Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

σε περίπτωση που η οικοδομή, κατασκευάζονταν σε εσοχή από την ο.γ,

όλο το εμβαδό αυτής της υποχώρησης μετρούσε στο σ.δ

ΚΑΝΑ δηλαδή η στεγασμένη βεράντα μετρούσε στη δόμηση, άρα μας συμφέρει ο ΓΟΚ 85, ώστε να την πούμε Η/Υ και να πάμε με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτος σχεδιου αυθαιρετο που εχει κατασκευασει και βεραντες και κιοσκια βαζετε ξεχωριστη παραβαση τις βεραντες και ξεχωριστη τα κιοσκια?

Ενα 500αρικο το ενα και ενα το αλλο?

Και την πλακοστρωση κατω απο τη βεραντα η το κιοσκι αντιστοιχα τη συνυπολογιζετε? Η μονο το στεγαστρο?

 

Τις σκετες πλακοστρωσεις στο εδαφος, χωρις να ειναι στεγασμενες?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει άδεια προσωπικά βάζω με αναλυτικό τον φέρων οργανισμό του στεγάστρου ως η/υ. Αν έχει άδεια, τότε το ονομάζω στεγασμένη βεράντα και το υπολογίζω ως μία παράβαση με 500 ευρώ (κι ας μου πει ποτέ κανένας ότι η δήλωσή μου είναι άκυρη)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

έχω το εξής βασικό πρόβλημα με τους ανοικτούς χώρους:

καταλαβαίνω απόλυτα όταν πηγαίνουν προς τακτοποίηση με τον αναλυτικό κτλ

 

Σε περίπτωση που έχω κλειστά και ανοικτά μέτρα προς έκδοση οικοδομικής άδειας:

1) δηλώνω τα κλειστά μέτρα στο αντίστοιχο φύλλο το καθένα και υπολογίζεται μόνο παράβολο ένταξης

2) τα ανοικτά μέτρα (αγροτικά υπόστεγα, ΗΧ, στέγαστρα, κιόσκια κτλ) πώς τα δηλώνω ότι πάνε προς έκδοση ?

Αν τα βάλω ως παραβάσεις με αναλυτικό, το σύστημα τα βλέπει ως αυθαίρετα προς τακτοποίηση και υπολογίζει πρόστιμο κι αν πχ έχω πληρώσει 500 παράβολο και οι παραβάσεις έιναι 2 μου ζητάει άλλα 500 ή με την έκτπωση 300. Τί να κάνω? να μην τα δηλώσω καθόλου και απλά να τα περιγράψω στην τεχνική έκθεση?

έχω στέιλει άπειρα μέιλ και δεν απαντάνε φυσικά εδώ και μήνες...

Link to comment
Share on other sites

TITIKA είχα το ίδιο πρόβλημα... μετά από επικοινωνία μου με το ΤΕΕ (πριν κατι μήνες) μου είχαν υποδείξει ότι :

επειδή ότι δηλώνεται στις λοιπές παραβάσεις εκλαμβάνεται αποκλειστικά ώς τακτοποίηση για 30 χρόνια, σε περίπτωση που θές να εκδώσεις Ο.Α.(νομιμοποίηση) για τις λοιπές παραβάσεις αυτές, θα πρέπει να κάνεις ένα ξεχωριστό φύλλο καταγραφής στο οποίο ως τίτλο θα γράψεις π.χ. "Δύο(2) λοιπές παραβάσεις κατ.13 για τις οποίες δύναται να εκδωθεί άδεια" χωρίς να συμπληρώσεις τ.μ. στα αντίστοιχα κουτάκια και βέβαια θα πρέπει να επιλέξεις στο αντίστοιχη επιλογή "προς έκδοση Οικοδ.Αδειας"...

έτσι λύνεται το πρόβλημά σου...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα αυτο θα το συναντουσες σε περιπτωση που θα ειχες ταυτοχρονα φυλλα καταγραφης προς εκδοση Ο.Α. και τακτοποιησης .Στην περιπτωση που περιγραφεις που οι αυθαιρετες κατασκευες σου ολες πανε προς εκδοση Ο.Α. το προστιμο που πληρωνεις ειναι μονο το παραβολο που προκυπτει απο τα τ.μ. ειτε βαλεις ειτε οχι λοιπες παραβασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, ενα σπιτι προ του 55( πλίθινο,εντός σχεδίου) επισκευάζεται, μπαζώνεται μέχρι τους 70πόντους από τη φυσική στάθμη του εδάφους και παίρνει και 70 πόντους ύψος σήκωμα αντίστοιχα (με καλούπι μπετού-2 σειρές τούβλα- ξανά μπετο- πλακα) και από πάνω καινούργια στέγη. Σε αυτό το σπίτι χτίζονται κατ επεκταση 40 τ.μ. και ένας η/χ. Οι προσθήκες γίνονται και αυτές επί μπαζώματος ώστε να είναι όλα στην ίδια στάθμη με την παλιά οικία.

 

Πώς στο καλό πρέπει να υπολογίσω τον αναλυτικό;;

 

Η κάλυψη είναι μια κατηγορία παράβασης;; Δλδ ότι έχει κεραμίδια πάει με εναν αναλυτικό;;

Το μπάζωμα θα υπολογιστεί συνολικά για όλο το σπίτι(παλιο και προσθηκη) κ τον η/χ με αναλυτικό ή στην προσθήκη δεν θα το υπολογίσω καθόλου μπάζωμα;; Υπέρβαση επιτρεπόμενου υψους δεν παιζει.

Μπορώ να πω ότι στην παλιά οικία έγιναν παρεμβάσεις και να τις βάλω όλες σε έναν αναλυτικό;; Η΄ η στέγη είναι μια κατηγορία μόνη της μαζί με την στέγαση των η/χ;;;

Μπορώ να πω ότι στον η/χ έχουμε στεγη - κολώνες - πλάκα- πλακάκια- κάγκελα - μπάζωμα- κλπ κλπ;;

 

Ερωτησεις ερωτησεις ερωτήσεις.. Όσους συναδελφους και να ρώτησα δεν πήρα μια σαφή απάντηση... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ... ΑΜΑΝ με τα ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ! Ας βοηθήσει κάποιος.

Ευχαριστώ!

Edited by marina_ste
Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα ψυχραιμία!

Σαφή απάντηση δεν έχεις λάβει γιατί στο 4014 δεν υπάρχει απολύτως σωστό και λάθος. Εγώ προτείνω:

- Υπέρβαση ύψους δεν έχεις, εφόσον δηλώνεις όχι άδεια στο οικόπεδο (έλεγχος υπέρβασης του μέγιστου επιτρεπόμενου).

- Για την προσθήκη και τον ΗΧ δε χρειάζεται αναλυτικός για το μπάζωμα.

- Με τους αναλυτικούς μπορείς να κάνεις ότι αλχημεία πιστεύεις. Ας πούμε έναν αναλυτικό για τη στέγαση του 55 (μαζί με την υπερύψωση) και τον ΗΧ και έναν για το μπάζωμα και τα δάπεδα και των δύο. Ή από έναν για κάθε κτίσμα. Αλλά και μόνο έναν αναλυτικό τα πάντα όλα να κάνεις, ποιος θα πει ότι το έκανες λάθος; Προτείνω το πρώτο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το βαζω κι εδω το ιδιο post, μιας και δεν ξερω σε ποιο topic αρμοζει καλυτερα

 

 

Σε μια οικοδομή στην οποία προβλεποταν η κατασκευη 2 εξωστων με απόσταση 1.5μ περιπου ο ενας απο τον αλλο, κατασκευαστηκε αντ' αυτων ενας ενιαιος.

Αυτο το κομματι που προβλεποτανε να ειναι κενο αλλα επι της ουσιας κατασκευαστηκε εξωστης ειναι πανω απο κοινοχρηστο χωρο της πολης.

Αλλα η αυθαιρετη κατασκευη, παρα το οτι βρισκεται πανω απο κοινοχρηστο χωρο της πολης δεν βρισκεται εντος του ευρους του εξωστη, μιας και δεν προβλεποταν εκει να υπαρχει εξωστης και κατασκευαστηκε, αυθαιρετα.

Ρυθμιζεται η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε εκεί να κατασκευασθεί ο εξώστης με τα πολεοδομικά δεδομένα? Στον 4014 δεν τακτοποιούνται οι κατασκευές πάνω στον εξώστη.Ομως αν θα μπορούσε να βγει αυτός ο εξώστης με ΟΑ, γιατί να μη μπορεί να τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.