Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Ποιο είναι το ζήτημα ... Πως σε περίπτωση κατά την οποία δεν καταφέρει να εκδοθεί η Ο.Α δεν μπορεί να έχει την ίδια αντιμετώπιση αυτός ο οποίος δήλωσε το ακίνητο και δεν κατάφερε να την εκδόσει με αυτόν που δεν υπάχθηκε καθόλου στο νόμο. Επαναλαμβάνω πως λόγω της αχανούς πολεοδομικής νομοθεσίας είναι διόλου απίθανο μεγάλος αριθμός αυθαιρετούχων να βρεθούν προ δυσάρεστων εκπλήξεων

 

εχω και εγω ανάλογη περίπτωση και σκεφτομαι να κάνω το εξής. Αν θεωρ΄ησω οτι οι ερωτοαπαντησεις Γ είναι σωστές και μπορεί κανεις να επιλέξει αν θέλει μόνο τακτοποίηση ή και νομιμοποίηση, τότε θα κάνω κανονικά όλη τη διαδικασία της τακτοποιησης, δηλ., οχι μόνο παράβολο, αλλά ΚΑΙ πρόστιμο για όλα (είτε νομιμοποιούνται, είτε όχι) έτσι ώστε να εχω καβατ΄ζαρει έστω την τακτοποίηση και δυνατότητα μεταβίβασης. Και μετά θα ξεκινήσω κανονικά και άσχετα από τον Ν4014, διαδικασία νομιμοποιησης. Άπλά θα πρέπει να πληρώσω περισσοτερα εννοω και προστιμο για ότι τυχον νομιμοποιησω αργότερα παρολο που θα μπορουσα να το απογυγω. Αλλα προτιμώ να μην ρισκαρω να με κολλησουν καπου στην εκδοση αδειας και να μην εχω τακτοποιησει καν..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

η ερωτηση μου αφορά τις αμοιβές. Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης θέλει να πληρώσει το παράβολο και να βγάλει οικοδομική άδεια μέσα σε 3 χρόνια τι αμοιβές πληρώνει? εννοώ μόνο σαν α΄φάση που θα γίνει η δήλωση όχι για την οικοδομική άδεια.

πληρώνει τις 2 μέρες που λέει για πρωτη φάση και μετά ότι βγάλει η άδεια σύμφωνα με τις "μελέτες" που θα χτυπήσουμε ή και τις 4,5 μέρες?

με ρωτάνε οι πελάτες και δεν ξέρω τι να τους πω...και στο τεε δεν πιανω γραμμη με τίποτα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

madmik

Το είχα ρωτήσει τηλεφωνικά αυτό εδώ και εβδομάδες και μου απάντησαν "προφανώς μόνο την Α' φάση των αμοιβών...", τώρα βέβαια δεν έχω πλέον καμιά εμπιστοσύνη στις απαντήσεις που είχε δώσει το ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

madmik

Το είχα ρωτήσει τηλεφωνικά αυτό εδώ και εβδομάδες και μου απάντησαν "προφανώς μόνο την Α' φάση των αμοιβών...", τώρα βέβαια δεν έχω πλέον καμιά εμπιστοσύνη στις απαντήσεις που είχε δώσει το ΤΕΕ...

ευχαριστω για τη απάντηση!

αυτό φαντάζομαι και γω αλλα δεχετε το ΄συστημα να βγάλει αμοιβές με 2μέρες εργασίας?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη απάντηση!

αυτό φαντάζομαι και γω αλλα δεχετε το ΄συστημα να βγάλει αμοιβές με 2μέρες εργασίας?

Δεν νομίζω να δέχεται. Τουλάχιστον όχι αυτόματα απ' οτο δοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω ανάλογη περίπτωση και σκεφτομαι να κάνω το εξής. Αν θεωρ΄ησω οτι οι ερωτοαπαντησεις Γ είναι σωστές και μπορεί κανεις να επιλέξει αν θέλει μόνο τακτοποίηση ή και νομιμοποίηση, τότε θα κάνω κανονικά όλη τη διαδικασία της τακτοποιησης, δηλ., οχι μόνο παράβολο, αλλά ΚΑΙ πρόστιμο για όλα (είτε νομιμοποιούνται, είτε όχι) έτσι ώστε να εχω καβατ΄ζαρει έστω την τακτοποίηση και δυνατότητα μεταβίβασης. Και μετά θα ξεκινήσω κανονικά και άσχετα από τον Ν4014, διαδικασία νομιμοποιησης. Άπλά θα πρέπει να πληρώσω περισσοτερα εννοω και προστιμο για ότι τυχον νομιμοποιησω αργότερα παρολο που θα μπορουσα να το απογυγω. Αλλα προτιμώ να μην ρισκαρω να με κολλησουν καπου στην εκδοση αδειας και να μην εχω τακτοποιησει καν..

 

 

Πως όμως θα συντάξεις στην β' φαση διάγραμμα κάλυψης την στιγμή που θα φαίνεται σε αυτό ότι πάρχει υπόλοιπο συντελεστού δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν νομίζω να δέχεται. Τουλάχιστον όχι αυτόματα απ' οτο δοκιμασα

 

εχω κολλησει σε αυτη τη φαση και δεν πιανω γραμμη στο τεε να μου πουν τι να κανω. ελπιζω να δώσουν παράταση γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να υποβαλω με απαντησεις τυπου "μάλλον, μπορεί,νομιζω..."

Link to comment
Share on other sites

εχτες που μιλησα με τεε στην ερωτηση μου αν :¨"αν το ακινητο νομιμοποιειται πρεπει υποχρεωτικα να παω με εκδοση Ο.Α.?" μου απαντησαν οτι επιλεγεις ελευθερα αναμεσα απο τακτοποιηση ή την εκδοση Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

εχτες που μιλησα με τεε στην ερωτηση μου αν :¨"αν το ακινητο νομιμοποιειται πρεπει υποχρεωτικα να παω με εκδοση Ο.Α.?" μου απαντησαν οτι επιλεγεις ελευθερα αναμεσα απο τακτοποιηση ή την εκδοση Ο.Α.

Μάλιστα... λέω από δω και στο εξής να ηχογραφούμε όλες τις συνομιλίες με το ΤΕΕ... σε περίπτωση που :)

Link to comment
Share on other sites

Πως όμως θα συντάξεις στην β' φαση διάγραμμα κάλυψης την στιγμή που θα φαίνεται σε αυτό ότι πάρχει υπόλοιπο συντελεστού δόμησης?

 

αφου δεν είναι υποχρεωτικό συμφωνα με τις ερωτοαπαντησεις να πάω με αδεια νομιμοπιησης...έχω επιλογή. Επίσης στην περίπτωση μου δεν εχω υπολοιπα συντελεστών απλά επειδη ειναι παλάιό ειναι συμφωνο με τις τοτε διαταξεις δομησης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.