Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Εντασσουμε στις λοιπες παραβασεις και τυχον πλακοστρωσεις εντος αγροτεμαχιου στο οποιο εχει χτιστει αυθαιρετη κατασκευη?

Η θα ενταξουμε μονον αυτες τις πλακοστρωσεις που εχουνε καποιο στεγαστρο εδραζομενο πανω τους?

 

Από αρχείο Λεμπέση, για βοήθεια:

 

29. ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ: Με βάση τις Στ¨7 & Δ΄6: Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια οι υπόλοιπες κατασκευές (εξώστες, περιτοίχιση, βόθρος, πλακοστρώσεις) δεν θεωρούνται αυθαίρετες εφόσον δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις, ενώ τα καθ΄ υπέρβαση τμήματα αυτών υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό δηλ. με την κατηγορία 13. Μεταξύ αυτών στα εκτός σχεδίου είναι περιτοιχίσεις στα 500μ από την ακτή, ή με συμπαγές ύψος μεγαλύτερο του 1,00μ ή συμπαγής περιτοίχιση μη αρτίου γηπέδου. Επίσης για τις λοιπές παραβάσεις επιβάλλεται και επιπλέον παράβολο 500 €

(Γ΄20) Για τον αναλυτικό υπολογίζεται και συντελεστής παλαιότητας εφόσον τεκμηριώνεται. δεν έχει συμπεριληφθεί η δυνατότητα αυτή

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, στην περίπτωση που υπάρχει οικ. άδεια τι γίνεται?

Σύμφωνα με τις προδιαγραφές σύνταξης των διαγραμμάτων κάλυψης δεν είναι αναγκαίο να φαίνονται εκεί οι πλακοστρώσεις.

Επιπλέον στα εκτός σχεδίου δεν υπάρχει υποχρέωση για έλεγχο φύτευσης.

Οπότε γιατί να θεωρηθούν αυθαίρετες και να υπολογιστούν?

Τι γνώμη έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ύπαρξης ΟΑ βάζουμε όλες τις υπερβάσεις (....χωρίς να είμαστε υπέρ του δέοντος υπερβολικοί).

Σε περίπτωση χωρίς ΟΑ ..."γλυτώνουμε" τα περισσότερα (...βάζουμε μόνο τα πολύ χτυπητά).

Εγώ αυτή τη φιλοσοφία ακολουθώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον βάζω μαζί με την τεχνική έκθεση μηχανικού (δεύτερο αρχείο).

Link to comment
Share on other sites

... αυτή η παλαιότητα των λοιπών παραβάσεων θα ενεργοποιηθεί ποτέ;;;

 

Δε νομίζω....

Πάντως εγώ το γράφω στα σχόλια, στα οποία υπολογίζω την έκπτωση.

Βεβαίως μέχρι σήμερα όλες τις περιπτώσεις των δηλώσεων αυτών τις πήγαινα με δόσεις (για να κερδίσω χρόνο).

Βεβαίως μετά το τελευταίο "περί επιστροφής παραπάνω προστίμων" είμαι βέβαιος ότι, θα επιστρέφεται το ποσό της συγκεκριμένης έκπωσης (παλαιότητας παραβάσεων κατηγορίας 13).

Μόλις αρχίσουν τα ....όργανα, θα ....χορέψουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ανεβάσει η myri εδώ

εχω συνδεθει αλλα μολις παταω στο εδω με παει στην αρχικη οθονη και δεν μπορω να το κατεβασω. πως το κατεβαζω
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.