Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Βάση κάποιας από τις ε/α, οι τιμές που παίρνουμε πρέπει να είναι είτε της εγκυκλίου του 90, είτε μεγαλύτερες.... δηλαδή θα πάρεις της εγκυκλίου.

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό του προϋπολογισμού παραβάσεων κατ. 13 τι χρησιμοποιήτε;

 

1. Α.Τ.Ο.Ε (για οικοδομικά έργα προϋπολογισμού κάτω των 2.000.000 €);

ή 2. Αναλυτικό προϋπολογισμό έργου σύμφωνα με Εγκ.-17854/8/90(εκ-8/90γ)

Αν το δεύτερο οι τιμές που κατέβασα από το σιτε είναι σε δραχμές αρκεί η μετατροπή σε ευρώ και τίποτε άλλο (δεν έχει γίνει καμια αναθεώρηση στις τιμές);

 

Σύμφωνα και με την Θ1 μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις τιμές της εγκυκλίου 8/90 όπως σωστά προανέφερε ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη... ας έχουμε και έναν υπολογισμένο σε δραχμές. Όοοοοταν θα τα στείλουμε, μπορεί ως τότε να έχουμε δραχμές! :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω περίπτωση δύο πλακών 50 τ.μ. έκαστη (ανά όροφο) που είναι στην ουσία εξώστης-βεράντα και στηρίζεται σε υποστυλώματα. Ο αναλυτικός πλάκες + υποστυλώματα χρησιμοποιώντας Β225 με 77€/μ3 μου βγάζει περίπου 1600€. Πρέπει να βάλω και θεμελίωση? Προφανώς. Έστω πιάνουμε τα 2600-2800€. Αν είχε τοιχοποιίες μια χαρά σπίτι θα ήταν. Είναι ανοιχτό. Δεν είναι λίγα τα 500 € για κατασκευή 7 μέτρων σε υψος με αυτά τα τετραγωνικά? Τα ίδια λεφτά πληρώνεις σε περίπτωση αυθαιρέτου εξώστη 1x3m. Ακόμα και στρώσεις δαπέδων και στηθαία να βάλω δεν ξεπερνάει τα 5000€.

 

Η τιμή για τα μπετά είναι γενική υποθέτω και περιλαμβάνει και τους ξυλότυπους (αφού δεν υπάρχει αλλού σαν εργασία)

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση δύο πλακών 50 τ.μ. έκαστη (ανά όροφο) που είναι στην ουσία εξώστης-βεράντα και στηρίζεται σε υποστυλώματα. Ο αναλυτικός πλάκες + υποστυλώματα χρησιμοποιώντας Β225 με 77€/μ3 μου βγάζει περίπου 1600€. Πρέπει να βάλω και θεμελίωση? Προφανώς. Έστω πιάνουμε τα 2600-2800€. Αν είχε τοιχοποιίες μια χαρά σπίτι θα ήταν. Είναι ανοιχτό. Δεν είναι λίγα τα 500 € για κατασκευή 7 μέτρων σε υψος με αυτά τα τετραγωνικά? Τα ίδια λεφτά πληρώνεις σε περίπτωση αυθαιρέτου εξώστη 1x3m. Ακόμα και στρώσεις δαπέδων και στηθαία να βάλω δεν ξεπερνάει τα 5000€.

 

Η τιμή για τα μπετά είναι γενική υποθέτω και περιλαμβάνει και τους ξυλότυπους (αφού δεν υπάρχει αλλού σαν εργασία)

 

Καταλαβαίνω ότι με το ποστ σου εν μέρη θίγεις και αναρωτιέσαι για τους αναλυτικούς. Κι εγώ τώρα ρωτάω ευθέως... Είναι δυνατό κάποιος να ελέγξει τους αναλυτικούς? (Ρητορική ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία κάνει μπαμ για να βάλω αυτή την κατασκευή ένα 500άρι. Τέλος παντων όσο βγαίνει.

Καταλαβαίνω ότι με το ποστ σου εν μέρη θίγεις και αναρωτιέσαι για τους αναλυτικούς. Κι εγώ τώρα ρωτάω ευθέως... Είναι δυνατό κάποιος να ελέγξει τους αναλυτικούς? (Ρητορική ερώτηση)

 

Όταν το σύτημα ανοίξει για τα διακαιολογητικά ίσως ζητηθούν και οι υπολογισμοί, αν και δε νομίζω αφού μέχρι στιγμής δεν έχουν πει τίποτα.

Γιατί ότι μπει στον αναλυτικό σε θα δειχθεί στα σχέδια? (Σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις είναι δύσκολο όπως π.χ. σε περίπτωση πολύπλοκης στέγης άντε να αποτυπώσεις σωστά κλίσεις, δε θα γίνει ούτε στο περίπου? ενδεικτικά να φανεί περί τίνος πρόκειται?)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω αν στον αναλυτικό για ξεμπάζωμα υπογείου βάζουμε κάτι άλλο πέραν των εκσκαφών (Γενικές Εκσκαφές Γαιώδεις)...Αρκεί αυτή εργασία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.