Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεν προσέλαβε. Δεν συνέχισε. Είναι αυθαίρετο;


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Παιδιά

Ισχύουν αθροιστικά τα παρακάτω

1. Εγώ παραιτήθηκα γιατί δεν εφαρμόστηκε η στατική μελέτη στην οικοδομή

(δεν αποτελεί χ.ψ λόγο, αλλά με κίνδυνο κάτι να καταρρεύσει ή με άμεση ανάγκη λήψης μέτρων κλπ έναντι του κοινού)

2. Ο νόμος όπως απάντησε ο AlexisPap δεν ορίζει τον ακριβή χρόνο (π.χ 5-10 ημέρες)

 

3. Η πολεοδομία στο έγγραφο που κοινοποιήθηκε τότε και σε μένα (ως παραιτηθέντα), έβαζε στον ιδιοκτήτη περιθώριο ως εξής « άμεσα, αλλά όχι πέραν των 10 ημερών» (άρα ορίστηκε χρόνος-επομένως πως σήμερα θα τον παραβλέψει η ίδια;)

4. Επαναλαμβάνω ότι ο νόμος έκδοσης αδειών απαιτεί από τον ιδιοκτήτη να έχει κάποιον πάντα ως υπεύθυνο επιβλέποντα μηχανικό μέχρι την ηλεκτροδότηση του

5. Στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει υπεύθυνος επιβλέπων μηχανικός για 4 χρόνια

Δεν αποτελεί πολεοδομική παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

...

...

3. Η πολεοδομία στο έγγραφο που κοινοποιήθηκε τότε και σε μένα (ως παραιτηθέντα), έβαζε στον ιδιοκτήτη περιθώριο ως εξής « άμεσα, αλλά όχι πέραν των 10 ημερών» (άρα ορίστηκε χρόνος-επομένως πως σήμερα θα τον παραβλέψει η ίδια;)

...

...

Δεν ρωτάς την πολεοδομία να σου πει τι συνέπειες έχει μια οικοδομική άδεια αν περάσουν οι δέκα μέρες?

Από ανάκληση ακυρώνεται η άδεια?

Είναι κατεδαφιστέο? Έχει πρόστιμο?

Τι?

Αν ορίζει τον περιορισμό χωρίς κάποια συνέπεια για αυτό καταπαύει κάθε ισχύ του όποιου περιορισμού.

(το έγγραφο που έχεις της πολεοδομίας θα έχει κάποιο όνομα που το υπέγραψε, ρώτα αυτόν για ξεκίνημα)

 

Ειλικρινά πρώτη φορά το συναντώ αυτό.

 

Υ.Γ.

Για δες πιο προσεκτικά μπας και έγραφε πέραν των 10 ημερών θα έπρεπε να σταματήσει τις εργασίες? Οπότε αυτό να ήταν η μόνη δέσμευση.

Link to comment
Share on other sites

1. Εγώ παραιτήθηκα γιατί δεν εφαρμόστηκε η στατική μελέτη στην οικοδομή

 

Αυτός είναι ο λόγος παραίτησης; Έγραψες στην έκθεση ότι δεν εφαρμόστηκε η στατική μελέτη; Αν ναι, τότε δεν μπορεί να συνεχίσει το έργο, πρέπει να ακολουθήσει διαδικασία αναθεώρησης, ενδεχομένως ενισχύσεων κλπ...

Αν δεν το έγραψες στην έκθεση, συνεχίζεις να έχει την ευθύνη των εργασιών που επέβλεψες.

Link to comment
Share on other sites

Θέτεις μία άλλη παράμετρο τώρα.

Από την στιγμή που εσύ παραιτήθηκες διότι δεν εφαρμόσθηκε η στατική μελέτη και με την παραδοχή πως δεν έχει εφαρμογή το άρθρο 334.4 του ΚΒΠΝ, η πολεοδομία έπρεπε τότε να το κρίνει ως αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

didonis

και μένα και στην νέα προϊσταμένη, πρώτη φορά μας τυχαίνει.

Ο παλιός προϊστάμενος έφυγε

Πάντως σωστά έβαλε προθεσμία (αν και αυθαίρετα) τότε.

Θα δω το έγγραφο και θα σας ενημερώσω αν έγραφε «ότι αλλιώς χαρακτηρίζεται αυθαίρετο»

 

AlexisPap "ναι έγραψα ότι δεν εφαρμόστηκε η μελέτη-που αφορούσε την κατασκευή και β' σενάζ σε φέρουσα τοιχοποιία)

Σήμερα κάποιος άλλος συνάδελφος αναλαμβάνει την επίβλεψη (και χωρίς το β σενάζ)

αλλά τα ερωτήματα παραμένουν σχετικά με τα πρόστιμα και την πορεία της υπόθεσης

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω λοιπόν, ότι αν δεν εφαρμόστηκαν στοιχεία της στατικής μελέτης, η οικοδομή δεν μπορεί να συνεχιστεί χωρίς μία κάποια διαδικασία αναθεώρησης.

 

Ωστόσο, ο μη καθορισμός νέου επιβλέποντα, άσχετα αν συνιστά κάποιου είδους παράβαση, δεν καθιστά τις εκτελεσθείσες αυθαίρετες.

 

Αυθαίρετες τις καθιστά η μη εφαρμογή της μελέτης, εφόσον δεν έχει εφαρμοστεί η μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετες τις καθιστά η μη εφαρμογή της μελέτης, εφόσον δεν έχει εφαρμοστεί η μελέτη.

ΑlexisPap

Ήδη και εσύ ο ίδιος με τα παραπάνω διαπιστώνεις αυθαιρεσία (όπως και η προϊσταμένη μου) η οποία όμως αυθαιρεσία (κατά κάποιον τρόπο) δεν είναι στιγμιαία, αλλά 4/ετίας

ούτε και αυτό (ότι δεν εφαρμόστηκε η μελέτη) είναι σίγουρο, γιατί εγώ σαν ΚΑΝΑ κρίνω και αναφέρω στην πολεοδομία μου, ότι δεν εφαρμόστηκε η μελέτη μου την οποία ο ίδιος συνέταξα.

Ο νέος συνάδελφος με την ανάληψη της ευθύνης επίβλεψης από μέρους του, έχει δύο επιλογές

1. ή να τροποποιήσει και την μελέτη (μου) και να αποδείξει ότι δεν χρειάζεται βʼ σενάζ ή και ότι άλλο εκείνος κρίνει πχ κολώνες

 

2. ή να μην κάνει καμιά τροποποίηση στην μελέτη (μου) και να επαναφέρει την κατασκευή γκρεμίζοντας τους τοίχους στα προβλεπόμενα της αρχικής μελέτης μου

(αυτό πρότεινα αρχικά στον πελάτη μου, προκειμένου να μην παραιτηθώ βάζοντάς τον σε περιπέτειες)

Σημασία έχει όμως, ότι μέχρι να τα κάνει τα παραπάνω ο νέος επιβλέπων, η οικοδομή ήταν αυθαίρετη και πρέπει κατά την γνώμη μου, να κριθεί ως αυθαίρετη και να επιβληθούν τουλάχιστον τα πρόστιμα διατήρησης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ΚΑΝΑ εγω καταλαβαίνω μέχρι ενός σημείου, αφού έκανες την αίτηση και αποποιήθηκες των ευθηνών σου...τι σε νοιάζουν τα πρόστιμα?

Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚΤΖIΣ

Ποιόν Ν 1337

Δικαιολογημένα η προϊσταμένη φοβάται και δεν ξέρει τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση που σας αναφέρω

Τα πρόστιμα περίπου είναι 120.000 (φοβάται μη κατηγορηθεί-στην εποχή που ζούμε)

Απʼ την άλλη ο νόμος για την έκδοση οικ αδειών όπως ήδη ανάφερα τον ορισμό επιβλέποντα

τον θεωρεί απαραίτητο ακόμη και κατά τον χρόνο της αίτησης της οικ άδειας

αλλά και κατά την αλλαγή του με ταυτόχρονη παραίτηση –ανάληψη

Εδώ όμως δεν έγινε ταυτόχρονη αλλά μετά από 4 χρόνια

 

Highlander

δεν κατάλαβες γιατί: υπάρχει ένταση πλέον μεταξύ μας (πελάτης-προϊσταμένης-νέου επιβλέποντα- και ο ένας φοβάται τον άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.