Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

pavig

δεν χρειάζεσαι παρέκκλιση για τα 2200τμ της βιοτεχνίας σου;

αν χρειάζεσαι, να έχεις υπόψη σου ότι υπάρχει εγκύκλιος με την οποία απαγορεύεται η έγκριση παρέκκλισης για τις εκτός σχεδίου περιοχές, όταν αυτή είναι ήδη συντελεσμένη

 

Αυτό είναι ένα πάρα πολύ μεγάλο εμπόδιο, που πιθανώς να σου δημιουργήσει πρόβλημα με τις σχέση σου με τον πελάτη σου (γιατί μπορεί να το δηλώσεις, εκείνος να πληρώσει και στο τέλος να μην μπορεί να βγει οικ άδεια βιοτεχνικού κτιρίου)

 

παρέκκλιση, γιατί να χρειαστώ?

Η χρήση γής επιτρέπει βιοτεχνία, η περιοχή επιτρέπει χαμηλής όχλησης, η πραγματοποιούμενη κάλυψή μου είναι στο 19% του αγροτεμαχίου (οι βιοτεχνίες έχουν κάλυψη 30%), δόμηση, όγκος, πλάγιες αποστάσεις, είμαι εντάξει, έχω και είσοδο-έξοδο...

Κάτι μου ξεφεύγει???

Η αλήθεια είναι πως την εγκύκλιο που λες, δεν την ξέρω. Μήπως δεν με αφορά?

Link to comment
Share on other sites

η κάλυψη κατά κανόνα είναι 10%

το 19% το παίρνεις μετά από έγκριση παρέκκλισης

 

Γιατί να ασχολούμαι με τους γενικούς όρους δόμησης?

 

Η άδεια βγήκε ως εμπορική αποθήκη κατά το άρθρο 9 ΠΔ 24/31-5-85 φεκ 270Δ (ΑΡΘΡΟΝ 170, ΚΩΔΙΚΑΣ ΒΑΣΙΚΗΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ) :

κάλυψη : 20% - ΣΔ : 0,2

 

Και τώρα θα γίνει αλλαγή χρήσης σε βιοτεχνικο κτίριο βάσει του άρθρου 4 ΠΔ 24/31-5-85 φεκ 270Δ (ΑΡΘΡΟΝ 165, ΚΩΔΙΚΑΣ ΒΑΣΙΚΗΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ) , το οποίο προβλέπει :

κάλυψη : 30% - ΣΔ : 0,9

 

Αναφέρεται κάπου οτι σε τέτοιες περιπτώσεις, πρέπει να πληρώ και τους γενικούς όρους του άρθρου 1?

Ειλικρινά δεν το γνωρίζω...

 

(αν είναι κάτι που υποψιάζομαι... τότε για άλλα πηγαίναμε, και άλλα βγάλαμε)

 

ποια είναι η εγκύκλιος??

Edited by pavlg
Link to comment
Share on other sites

κατά την γνώμη μου, δεν έχει σχέση πού ως επμορική χρήση έχεις ήδη κάλυψη 20%

και αυτό γιατί ως βιοτεχνική χρήση μπορεί να σε αρκούσε (ανάλογα με το αντικέμενο της βιοτεχνίας σου) το 10% του γενικού κανόνα ή το 11-17%

Μην ξεχνάς ότι η γενική τακτική για τα εκτός σχεδίου είναι αυστηρή έως πολύ φειδωλή

Link to comment
Share on other sites

paylg, αυτό που συμβαίνει σε περιπτώσεις κανονικής έκδοσης αδείας, που από τη χρήση της οικοδομής θες( μπορείς) να πας παραπάνω από τους γενικούς όρους δόμησης, τότε απευθύνεσαι στο αρμόδιο υπουργείο , παίρνεις τις παρεκκλίσεις που δικαιούσαι και μετά καταθέτεις την άδεια στην πολεοδομία.Αν δεν το κάνεις αυτό και πας πολεοδομία κατευθείαν θα πας με τους γενικούς όρους δόμησης.Εδώ μπαίνει αυτό που λέει ο ΚΑΝΑ ότι μπορεί και να σε καλύπτουν οι γενικοί όροι .Εξαρτάται από το εμβαδόν του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη

εγώ το θέμα της βιοτεχνίας το βλέπω με πιο αυστηρό μάτι

Τι θέλω να πω στο pavig;

 

από την στιγμή που η βιοτεχνία σε σχέση με το αντικείμενο που επεξεργάζεται

1.απαιτεί π.χ 150 μ2 στεγασμένου χώρου και

2.συνάμα ισχύει ότι για να εκδώσεις ο.α για βιοτεχνικό χώρο τίθεται ως απαραίτητη προϋπόθεση η προσκόμιση στην πολεοδομία θεωρημένων σχεδίων από τη Δ/νση Ανάπτυξης

 

γιατί η δ/νση ανάπτυξης να σου εγκρίνει 2200 τμ ;;;

 

Λογικό είναι να σου εγκρίνει μόνο τα 150 τμ που αντιστοιχεί σε κάλυψη-δόμηση μικρότερη του 10% και 0,10 αντίστοιχα που είναι ο κανόνας

 

Δηλαδή πιστεύω ότι δεν ισχύει απαραίτητα το 10% που λέει ο Μανώλης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θελω να στειλω αιτηση στο ΤΕΕ να μου προχωρησουν την αιτηση σε ολοκληρωμενη υπαγωγη, αφου βγηκε η ο. α.

Ξερει κανεις αν πρεπει να εχω στα φ.κ. τις νομιμοποιησεις ή δεν χρειαζεται τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.