Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδεκτή διαφορά εμβαδού μεταξύ τίτλου - τοπογραφικού ως 2%


Recommended Posts

Δημήτρη καλημέρα,

Οχι, δεν έχω θέμα (ούτε ούτε με τα της αδείας, συμβολάιου και πραγματικότητας) με σ.δ γιατί υπήρχε πρόβλεψη ορόφου που δεν έχει γίνει.

Επίσης δεν έχω θέμα με την κάλυψη γιατι ούτε με τα της αδείας, συμβολάιου και πραγματικότητας τ.μ. του οικοπέδου φτάνω στο max ποσοστό κάλυψης. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 [υποθετω οτι οταν λες οτι εχεις υπολοιπα σδ, το μετρας με βαση το μικροτερο εμβαδον...]

 

εχεις ομως θεμα με το τοπογραφικο της αδειας...και τα συμβολαια που εμφανιζουν ανυπαρκτο - μεγαλύτερο - εμβαδον οικοπεδου

 

αρα κατι πρεπει να γινει με την αδεια και το τοπογραφικο της, μαλλον αναθεωρηση

 

και διορθωση στα συμβολαια που περιγραφουν ενα διαφορετικο οικοπεδο [θα τα δεις]

Link to comment
Share on other sites

1) Επιβεβαιώνω: όταν λέω ότι έχω υπόλοιπα σδ, το μετράω με βάση το μικρότερο εμβαδόν του οικοπέδου.

 

2) Το ανάποδο από αυτό που λες.

Έχω θέμα με το ότι το τοπογραφικό του συμβολαίου αγοραπωλησίας του οικοπέδου δείχνει την πραγματικότητα όπως παρεμπιπτόντως και το κτηματολόγιο (15,00x26,80) ενώ το τοπογραφικό που συντάχθηκε για να βγει η άδεια δόμησης δείχνει μεγαλύτερο (18,50x26,80).

 

Δηλαδή έχω: (τοπογραφικό του συμβολαίου αγοραπωλησίας του οικοπέδου = πραγματικότητα = κτηματολόγιο = 15,00x26,80) < (τοπογραφικό που συντάχθηκε για να βγει η άδεια δόμησης = 18,50x26,80)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

γεοργιε

τα ιδια λεω και εγω

 

το θεμα που εθεσα   αφορα  το τι γινεται  με τα συμβολαια που εγιναν  "μετα την αδεια"

[καποια συσταση ΟΙ ή καποια μεταβιβαση..]

 

όπου, σαν τοπογραφικο και αδεια επισυναπτουν  το μεγαλυτερο

αλλα δξ τι αναφερουν ως προς το εμβαδον  κατα την περιγραφη του ακινητου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν γίνει άλλα συμβόλαια μετά την άδεια.

 

Ο ιδιοκτήτης αγόρασε τότε το οικόπεδο (άδειο-κενό-μόνο οικόπεδο-συμβόλαιο αγοραπωλησίας του οικοπέδου & τοπογραφικό συμβολάιου-15,00x26,80),

 

μετά έβγαλε άδεια-τοπογραφικό αδείας-18,50x26,80 και έχτισε.

 

Τώρα θέλει να κάνει γονική παροχή.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

αρα, απομενει να δουμε τι βεβαιωση μπορει να δοθει σε ενα κτισμα,  που  εχει χτισθει με αδεια μεν, ψευδή  δε ως προς την περιγραφη και το εμβαδον του οικοπεδου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αααα γειά σου παλικάρι μου !!!1 8-)

 

Γράφω τώρα την, εννοείτε προφορική, απάντηση που μου έδωσαν από το ΤΕΕ και θα την αναρτήσω.

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα σου πουν 

να τακτοποιηθουν τα τετραγωνικα που ειναι μεσα στα 3.3 μ απο το πραγματικο οριο ,χωρις αδεια?

 

οποτε αναμενουμε την αναρτηση με ανυπομονησια μιας και απτεται και της δικης μου περιπτωσης  #174

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.