Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Largy,

έχω την εντύπωση ότι συμπληρώνεις στην ηλεκτρονική δήλωση τον αριθμό της άδειας δόμησης και επικοινωνείς με το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Largy, έχω την εντύπωση ότι συμπληρώνεις στην ηλεκτρονική δήλωση τον αριθμό της άδειας δόμησης και επικοινωνείς με το ΤΕΕ.
αυτο εκανα. Εστειλα στο ΤΕΕ αιτηση με συνημμενο το εντυπο της ο.α. και στα φυλλα καταγραφης δεν εβαλα τιποτα. Θα δειξει τι θα μου πουν. Ευχαριστω παντως Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μπορείτε να μου το υπενθυμίσετε; Σε περίπτωση που μια κατασκευή μπορεί να υπαχθεί στο αρ.26 (έκδοση ΟΑ), υποχρεούται να υπαχθεί; Βασικά ο πελάτης δεν θέλει με έκδοση ΟΑ, αλλά κανονικά με υποβολή προστίμου. Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου ορόφου 100 τ.μ. που τα 70τμ μπορούν να πάνε με το άρθρο 26 (υπόλοιπο ΣΔ) και τα 30τμ όχι.

Στην πολεοδομία μου είπαν πως πρέπει να πάνε όλα με πρόστιμο και να μη γίνει χρήση του άρθρου 26 για τα 70τ.μ.

Νόμιζα πως αυτό είναι λυμένο και πως μπορούσα κάποια να ρυθμίσω (30τ.μ.) με πρόστιμο και κάποια να νομιμοποιήσω με άρθρο 26.

Θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος συνάδελφος μου απαντούσε.

 

Επίσης η κατασκευή έχει γίνει το 2007. Μπορεί αν πάω με άρθρο 26 να λάβω υπόψην μου το νέο ΓΟΚ και να μη βάλω στο ΣΔ τα κλιμακοστάσια,

ώστε να μειώσω την επιφάνεια που είναι εκτός ΣΔ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων πολύ

Link to comment
Share on other sites

Vsalt,

κατά την άποψή μου, η ΥΔΟΜ ορθώς σου είπε πως δεν μπορείς να υπαχθείς στο άρθρο 26 για τα 70μ2.

1ον: Τα 30μ2, δεν είναι ¨αυτοτελή¨. Κάποιοι συνάδελφοι διαφωνούν με την άποψη αυτή αλλά δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο ότι από έναν όροφο

μπορείς έτσι απλά να ¨τακτοποιήσεις¨ τον μισό και να ¨νομιμοποιήσεις¨ το υπόλοιπο.

2ον: Δες τι υπόλοιπο κάλυψης - δόμησης έχεις. Σε καλύπτει για τα 70μ2, έτσι δεν είναι? Σε καλύπτει όμως και για τα άλλα 30μ2?

Μην ξεχνάς πως τα ¨τακτοποιούμενα¨ (τα 30μ2, δηλαδή) μετράνε στους συντελεστές. Αν έχεις υπόλοιπο μόνο 70μ2 (για παράδειγμα) για να νομιμοποιηθούν τα 70μ2, πρέπει πρώτα να ¨κατεδαφιστούν¨ τα 30μ2 (αφού πληρωθεί το ειδικό πρόστιμο, βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκύκλιο 1 - 7/2/12 παρ. 7 αναφέρει:

<<Στις περιπτώσεις αυθαίρετων κατασκευών, που τμήμα τους έχει υπαχθεί στην παρ 2 του άρθρου 26 (για έκδοση άδειας νομιμοποίησης)

και το υπόλοιπο τμήμα στο άρθρο 24 (με καταβολή του ενιαίου προστίμου) κατά την έκδοση της οικοδομικής άδειας απωτυπώνονται οι χώροι

που έχουν υπαχθεί στη ρύθμιση και το διάγραμμα κάλυψης αναφέρεται στα πραγματοποιούμενα μεγέθη και τη σχέση τους με τους ισχύοντες όρους

και περιορισμούς δόμησης, σύμφωνα με την παράγραφο 3, του άρθρου 23 του Ν. 1577/85. Σε κάθε περίπτωση η διαδικασία υπαγωγής στη ρύθμιση

του Ν. 4014/11 αυθαιρέτων κατασκευών πρέπει να έχει περαιωθεί πριν την έκδοση της οικ. άδειας>>

 

Που μιλάει για αυτοτελές;

Πόσο ποιο σαφής μπορεί να είναι ο νόμος;

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα με υπηρεσία δόμησης;

Ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της ... ¨αυτοτέλειας¨ το έχουμε συζητήσει και με άλλους συναδέλφους εδώ. Κάποιος θα έλεγε πως, αφού δεν απαγορεύεται ρητά από τον νόμο η τακτοποίηση ¨μη αυτοτελών¨ αυθαιρεσιών, τότε επιτρέπεται.

Η άποψή μου, όμως, έχει να κάνει με το εξής: Σε τριάντα χρόνια από τώρα, αυτά τα 30μ2, θα πρέπει να κατεδαφιστούν, σωστά? Πως θα τα κατεδαφίσεις αν είναι ¨συνδεδεμένα¨ με τα υπόλοιπα. Και μη μου πείτε πως ποτέ δεν κατεδαφίστηκε αυθαίρετο. Ο νόμος δεν ¨λειτουργεί¨ έτσι.

 

Οπότε, πάντα κατά την άποψή μου, αν είναι ¨αυτοτελή¨ και δεν υπερβαίνουν κάλυψη - δόμηση, για να μπορεί να βγει κι η άδεια νομιμοποίησης (αλλιώς δεν βγαίνει) γίνεται η τακτοποίηση.

Edited by yannisk72
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.