Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Το χω ρωτήσει απο δω και απο κει... αλλά τίποτα... το επαναλαμβάνω το ερώτημα μήπως καποιος πέι την άποψή του :

Όσες από τις λοιπές παραβάσεις μετρούν στην κάλυψη, τις λαμβάνουμε υπ'οψην μας στα πιθανά φύλλα καταγραφής που αφορούν παραβάσεις με υπέρβαση κάλυψης??? εννοώ αν προσθέτουμε τα τ.μ. των λοιπων παραβάσεων για να κάνουμε την σύγκριση με την επιτρεπόμενη κάλυψη, αφού για την σύγκριση αυτή, έχουμε καταλήξει ότι στο κουτάκι του κάθε φύλλου καταγραφής, αθροίζουμε όλες οι παραβάσεις κάλυψης όλων των φύλλων και το συμπληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

γίνε λίγο πιο σαφής kontegr

 

με το λοιπές εννοείς τις πολεοδ και κτιριοδ παραβάσεις (περ 13);

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ ναι εννοώ τις παραβάσεις που μπαίνουν στην κατηγορία 13 αλλά μετράνε στην κάλυψη, όπως για παράδειγμα ανοικτό γύρωθεν στέγαστρο με κεραμίδι στον ακάλυπτο..

Αν για παράδειγμα στο ίδιο οικόπεδο με το παραπάνω στέγαστρο υπάρχει και αποθήκη 11τ.μ. και το παραπάνω στέγαστρο (που μπαίνει με αναλυτικο) είναι 10τ.μ. με επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου 100τ.μ. τότε στην στο φύλλο καταγραφής που περιγράφω την αποθήκη τί βάζω εκεί που με ρωτάει για υπέρβαση κάλυψης??? >20% ή <20%????????

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

έχω την γνώμη ότι δεν πρέπει να μπαίνουν και στην κάλυψη

και αυτό γιατί δεν μπορεί να ισχύουν 2 διαφορετικά κριτήρια

ένα για τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου και ένα άλλο, με εντελώς

αντίθετη συνέπεια και έννοια κατά την πάγια ερμηνεία διατάξεων για τον

υπολογισμό της υπέρβασης κάλυψης

 

Γενικά μου δίνεται η εντύπωση, ότι οι αρμόδιοι του ΥΠΕΚΑ, ορισμένες υπερβάσεις

κατά το διάστημα που μεσολάβησε, από την αρχική ψήφιση του νόμου

και των απαντήσεων στις ερωτήσεις μας, φρόντισαν να τα απαλύνουν οικονομικά ερμηνεύοντας, κατά τρόπο μεσοβέζικο διατάξεις, που εδραιωμένα ισχύουν στην τάξη των μηχανικών, βάσει άλλων

 

αυτή η πεποίθησή μου ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο από ένα σεμινάριο της Κομοτηνής

με ομιλήτρια την κ Σκορδα

 

Πιο συγκεκριμένα (πιστεύω να το θυμούνται και άλλοι) για κλείσιμο εξώστη με παραβ Δ

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Θα βάλετε μόνο Υ.Δ (ερωτ εμείς: μα μπορεί να υπερβαίνει και τις Δ και κάλυψη-δεν θα τις βάλουμε;; ;)

Άμα τα βάλετε όλα θα βγεί ένα πρόστιμο ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Δηλ ένιωθε ενοχές η γυναίκα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση κτιρίου σε εκτός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια, στην οποία το μισό τζάκι-εστία μαζί με την καμινάδα βγαίνει ως όγκος από το τοίχο του κτιρίου πρέπει να πάει με αναλυτικό? Μήπως πρέπει να συμπεριληφθεί με την υπόλοιπη δόμηση του κτιρίου ή μήπως το "κάνω γαργάρα" :mrgreen: και δεν το βάζω καθόλου? Στο τοπογραφικό πάντως αποτυπώθηκε.

Ποστάρω και σχετική φωτογραφία.

kaminada.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Πιστεύω ότι εφόσον δεν παραβιάζει κάποια άλλη πολεοδομική διάταξη και επειδή είναι εκτός σχεδίου χωρίς άδεια κι ήδη έχεις πολύ μεγάλους συντελεστές (βασικά το 2 στο ''χωρίς άδεια'') δε χρειάζεται να ασχοληθείς και πολύ με αυτό, εφόσον φυσικά είναι καμινάδα και δεν έχει κάποια άλλη χρήση, γιατί Ελλάδα είσαι ποτε δε ξέρεις.

 

Στ' μέρος ερωταπαντήσεων, ερώτηση 7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Θέλω μια ερώτηση. Έχω μια αποθήκη 22 τμ και μια κεραμοσκεπή 77τμ που πάει με αναλυτικό προυπολογισμό σαν 1 παράβαση. Το παράβολο και για τα δύο μου το έβγαλε το σύστημα 500 ευρώ και βγάζει και ένα πρόστιμο λοιπών παραβάσεων 500. Δεν θα έπρεπε το παράβολο να βγεί 1000 και για τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

παράβολο 500 ευρώ για κάθε αυθαίρετη κατασκευή επιφάνειας μέχρι 50 τ.μ. Διαφορετικές κατηγορίες παραβάσεων της ίδιας αίτησης είναι.Σωστό το πεντακοσάρικο για παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ... Οπότε στην περίπτωσή μου που πρόκειται να εκδοθεί άδεια και για τα δύο δεν πληρώνεται και το πρόστιμο των 500 ευρώ που λέει για την κεραμοσκεπή...Σωστά? Απλά παρόλο που έχω επιλέξει έκδοση άδειας το σύστημα δεν μου έχει μηδενίσει το πρόστιμο των 500...

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές της εγκυκλίου 8/90 μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αυθαίρετα που κατασκευάστηκαν οποιαδήποτε χρονολογία ή μήπως ανάλογα με το χρόνο κατασκευής του αυθαιρέτου πρέπει να χρησιμοποιούμε και τις αντίστοιχες τιμές που ίσχυαν τότε;

Δηλαδή π.χ. και για τα μεταγενέστρα του 2003 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις τιμές της εγκυκλίου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.