Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Οι φωτογραφιες αυτες καθεαυτες δεν εχουν καμια μα καμια νομικη ισχυ ακομα και ημερομηνια να εχουν τυπωμενη επανω...

Μπορει καλλιστα να ειναι επεξεργασμενη αυτη....

Οι φωτογραφιες εχουν νομικη ισχυ αν ειναι μεσα σε ενα κειμενο το οποιο χρησιμοποιειται για συμβολαιογραφικη πραξη (πχ βεβιαωση μηχανικου)

Οποτε μαζι με τη βεβαιωση επισυναπτω και τη δηλωση ακινητου στο συστημα, στα προσθετα στοιχεια της οποιας αναφερω οτι συνοδευεται απο τευχος φωτογραφιων που αποτελουν αναποσπαστο κομματι της βεβαιωσης και ΑΠΑΙΤΩ απο το συμβολαιογραφο να το επισυναψει στο συμβολαιο, χωρις να απαιτειται να γραψει τιποτα περαν αυτων που βεβαιωνω εγω στην 1η σελιδα της βεβαιωσης...

 

Μου λενε το κλασσικο επιχειρημα "μα δεν μας χρειαζεται" αλλα δυστυχως κανεις τους, αν και ειναι νομικοι στο επαγγελμα, δεν καταλαβαινει πως δεν ειναι νομιμο ΜΟΝΟΝ οτι τους χρειαζεται και αυτοματως τα υπολοιπα να ειναι παρανομα...

 

ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ, ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Inzaghi,

δηλαδη με τις φωτογραφιες για ποια περιπτωση θελεις να καλυφθεις?

Ακομα και αν πχ. ο ιδιοκτητης κανει μια αυθαιρετη κατασκευη μεσα στο 2μηνο ισχυος της βεβαιωσης, πως θα μπορεσει να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ οτι η Βεβαιωση σου ηταν ψευδης?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν αυτος θα πρεπει να αποδειξει οτι η βεβαιωση μου ηταν ψευδης η εγω θα πρεπει να αποδειξω οτι η βεβαιωση μου ηταν αληθης....

 

Και σου φερνω ενα ακραιο μεν, υπαρκτο δε, παραδειγμα....

Πεντακαθαρο διαμερισμα που βλεπει στον ακαλυπτο, το αγοραζει ο αγοραστης, κλεινει το μπαλκονι και το βαζει στο Νομο περι ρυθμισης.... Αμφισβητει την ισχυ της βεβαιωσης μου?

Και αν ναι, θα πρεπει να αποδειξει οτι το πηρε ετσι το σπιτι και δεν το εκανε μεταγενεστερα?

Η θα πρεπει εγω να αποδειξω οτι το σπιτι ηταν οντως καθαρο οταν εκανα την αυτοψια και δεν ειχε αυθαιρεσιες τις οποιες εγω προσπαθησα να κουκουλωσω....?

 

Ποιος πρεπει να αποδειξει τι...?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ο ιδιοκτητης υπογραφει ΥΠΕΥΘΝΗ ΔΗΛΩΣΗ, το περιεχομενο της οποιας ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ με την ΒΕΒΑΙΩΣΗ σου, οτι κι αν ισχυριστει, δεν θα μπορεσει να το αποδειξει...(διοτι την συγκεκριμενη στιγμη της εκδοσης της βεβαιωσης, αυτος αποδεχθηκε ακριβως οτι εσυ βεβαιωσες).

 

Ακομα και στην ακραια περιπττωση που εχει πχ. αναθεσει σε αλλον μηχανικο να υποβαλλει δηλωση ρυθμισης για κατι το οποιο δεν ηταν παρανομο οταν εσυ εβγαλες την βεβαιωση, παλι η υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη υπερισχυει κι εσυ εισαι καλυμενος.

 

Συμφωνω οτι οι φωτογραφιες ειναι ενα επιπλεον οπλο υπερ σου, αλλα προσωπικα δεν βλεπω καποιον σημαντικο λογο να επιμενεις σ'αυτες, ιδιαιτερα αν βλεπεις οτι σε "πετανε εκτος αγορας"...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες... Την ΥΔ την κανει ο πωλητης και το περιεχομενο αυτης συμφωνει απολυτα με τη βεβαιωση μου....

Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ επειτα, αν κανει το παραμικρο και ισχυριστει οτι το βρηκε ετσι, προφανως θετει υπο αμφισβητηση τη βεβαιωση μου...

Ακραιο σεναριο μεν, υπαρκτο δε...

Διοτι με τον αγοραστη εμεις δεν εχουμε καμια μα καμια επαφη....

Αλλα το θεμα με τις συνυπογραφες δεν ειναι δικια μου εφευρεση, το ΤΕΕ ΤΚΜ με συμβουλεψε να κινηθω ετσι για να ειμαι 100% διασφαλισμενος για οτιδηποτε μελλοντικα...

 

Οποτε ατακες του στυλ "μα κανενας αλλος δε δουλευει ετσι" ή "να ενημερωνεις τον πελατη σου για να βρισκει αλλον μηχανικο" εκτος του οτι ειναι αβασιμες περα για περα και ανυποστατες, με εξοργιζουν....

 

Εξω απο την αγορα δεν προκειται να με πεταξει κανενας συμβολαιογραφος, μονο και μονο επειδη θα του κανω τη δουλεια λιγο πιο δυσκολη απο οσο ηδη ειναι.... Ο καθενας εχει το κομματι του, τη δουλεια του...

Δεν παρεμβαινω στο δικο του

 

ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΜΒΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.... ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ

Link to comment
Share on other sites

το να μην υπογράφει κάποιος τις φωτογραφίες της υφιστάμενης κατάστασης εμένα με πονηρεύει. Οι φωτογραφίες αποτελούν ακόμη μία εξασφάλιση για τον μηχανικό αλλά και για τον πωλητή και δε βρίσκω λόγο κάποιος αγοραστής να αρνείται ή ακόμα και να διστάζει να τις υπογράψει, όταν κάποιος του εξηγήσει εμπεριστατωμένα το λόγο που το ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο μου ανεφερε και η δικηγορος της αγοραστριας....

Οτι θα πονηρευτει αν της ζητησω να μου υπογραψει γιατι θα νομισει οτι πηγαινουμε να της αποκρυψουμε κατι και θα χαλασει το συμβολαιο...

Και η ιδια μου ανεφερε χαρακτηριστικα οτι ακομα και τον πωλητη να ειχε αναλαβει, δεν θα του επετρεπε να υπογραψει τιποτα τετοιο, γιατι σε μενα εχει αναθεσει να ελεγξω το διαμερισμα, οποτε αυτος που να ξερει...

 

Και οταν στο τελος της ανεφερα οτι ο ιδιος ο πωλητης πρεπει να μου δωσει ΥΔ οτι το σπιτι ειναι καθαρο χωρις αυθαιρεσιες, μου ειπε πως δεν θα τον αφηνε να κανει κατι τετοιο γιατι δεν απαιτειται απο το Νομο....

 

Και μετα κατι τετοιοι δικηγορισκοι βγαινουν στην πιατσα και δημιουργουν προβληματα....

 

Πληρης αγνοια νομου...

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις "δικηγορο ΑΓΟΡΑΣΤΡΙΑΣ". Δεν το ειχα προσεξει.

Παλι θεωρω οτι δεν εχεις κανενα προβλημα.

Η αγοραστρια γινεται κατοχος του ακινητου την ημερομηνια του συμβολαιου (και ειδικοτερα την ημερομηνια μεταγραφης του συμβολαιου), οποτε η βεβαιωση σου θα προηγειται αυτης της ημερομηνιας.

Πρεπει να ειναι ΤΡΕΛΟΣ καποιος και δεν εχει καμια τυχη, οπου και να προσφυγει, για να ισχυριστει αυτο που περιγραφεις, απο την στιγμη που υπαρχει βεβαιωση μηχανικου και υπευθυνη δηλωση ΠΩΛΗΤΗ με προγενεστερη του συμβολαιου ημερομηνια.....

 

Καλα κανεις και επισυναπτεις φωτογραφιες, αλλα νομικα πιστευω οτι δεν εχουμε κανενα προβλημα ακομα και χωρις τις φωτογραφιες.

 

Επαναφερω την ερωτηση που εκανα στην προηγουμενη σελιδα!!!

Τι κανουμε οταν εχουμε ΜΟΝΟ το στελεχος αδειας και δεν εχουμε σχεδια αδειας, παρα μονο αυτα του συμβολαιογραφου???

Πως εκδιδουμε Βεβαιωση για μεταβιβαση???

 

Διαβαζοντας το τελευταιο εγχειριδιο του ΤΕΕ, βλεπω οτι στην 1η επιλογη που σου δινει το συστημα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ η λεξη "εγκεγκριμενα" σχεδια, οποτε μαλλον δινει την δυνατοτητα να εκδωσουμε βεβαιωση και στην περιπτωση την οποια αναφερω...

Σωστα?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οχι...

Σε παρομοια περιπτωση, εκανα ανασυσταση φακελου, μερικη ως προς τον οροφο και μονο...

Ειτε με αποτυπωση ειτε με αναζητηση αλλων σχεδιων που ειχαν επισυναφθει στο παρελθον σε συμβιλαιογραφικες πραξεις και ηταν επικυρωμενα απο την Πολεοδομια ως γνησια αντιγραφα...

 

Μπορει να εχει απαλειφθει η λεξη "εγκεκριμενα" απο τη βεβαιωση σου, ομως παραπανω βεβαιωνεις οτι εχεις λαβει "εγκεκριμενα σχεδια του ακινητου", οποτε, προφανως, βασει αυτων βεβαιωνεις....

 

Δε βλεπω να εχει αλλαξει κατι...

Link to comment
Share on other sites

εγώ διαγράφω αυτά που δεν θέλω και δίνω την βεβαίωση σφραγισμένη στον συμβολαιογράφο.

Τα υπόλοιπα ας τα φτιάξει το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.