Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογιστής 50 ευρώ το μήνα


Recommended Posts

Εκανα έναρξη επαγγέλματος και ένας λογιστής μου λέει

 

- Επειδη οι νομοι αλλαζουν διαρκως και το πραμα ειναι πολυπλοκο

σου συστηνω για το καλο σου, να πηγαινεις να σου κανουν τα βιβλια (εσοδων εξοδων, απυ) για την εφορια, οι λογιστες. Αλλιως μονος σου θα χαθεις πραγματικα.

 

Συμφωνείτε;

 

Προσωπικα δεν ξερω τιποτα περι βιβλιων εσοδων εξοδων , και απυ. Εκανα την εναρξη αλλα ειμαι χαμενος.

Θα αξιζε να δωσω 40-50 ευρω για μια φορα ωστε να μου εξηγησει ενας λογιστης ;

 

Η να αρχισω να διαβαζω απο πηγες πχ ιντερνετ για να μου εξηγησει ;

 

Δε θα ηθελα να γινω βαρος σε γνωστους μου , γιατι φανταζομαι εχει την κουραση του το ολο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε λογιστή να σε κατατοπίσει να σου δείξει πώς συμπληρώνεις το βιβλίο εσ-εξ, να σου κάνει και την τριμηνιαία που είναι μέχρι 20 Οκτωβρίου και στην πράξη θα τα μάθεις. Και μελέτα το και από μόνος σου το θέμα, γιατί ότι σου λέει ο λογιστής σου δε σημαίνει πως είναι και σωστό. http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/FOROLOGIKA_THEMATA/TAB32557/Tab6178538/forologia_mixanikwn23-6-10.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα νομίζω έχει ξανασυζητηθεί. Εγώ προσωπικά δεν ρισκάρω να κάνω μόνος μου όλες αυτές τις διαδικασίες διότι έχω βρει και καλό λογιστή και τον εμπιστεύομαι. Από εκεί και πέρα αν νομίζεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις, γλυτώνεις τα 40-50 ευρώ το μήνα...

Το να δώσεις 50 ευρώ σε λογιστή να "σου τα εξηγήσει" δεν νομίζω ότι παίζει!

Εσένα αν έρθει κάποιος λογιστής να "του εξηγήσεις" Η/Μ μελέτες θα του εξηγούσες; Με πόσα;

Link to comment
Share on other sites

αναλογα την δουλεια σου (τζιτο κλπ) αξιζει ή οχι.

Μην ξεχναμε οτι ο λογιστης εκτος απο τη δουλεια που κανει (και ετσι μπορει ο μηχανικος να ασχοληθει με κατι αλλο) φροντιζει να πληρωσεις και λιγοτερο οπου αυτο γινεται.

Ετσι πολλες φορες τα βγαζει τα λεφτα του και με το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

κοιμαμαι ησυχος γιατι παντα εχανα ημερομηνιες και πληρωνα και 1% στην εφορια και για 1 μερα......οταν τρεχεις συμφερει λογιστης.....σιγα μην αφηνα την σκυροδετηση ντουλαπια να παω να πληρωσω την εφορια.....

 

οταν βγαζαμε ειδικα τα 50 λιγα φαινονταν....

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ατσίδας τα βγάζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

 

Αν πάλι δεν είναι όμως, κλάφτα Χαράλαμπε... Σαν κάτι παραδείγματα συναδέλφων που πλήρωναν λογιστές που δεν ήξεραν καν το καθεστώς των Σ.Κ.Κ. παλιά και τους είχαν κάψει...

Και λυπάμαι που θα το πω, αλλά εν γένει (με λίγες φωτεινότατες εξαιρέσεις ασφαλώς) μόνο "ατσίδες" δεν είναι οι λογιστές που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Engineer84, αν εισαι σε εταιρια για ανπτυξη λογισμικου, τοτε δεν αξιζει 50 ευρω το μηνα ο λογιστης. Θα εχεις μονο εσοδα και αντε κανα laptop ως εξοδο. Απο εμπειρια μιλαω.

Αν εισαι σε αλλη κατηγορια που θα σου κραταει πιο πολυπλοκα πραγματα τοτε δωστα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από πολλά χρόνια μου έκανε δήλωση ένας "φίλος" λογιστής...Τον κυνηγούσα 1 μήνα για να μου πει τους ΚΑΔ και τελικά τους ωρήκα μόνος μου στο ίντερνετ, τον κυνηγούσα άλλο ένα μήνα για την δηλωση και τελικά μου την έκανε στο πόδι με τουλάχιστον 10 λάθη και μου είχε έρθει να πληρώσω!!!

 

Φυσικά, μόλις μου ήρθε το εκκαθαριστικό πήγα σε άλλο λογιστή (τον οποίο έχω ακόμα) μου έκανε τροποποιητική, διορθώνοντας όλες τις λ@λ@κίες του πρώτου και πήρα πίσω όλη την επιστροφή μου.....

 

...Αυτά περί καλού ή μη λογιστή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.