Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός απόδοσης λέβητα


melita

Recommended Posts

Πάνο, η γνώμη μου είναι ίδια με του Ηλία στο #5.

 

Αν ο λέβητας παραμένει ανοιχτός και το καλοκαίρι, όπως είπες και εσύ, δεν θα λογάριαζα την αντίσταση (δεν θα είχε κάποιο ποσοστό κάλυψης).

Link to comment
Share on other sites

"Τα συστήματα τριπλής ενέργειας (λέβητας με ηλιακό συλλέκτη και ηλεκτρική αντίσταση) για την παραγωγή ΖΝΧ, λειτουργούν με κύρια μονάδα παραγωγής ΖΝΧ, τον συμβατικό λέβητα και κάλυψη μέρους των θερμικών φορτίων από τους ηλιακούς συλλέκτες όταν υπάρχει διαθέσιμη ηλιακή ακτινοβολία. Η ηλεκτρική αντίσταση μπορεί να λειτουργεί ως εφεδρική ή ως το κύριο συμβατικό σύστημα παραγωγής ΖΝΧ κατά την θερινή περίοδο. Το σύστημα στο λογισμικό ορίζεται ως εξής:

α) Ο λέβητας ορίζεται ως το κύριο συμβατικό σύστημα παραγωγής ΖΝΧ με όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά και 100% ποσοστό κάλυψης του φορτίου ΖΝΧ για τους μήνες που λειτουργεί. Αν του θερινούς μήνες για την παραγωγή ΖΝΧ χρησιμοποιείται αποκλειστικά η ηλεκτρική αντίσταση, τότε πρέπει να δηλωθεί ως δεύτερο συμβατικό σύστημα παραγωγής ΖΝΧ που θα καλύπτει σε ποσοστό 100% το φορτίο ΖΝΧ τους αντίστοιχους θερινούς μήνες. Πρέπει οπωσδήποτε να ορίζεται και απόδοση του δικτύου διανομής και του συστήματος εκπομπής (αποθήκευσης).

β) Ο ηλιακός συλλέκτης ορίζεται ξεχωριστά ως έχει, στο αντίστοιχο παράθυρο. Θα πρέπει να καθοριστούν όλα τα δεδομένα.

Το λογισμικό αυτόματα υπολογίζει την ενεργειακή συνεισφορά των ηλιακών συλλεκτών και την αφαιρεί από την αρχικά υπολογιζόμενη συμβατική κατανάλωση θερμικής ενέργειας για ΖΝΧ."

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν υπάρχουν φύλλα ελέγχου από ανάλυση καυσαερίων, τι κάνουμε όσον αφορά την θερμική απόδοση ngm ; Είναι απαραίτητος ο αναλυτής καυσαερίων;

 

Να πω ότι είμαι υπέρ των αναλυτών αλλά σε ένα λίγο απομακρυσμένο μέρος ή ακόμα και στην επαρχία γενικά δεν είναι κάτι που συνηθίζεται.

 

Και μια φιλοσοφική ερώτηση.... Ο βαθμός απόδοσης ενός λέβητα δε θα έπρεπε να βασίζεται σε πιο σταθερά σημεία; Δλδ αν φέτος μου ρυθμίσει τον λέβητα ένας τεχνικός με αναλυτή και τον πάει στο 0,90 και του χρόνου φωνάξω τον ξάδερφο που δεν έχει δουλειά και τον πάει στο 0,70, γιατί να υπάρξει αλλαγή; Αφού η εγκατάσταση παραμένει η ίδια. Όταν βγαίνει ένα πιστοποιητικό μία (ίσως) φορά για κάθε κτίριο ή διαμέρισμα δεν είναι λάθος να στηρίζεται σε τόσο ευμετάβλητα μεγέθη; Είναι σαν να έχω υπολογίσει τις απώλεις για διπλά τζάμια και εγώ τα αφήνω ανοιχτά. Ή στον κλιματισμό υπάρχει συντελεστής που μειώνει την απόδοση αν δε καθαρίσει κάποιος τα φίλτρα;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθίζεται ακόμα και στην επαρχία.

 

Δεν προβλέπεται άλλος τρόπος για τον βαθμό απόδοσης σε υφιστάμενο λέβητα εκτός του φύλλου ελέγχου.

 

Αν το βγάλει κάποιος όπως αλλιώς νομίζει, κατατάσεται στην κατηγορία <<ψευδή στοιχεία>>.

 

Η έκδοση φύλλου ελέγχου με έλεγχο και ρύθμιση είναι υποχρεωτική ανά τακτά χρονικά διαστήμα (π.χ. ανά έτος), ανάλογα την εγκατάσταση . Δες ΦΕΚ 93.

Link to comment
Share on other sites

Εμ δε συνηθίζεται απλώς Ηλία.

Απάντηση από εγκαταστάτη - συντηρητή (μηχανικό παρακαλώ) στην κωμόπολη της καταγωγής μου όταν του ζήτησα φύλλο ελέγχου για την συντήρηση και ρυθμίσεις που έκανε: "Έλα τώρα ρε 'συ Πάνο. Αυτά, εδώ τα έχουμε καταργήσει από χρόνια".

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλες οι επιθεωρήσεις που έχουν γίνει μέχρι τώρα, άντε οι περισσότερες, έχουν τέτοια στοιχεία; Γιατί δε το νομίζω; Εδώ αυτοκίνητο πας σε αντιπροσωπία και βαριούνται να συμπληρώσουν το βιβλίο service. Τι κάνουμε όταν λόιπουν τα στοιχεία βρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα την συντήρηση την έκαναν και πολλές φορές συνεχίζουν να την κάνουν υδραυλικοί.

 

Χωρίς φύλλο ελέγχου εννοείται και χωρίς απόδειξη παροχής.

 

Με το εξοικονομώ όμως οι τεχνίτες καυστηραντζήδες, πήραν τα πάνω τους. Στην περιοχή μου, λίγα ΠΕΑ εκδόθηκαν χωρίς φύλλο ελέγχου. Το πήραμε από την αρχή ζεστά οι συνάδελφοι, να εφαρμόσουμε τη σωστή διαδικασία και σχεδόν επιβλήθηκε.

Κάτι ξεκίνησε και ο σύλλογος των καυστηραντζήδων με το ΣΔΟΕ και το ΥΠΕΚΑ, να την ψάξουν αλλά δεν νομίζω να κατέληξαν κάπου όπως σχεδόν με όλα τα πράγματα σ' αυτόν τον τόπο.

 

Το ότι είχε ξεχαστεί η σωστή συντήρηση, δεν είναι σίγουρα λόγος να μην εφαρμόζεται η σωστή διαδικασία για ΠΕΑ. Και νομίζω ότι είναι θέμα ουσίας για την καλή λειτουργία των εγκαταστάσεων.

 

Οταν λοιπόν δεν υπάρχει φύλλο ελέγχου, λέμε στον ιδιοκτήτη να καλέσει τεχνίτη καυστήρα για έκδοση φύλλου ελέγχου και μετά βγάζουμε το ΠΕΑ. Τίποτα άλλο δεν προβλέπεται Βιτρούβιε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Να ρωτήσω κάτι. Σε οικοδομή κατασκευασμένη το 2009 δεν υπάρχει φύλλο ελέγχου καυσαερίων.

 

Να το προχωρήσω με τα δεδομένα του κατασκευαστή όπου αναφέρει μία ενδεικτική απόδοση γύρω στο 90% ?

 

Να απαιτήσω να γίνει έλεγχος καυσαερίων ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.