Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεν προσέλαβε. Δεν συνέχισε. Είναι αυθαίρετο;


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Δεν προσέλαβε. Δεν συνέχισε. Είναι αυθαίρετο;

Παιδία πριν 4 χρόνια παραιτήθηκα από επίβλεψη οικοδομής

Ο ιδιοκτήτης δεν προσέλαβε νέο, αλλά και δεν συνέχισε τις εργασίες της.

Τι γνώμη έχετε; Σήμερα προσέλαβε νέο επιβλέποντα.

Θεωρείται αυθαίρετο και επιβάλλονται πρόστιμα για τα 4 χρόνια;

Ποια από τα προβλεπόμενα πρέπει να επιβληθούν;

Ανέγερσης; δεν νομίζω, γιατί δεν συνέχισε

από την άλλη προβλέπεται η υποχρέωση του ιδιοκτήτη

να ορίσει επιβλέποντα ακόμη από το χρόνο υποβολής

της αίτησης έκδοσης της οικ αδείας

μόνο το διατήρησης για τα 4 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είχες κάνει δήλωση παραίτησης
Παραιτήθηκες?

Τις αμοιβές ότι είχες κάνει μέχρι τότε σου τις πλήρωσε?

???

 

φυσικά πληρώθηκα, αλλά αργότερα παραιτήθηκα με δήλωση παραίτησης και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά από μέρος μου.

Το έργο με έγγραφο της πολεοδομίας σταμάτησε σε κάποιο στάδιο (ημιτελές καρα-γιαπί)

Αλλά ο ιδιοκτήτης δεν προσέλαβε άμεσα άλλον επιβλέποντα όπως ορίζονταν από την πολεοδομία και ούτε έκανε και κάποια εργασία.

Σήμερα δηλαδή μετά από 4 χρόνια προσλαμβάνει με δηλώσεις του και δήλωση άλλου συν/λφου αυτόν ως επιβλέποντα

και θέλει να συνεχίσει τις εργασίες του

Τι πρόστιμα πρέπει να επιβληθούν;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

 

σε ποιο στάδιο βρίσκεται τώρα η κατασκευή? καραγιαπί είπες

 

από τη στιγμή που εκδόθηκε άδεια, γιατί να θεωρείται αυθαίρετο?

αν έληξε η άδεια ( από τη στιγμή που δεν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός, γιατί αν έχει ολοκληρωθεί θα μπορεί να συνεχίσει όποτε θέλει την κατασκευή), με ανανέωση αδείας πρέπει να είναι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο γιατί να είναι; Αφού ότι κατασκευάστηκε, κατασκευάστηκε με Ο.Α. και σύμφωνα με αυτή.

Αν όταν παραιτήθηκες ανέφερες πως η οικοδομή είναι σε στάδιο ολοκληρωμένου Φ.Ο., τότε μπορεί να πάρει παράταση επ'αόριστον και να κάνει νέα ανάθεση σε επιβλεποντα.

Link to comment
Share on other sites

Mα παιδιά σας αναφέρω

1. στάδιο: ημιτελές καρά-γιαπί και

2. ότι ο νόμος προβλέπει ορισμό επιβλέποντα πριν ακόμη εκδοθεί η οικ άδεια

και αυτό σημαίνει κατά την γνώμη μου, ότι από τη στιγμή που εγώ παραιτήθηκα (για την μη εφαρμογή της στατικής μελέτης) κάποιος άλλος πρέπει άμεσα να ορισθεί ως επιβλέποντας και όχι μετά από 4 χρόνια

από τα παραπάνω πιστεύω ότι προκύπτουν προβλήματα αυθαιρεσιών (επί 4/ετίας)

Link to comment
Share on other sites

...

...

[/font][/color]Τι πρόστιμα πρέπει να επιβληθούν;

 

Μπερδεύτηκα λίγο συνάδελφε στο που είναι το πρόβλημα

-Έκανες παραίτηση. Θα έκανε και αυτοψία η πολεοδομία για πιστοποίηση στάδιο εργασιών για να μπορέσεις να εισπράξεις κι εσύ την αναλογούσα σου επίβλεψη. Οκ?

 

-Έγινε ανάκληση της οικοδομικής άδειας έως ότου οριστεί νέος επιβλέπων. Οκ μέχρι και εδώ και προσοχή διατύπωσα ανάκληση της άδειας όχι ακύρωσης

 

-Με την άδεια σε ανάκληση ο ιδιοκτήτης δεν έκανε (δίκαια) κανένα έργο. Άρα δεν έκανε καμία παράβαση ούτε αυθαιρεσία.

 

- Μετά από Χ χρόνια ορίζει νέο επιβλέποντα για να συνεχίζει το έργο

 

Που το αυθαίρετο και το παράτυπο σε όλα αυτά για να πληρώσει πρόστιμο?

 

 

υ.γ.

Το άμεσα ορισμού επιβλέποντος δεν νομίζω να υπάρχει στην νομοθεσία. Απλά μέχρι να οριστεί η άδεια είναι σε αναστολή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφές ότι αυθαίρετη θεωρείται η εργασία που εκτελείται εκτός των προβλέψεων του νόμου. Αφού οι εργασίες που εκτελέστηκαν έγιναν με όλες τις νόμιμες διαδικασίες (και αυτό λογικά δηλώνεις και στην τεχνική έκθεση της παραίτησης), όλες οι εργασίες είναι νόμιμες.

 

Αφού στο διάστημα που δεν υπήρχε επιβλέπων δεν εκτελέστηκαν εργασίες, δεν υπάρχει αυθαιρεσία.

 

Αν ο μη άμεσος ορισμός επιβλέποντα (δίνει ο νόμος πουθενά χρονικό περιθώριο; ) συνιστά παράβαση νόμου, αυτή η παράβαση είναι άσχετη προς το κτίσμα και δεν μπορεί να το καταστήσει αυθαίρετο, αφού κτίστηκε όλως νομίμως.

 

Edit: Didonis, με πρόλαβες!

Link to comment
Share on other sites

με αυτό το σκεπτικό ,οποιαδήποτε κατασκευή ξεκίνησε(με άδεια) και για τους χ,ψ, λόγους σταμάτησε, θεωρείται αυθαίρετη!!!! δεν είμαι και σίγουρος άλλα μου φαίνεται υπερβολή

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν έχει περατωθεί ο Φ.Ο. τότε έχει πρόβλημα αν έχει περάσει η 8ετία.

Αν δεν έχει περάσει, τότε κάνει αναθεώρηση της αδείας για ορισμό νέου επιβλέποντα.

Αυθαίρετο γιατί να είναι;

Αν έχει ανακληθεί η άδεια τότε δεν έχω ξεκαθαρισμένη άποψη, γνωρίζοντας ανακλήσεις για τυπικούς λόγους (έλειψη έγκρισης αρχαιολογίας Γν.ΝΣΚ 702/96) όπου μετά έγινε έκδοση νέας Ο.Α. με τους όρους δόμησης της περιόδου έκδοσης της αρχικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.