Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδεκτή διαφορά εμβαδού μεταξύ τίτλου - τοπογραφικού ως 2%


Recommended Posts

Μου είπαν λοιπόν:

 

ότι ο 4178 εξετάζει αυθαιρεσίες σε ιδιοκτησίες, δεν ενδιαφέρει τον νόμο καθόλου το τοπογραφικό αδείας [1] αφού και βάση του νόμου που αναφέρει στο άρθρο 1 παραγρ. 1: ”... ακίνητο, στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης."

 

Επίσης ότι εφόσον το περίγραμμα της ιδιοκτησίας (του σπιτιού δηλαδή) δεν έχει αλλάξει και είναι σε άλλη σύννομη με τα τωρινά δεδομένα θέση και δεν έχει θέμα κάλυψης -δόμησης (που όντως δεν έχει) εξεταζόμενο στις πραγματικές διαστάσεις του οικόπεδο. δηλαδή αν στο πραγματικό οικόπεδο έχει τοποθετηθεί σε άλλη θέση η κατοικία σε σχέση με αυτή του λάθος διαστάσεων τοπογραφικού αδείας τότε θα μπει ως μια παράβαση κατά τα γνωστά ...

 

Επίσης στην τεχνική έκθεση σκόπιμο είναι να αναγραφεί ότι το οικόπεδο με νέα καταμέτρηση είναι "τόσα" τετραγωνικά και έχει διαστάσεις "τόσο επί τόσο".

 

Ακόμη μου είπε ότι να κάνω και ένα τοπογραφικό σωστό, το οποίο δεν το ανεβάζω στο σύστημα (στο σύστημα θα ανεβάσω το τοπογραφικό της αδείας μιας και αυτό είναι το εγκεκριμένο και με δεδομένο ότι ο νόμος δεν εξετάζει αυθαιρεσίες σε τοπογραφικά), αλλά το κάνω και το δίνω μόνο στον συμβολαιογράφο προκειμένου να συντάξει σωστά τα συμβόλαια.

 

[1] Και τέλος μου ξανατόνισε ότι ο νόμος εξετάζει αυθαιρεσίες στο που σχετίζονται με το ακίνητο-κατοικία και όχι αυθαιρεσίες σε τοπογραφικά αδείας κλπ

 

Συμφωνείτε με αυτή την προφορική θέση του ΤΕΕ ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αφου κολλαει....γιατι να ειναι "συννομη" η θεση του κτισματος?

 

κατα τα λοιπα θα το συζητουσα αναλυτικα με τον συμβ/φο

 

που φαινεται πολυ καλο για να ειναι και αληθινο..

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Με τα τωρινά δεδομένα από την πολεοδομία μου είπαν ότι δεν έχει θέμα που κόλλησε σχετικά με τους όρους δόμησης ... και αφού ήδη έχει κολλήσει και η διπλανή η οποία παρεμπιπτόντως έχει τακτοποιηθεί έτσι ... και αυτή είχε το ίδιο θέμα (όχι διαστάσεων αλλά του τότε της αδείας "πανταχόθεν ελευθερο" .... και δεν υπάρχουν ανοίγματα και στην κολλημένη πλευρά...

 

Αυτά θα επανέρθω ανάλογα με την πορεία της διαδικασίας ....

όπως και νά 'χει σας ευχαριστώ πολύ ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειχαν τον ιδιο μηχανικο που μετακινουσε το οριο

μιά προς τον εναν και μια προς τον αλλον... :smile:

 

επανελθε.....

Link to comment
Share on other sites

Το εμβαδόν τίτλου και αδείας, που είναι ίδιο όπως λες, (όπως προκύπτει από πράξεις ή από συντεταγμένες ) σε ποιό από τα δύο πρόσωπα αντιστοιχεί ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα, ποτέ, ότι, το εμβαδόν τίτλου και αδείας, που είναι ίδιο"

 

Δεν είναι το ίδιο, έγραψα, συγκεκριμένα εδώ, ότι:

"(τοπογραφικό του συμβολαίου αγοραπωλησίας του οικοπέδου = πραγματικότητα = κτηματολόγιο = 15,00x26,80) < (τοπογραφικό που συντάχθηκε για να βγει η άδεια δόμησης = 18,50x26,80)"

 

Και σε αυτό που ρωτάς σχετικά με το "πρόσωπο":

τοπογραφικό του συμβολαίου αγοραπωλησίας του οικοπέδου = πραγματικότητα = κτηματολόγιο = 15,00μ

τοπογραφικό που συντάχθηκε για να βγει η άδεια δόμησης = 18,50μ

 

Εκτός αν δεν κατάλαβα την ερώτησή σου ... οπότε σγχώραμε  :grin: 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις. κι εγώ απλά προσπαθώ.

Αρα λόγω των διαφορετικών διαστάσεων έχουμε και διαφορετικά εμβαδά και άρα η ΟΑ έχει μεγαλύτερο εμβαδόν κατά 3.50*26.80 = 93.80μ2  και μεγαλύτερη επιτρεπόμενη δόμηση, άσχετα αν έχει υπόλοιπο δόμησης "πλαστο" (σύμφωνα πάντα με την εγκριθείσα).

Link to comment
Share on other sites

Και αν :

το τοπογραφικό ΤΙΤΛΩΝ και εντος του ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ αγοραπωλησίας του οικοπέδου (ημερ/νία 31-7-1982) είναι: 15,00 πρόσωπο x 26,80

το τοπογραφικό ΑΔΕΙΑΣ (ημερ/νία 21-1-1983) [όπου και χτίστηκε στο οικόπεδο 2όροφο] είναι: 18,50 πρόσωπο x 26,80

και η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ είναι: 15,00 πρόσωπο x 26,80 [ίδιο με αυτό του συμβολαίου (δεν έχουν "κλέψει" τα όμορα από αυτό)]

 

Τι κάνω ?

παραπλήσιο θέμα έχω και εγώ!!! 

αλλά το εμβαδόν παραμένει ίδιο...

ψάχνω θέμα να το αναρτήσω αφού εδώ είναι off topic!!!

Link to comment
Share on other sites

stesta, προχώρησε λίγο ακόμα την σκέψη σου.... προς την λύση του προβλήματός μου ή αν έχεις κάποιο σχόλιο σχετικά με την προφορική απάντηση που πήρα από το ΤΕΕ.. θα βοηθήσεις πολύ ...

Δεν είχα ποτέ θέμα με δόμηση (ούτε με το τοπογραφικό του συμβολαίου αγοραπωλησίας του οικοπέδου, ούτε με το τοπογραφικό της αδείας που συντάχθηκε, (μετά την αγορά του οικοπέδου),  ούτε με το (αν συνταχθεί) πραγματικό τοπογραφικό.)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Μου είπαν λοιπόν:
 
ότι ο 4178 εξετάζει αυθαιρεσίες σε ιδιοκτησίες, δεν ενδιαφέρει τον νόμο καθόλου το τοπογραφικό αδείας [1] αφού και βάση του νόμου που αναφέρει στο άρθρο 1 παραγρ. 1: ”... ακίνητο, στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης."
 
Επίσης ότι εφόσον το περίγραμμα της ιδιοκτησίας (του σπιτιού δηλαδή) δεν έχει αλλάξει και είναι σε άλλη σύννομη με τα τωρινά δεδομένα θέση και δεν έχει θέμα κάλυψης -δόμησης (που όντως δεν έχει) εξεταζόμενο στις πραγματικές διαστάσεις του οικόπεδο. δηλαδή αν στο πραγματικό οικόπεδο έχει τοποθετηθεί σε άλλη θέση η κατοικία σε σχέση με αυτή του λάθος διαστάσεων τοπογραφικού αδείας τότε θα μπει ως μια παράβαση κατά τα γνωστά ...
 
Επίσης στην τεχνική έκθεση σκόπιμο είναι να αναγραφεί ότι το οικόπεδο με νέα καταμέτρηση είναι "τόσα" τετραγωνικά και έχει διαστάσεις "τόσο επί τόσο".
 
Ακόμη μου είπε ότι να κάνω και ένα τοπογραφικό σωστό, το οποίο δεν το ανεβάζω στο σύστημα (στο σύστημα θα ανεβάσω το τοπογραφικό της αδείας μιας και αυτό είναι το εγκεκριμένο και με δεδομένο ότι ο νόμος δεν εξετάζει αυθαιρεσίες σε τοπογραφικά), αλλά το κάνω και το δίνω μόνο στον συμβολαιογράφο προκειμένου να συντάξει σωστά τα συμβόλαια.
 
[1] Και τέλος μου ξανατόνισε ότι ο νόμος εξετάζει αυθαιρεσίες στο που σχετίζονται με το ακίνητο-κατοικία και όχι αυθαιρεσίες σε τοπογραφικά αδείας κλπ
 
Συμφωνείτε με αυτή την προφορική θέση του ΤΕΕ ?

 

αρα οταν θα εχουμε κτιριο σε αλλη θεση (συννομη-εστω-- και  επισης μεταβολη στο ποσοστο καλυψης-  ) στο οικοπεδο δινουμε βεβαιωση

επισης πρεπει να ελεγχθει  η νεα καταμετρηση τι αποκλισεις δινει απο τις επιτρεπομενες 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.