτρησε μόνη της και είναι 20τ.μ. παραπάνω (ενώ είναι γύρω στα 40) και πόσα λεφτά θέλω για την αίτηση...(τώρα αν της πως π.χ. 500ευρώ θα μου πει "Τι; 500ευρώ για να πας μια αίτηση στην πολεοδομία;;")

 

Κάθε δουλειά και ένα μπλέξιμο...

Link to comment
Share on other sites

...(τώρα αν της πως π.χ. 500ευρώ θα μου πει "Τι; 500ευρώ για να πας μια αίτηση στην πολεοδομία;;")

...

Ας την πάει η ίδια την αίτηση τότε και κάνε της έκπτωση 30 ευρώ για το πήγαινε της.

 

Την υπογραφή πληρώνει και την ευθύνη.

Αν θέλει ας τα υπογράψει κι αυτά μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Και οπωσδήποτε δεν είναι μόνο "μια αίτηση"...

 

Για να συμπληρώσεις το φύλλο υπολογισμού του προστίμου θα πρέπει να έχεις όλα μα όλα τα δεδομένα. άρα στην πρώτη φάση κατάθεσης της άιτησης του παραβόλου και το φύλλο καταγραφής όχι μόνο χρειάζεται μηχανικός αλλά αυτός θα πρέπει να κάνει αυτοψία καταγραφή παραβάσεων κτλ δηλαδή το σημαντικότερο μέρος της σύνταξης του φακέλου. μόνο απλό δεν έιναι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω την εντύπωση ότι αν γίνετε με αναθεώρηση δεν μπορείς να διαλέξεις με πιο τρόπο θα το κάνεις... πάει αναγκαστικά με αναθεώρηση. Αν δεν έχεις περιθώρια τότε χρησιμοποιείς το νόμο 4014. Γιατί και αυτοί που έχουν άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα υποχρεούνται εντός 3 ετών να εκδόσουν άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.