Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Ρε παιδιά, εγώ είμαι #$(*#-12 που μου ζητάνε όλες τις μελέτες....

Μην απαντήσει κανείς ¨ΝΑΙ¨ και με πληγώσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είσαι ο μόνος.

Σύνηθως η απάντηση της ΥΔΟΜ είναι "Ολες οι μελέτες, όπως κάναμε και με τον 1337/1983".

Οταν τους ρώτησα για τις αμοιβές αν θα βάλω αμοιβές αποτύπωσης ή αμοιβές μελέτης μου απαντήσαν "για τα πρό του '83 αμοιβές αποτύπωσης και για τα μετά του '83 αμοιβές μελέτης".

Και συνεχίζοντας ο αδαής ρωτάω απο πού προκύπτει αυτό? Και η απάντηση ήταν "έτσι κάνουμε τα τελευταία χρόνια και έτσι συνεχίζουμε" μετά απο κόπο ένας παλιός υπάλληλος μου είπε οτι η παραπάνω αντιμετώπιση προκύπτει συμπερασματικά, δηλαδή εφόσον ο 1337/'83 ζητούσε για νομιμοποίηση αυθαιρέτου μετά το '83 όλες τις μελέτες που απαιτούνται, οι υπάλληλοι της τότε πολεοδομίας το πήγαν παραπέρα και υπέθεσαν και αμοιβές μελετών...

Καράφλιασα.........

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε όλα έτσι κι εδώ. Η κάθε πολεοδομία κάνει ό,τι της κατέβει....

Link to comment
Share on other sites

Αν απαιτούνται όλες οι μελέτες ορθώς απαιτούνται και οι αντίστοιχες αμοιβές....

Τώρα αν την αποτύπωση την χρεώσεις ως αρχιτεκτονική μελέτη .... είναι δικό σου θέμα.

Link to comment
Share on other sites

΄Αλλο αμοιβή μελέτης και άλλο αμοιβη αποτύπωσης.

Και επειδή θέλω να είμαι συνεπής και να πληρώνομαι αυτό που κάνω, έτσι λοιπόν όταν πάω για νομιμοποίηση και απλώς αποτυπώνω το υφιστάμενο θέλω να πληρωθώ για αποτύπωση αλλα και να πληρώσω κρατήσεις και εισφορές για αποτύπωση και όχι για μελέτη.

Είναι και θέμα θεμιτού ανταγωνισμού, μεταξύ δυο συναδέλφων (πάντα για την νομιμοποίηση μιλάω) την δουλειά ποιός θα την πάρει? Αυτός που υπολογίζει το κόστος της άδειας με αμοιβές μελετών ή αυτος που υπολογίζει με αμοιβές αποτύπωσης, σαφώς ο δέυτερος.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ο τρίτος που δεν υπολογίζει καθόλου αμοιβές (τουλάχιστον μέχρι να έρθει η ώρα της πληρωμής). Έτσι όπως τα λέει ο ergon είναι αν και στη δική μου Υ.ΔΟΜ. αυτό που εφαρμόζεται κατά τον ίδιο τρόπο (έτσι μέθαμε να κάνουμε) με χρονιά αναφοράς το 2003 και όχι το 1983. Περίεργο γιατί όμορες Υ.ΔΟΜ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικές ερωτήσεις βρε παιδια. Θέλω να νομιμοποιήσω μια αυθαιρετη προσθήκη κατ' επεκταση 30 τ.μ (βαση του Αρ. 26, Ν. 4014/2011) και η πολεοδομια θέλει να κάνει αυτοψία για τη νομιμότητα του υπάρχοντος κτιρίου βάση της οικοδομικής του άδειας. Τι ανοχές υπαρχουν σε αποκλίσεις διαστάσεων ενος κτιρίου και τι συνέπειες θα έχω αν βρεθούν σημαντικές αποκλίσεις; Επίσης μπορώ απο νομιμοποίηση να πάω σε τακτοποίηση στο προγραμμα του ΤΕΕ για το ίδιο φύλλο ελέγχου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανοχές είναι 2% βλ. σχετικά ΠΟΛΕΟ∆ΟΜΙΚΟ ∆ΙΑΤΑΓΜΑ της 8-7-93. Τρόπος έκδοσης οικοδοµικών αδειών και έλεγχος των ανεγειροµένων οικοδοµών. (ΦΕΚ 795/∆/13-7-93)

 

ΑΡΘΡΟΝ-6:

β. Για μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου και του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται ο συντελεστής δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας και οι υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2% των μηκών των πλευρών του οικοπέδου με μέγιστο 20 εκ. και 2% με μέγιστο 10 εκατοστά των διαστάσεων του κτιρίου.

Επίσης ναι μπορείς να αλλάξεις από νομιμοποίηση σε τακτοποίηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι προαναφερόμενες αποκλίσεις αναφέρονται σε δομικά στοιχεία και όχι στο σοβά. Το λέω μήπως η αποκλιση ειναι μερικά εκατοστά πέραν των επιτρεπόμενων.

Edited by ergon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.