Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο μπορεί να εξέχει ο εξώστης και η στέγη από Ο.Γ.-Ρ.Γ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Είμαι σε διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας για μια διώροφη μονοκατοικία με υπόγειο…

Η ερώτηση μου είναι όπως και το θέμα: πόσο μπορεί να εξέχει ο εξώστης και η στέγη από την Ο.Ρ.Γ.???

Για να μην σας κουράζω σας παραθέτω το σχέδιο όπως είναι για να μου πείτε την γνώμη σας

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ο εξώστης μπορεί να εξέχει της ΟΓ κατά 10% του πλάτους του δρόμου.

Η στέγη όμως δεν μπορεί να είναι εκτός ΟΓ διότι η στέγη μετράει στον όγκο.

Αρα το τμήμα του εξώστη που είναι εκτός ΟΓ δεν μπορεί να είναι καλυμένο με στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Aσε που η συγκεκριμένη στέγη θα πρέπει να περάσει EΠAE, αφου προεξεχει των 40εκ του περιγράμματος του κτιριου.

O εξώστης αφού προεξεχει της PΓ θα πρέπει να εχει ελευθερο ύψος τουλάχιστον 3.00μ από την οριστική στάθμη πεζοδρομίου...

Link to comment
Share on other sites

Ο εξώστης μπορεί να εξέχει της ΟΓ κατά 10% του πλάτους του δρόμου.

Η στέγη όμως δεν μπορεί να είναι εκτός ΟΓ διότι η στέγη μετράει στον όγκο.

Αρα το τμήμα του εξώστη που είναι εκτός ΟΓ δεν μπορεί να είναι καλυμένο με στέγη.

 

Αυτό είναι όντως ένα σημείο αμφιλεγόμενο. Σε κάποιες πολεοδομίες ξέρω ότι εφαρμόζεται (η στέγη «κόβεται» στην Ο.Γ.). Στη δική μου δεν με έχουν κόψει ποτέ για κάτι τέτοιο. Πάντως, ο ΓΟΚ δεν αναφέρει κάτι συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρει ο ΓΟΚ είναι πως η στέγη δεν μπορεί να είναι εκτός ιδεατού στερεού.

 

Άρθρο 16: Κατασκευές πάνω από το κτίριο

1. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, όπως ορίζεται στην παρ. 6 του άρθρου 9, επιτρέπονται:

γ. στέγες ύψους μέχρι 2,0 μ., εφόσον δεν ορίζεται διαφορετικά από τους όρους δόμησης της περιοχής,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.