Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός απόδοσης λέβητα


melita

Recommended Posts

Ε, αφού είναι έτσι ψιλομπάχαλο, γιατί να μην πάρεις έναν πχ τυπικό β.α και καθάρισες.....? Αμα ο άλλος δεν κάνει συντήρηση και καυσανάλυση τι να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παίδες όταν λείπει το ταμπελακι του λέβητα και δεν μπορώ να βρω τα στοιχεία του τι κάνουμε; Μπορούμε από διαστάσεις να πάμε στο περίπου; Να επικοινωνήσω με την εταιρεία κατασκευής μπας και ξέρει; Κι αν έχει κλείσει...;;;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι το φύλλο ελέγχου από τον καυστηρατζή. Απο εκεί προκύπτουν όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι (αν φυσικά είναι σωστά συμπληρωμένο).

Για περισσότερα δες στο topic www.michanikos.gr/topic/29092-Φύλλο-ελέγχου-λέβητα/

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Την ισχύ που γράφουν τα Φ.Ε ποτέ δεν την λαμβάνω υπόψη,γιατί 90% ο καυστηριατζής γράφει ό,τι λέει το ταμπελάκι.Την ισχύ θα την υπολογίσεις από τα στοιχεία του Φ.Ε,δλδ την παροχή καυσίμου ή την παροχή του μπέκ
Δες το μήνυμά μου #1830 στο παρακάτω topic και πιστεύω θα καταλάβεις...
Έγω καταλήξει από καιρό οτι μόνο έτσι υπολογίζεται σωστά το Pm,αυτή είναι η γνώμη μου... :)


http://www.michanikos.gr/topic/25834-%CE%A0%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF-%CE%A0%CE%95%CE%91-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/page-183

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες κι εσύ αλλά αν τύχεις σε ΦΕ χωρίς ισχύ λέβητα να δω τι θα κάνεις...

Μου έχει τύχει πολλές φορές...

 

Αλλά και να τη έγραφε δεν θα την έπαιρνα υπόψη μου γιατί μάλλον δεν είναι η σωστή.

 

Την πραγματική ισχύ την υπολογίζω από τα  μετρούμενα στοιχεία του ΦΕ. 

 

Δες τα μηνύματα #371 έως #390 στο topic "φύλλο ελέγχου λέβητα"  

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα, ευχαριστώ.

Μένει να δούμε τι κάνουμε όταν δεν υπάρχει ούτε αυτό το Φ.Ε. ... γιατί δεν ξέρω αν τον πείσω να κάνει.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κάποιες πιθανότατα χαζές ερωτήσεις:

Για τον υπολογισμό του συντελεστή μόνωσης ng2 ενός λέβητα τί κοιτάτε? θέλω να πώ ποιος λέβητας θεωρείται σε καλή και ποιος σε κακή κατάσταση?για τις απώλειες πχ του δικτύου διανομής μπορείς με ένα παχύμετρο ή και με κοινό μέτρο να μετρήσεις πάχος μόνωσης και βάσει πίνακα να κάνεις την κατάταξη. εδώ?

πχ ο λέβητας στον οποίο μπήκα (της φωτό)  "διαισθητικά" μου λέει ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση (σκουριές,"στραβωμένος" κλπ).τί λέτε?

post-72619-0-29491900-1406385417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.