Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη κατασκευή <20τμ


Recommended Posts

Στα κατ΄αποκοπή δεν ισχύει έκπτωση, πρέπει να εξοφληθούν εφάπαξ έως 31.12.2011.

Άρθρο 24, παράγραφος 8δ.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια αν όντως ισχύει αυτό:

 

8.Η διάταξη της παρ.6β, του άρθρου 24 για τις παραβάσεις μέχρι 20τμ είναι υποχρεωτική;

Όχι, εάν υπάρχουν περισσότεροι του ενός τρόποι υπολογισμού του προστίμου τότε ο ενδιαφερόμενος επιλέγει τον πλέον συμφέροντα.

 

Πως στα κομμάτια είναι εφικτό από το λογισμικό του ΤΕΕ;Ακόμη 2000αρο βγαζει σε μένα!

Αν γνωρίζει κανείς και μπορεί να βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρχική υποβολή σε μια τέτοια περίπτωση και δεν έχω πληρώσει το παράβολο γιατί περιμένω τα γεννητούρια του συστήματος!!

Έχει κανείς ιδέα αν τα ευχάριστα θα γίνουν αυτό τον μήνα ή από του χρόνου και βλέπουμε??

Link to comment
Share on other sites

Δ Μέρος ερωτοαπαντήσεων:

 

8. Η διάταξη της παρ. 6β, του άρθρου 24 για τις παραβάσεις μέχρι 20 τμ είναι υποχρεωτική;

Όχι, εάν υπάρχουν περισσότεροι του ενός τρόποι υπολογισμού του προστίμου τότε ο ενδιαφερόμενος επιλέγει τον πλέον συμφέροντα.

 

Συνάδελφε, ο νόμος είναι σαφής ως προς αυτο το θέμα. Όπως επίσης και η διευκρινιστική εγκύκλιος που έχει βγει. Δεν αναφαίρεται πουθενά δυνατότητα επιλογής του μικρότερου προστίμου. Δεν καταλαβαίνω πως αυτη η Q&A το αναιρεί. Μήπως μου διαφεύγει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δε σου διαφεύγει.

Απλά πηγαίνουμε με τη λογική ότι οι απαντήσεις δίνονται από σοβαρούς ανθρώπους και κάποια στιγμή όλα αυτά θα τακτοποιηθούν μέσω εγκυκλίου ή τροπολογίας.

 

off topic

Αυτό το παιδάκι κάπου το έχω ξαναδεί. Σπάω κεφάλι αλλά δε μπορώ να το συνδυάσω...

Εδώ μέσα πρέπει να ήταν πάντως.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δε σου διαφεύγει.

Απλά πηγαίνουμε με τη λογική ότι οι απαντήσεις δίνονται από σοβαρούς ανθρώπους και κάποια στιγμή όλα αυτά θα τακτοποιηθούν μέσω εγκυκλίου ή τροπολογίας.

 

Καλα καταλαβα..Απαντηση στον πελατη μου για το τι προστιμο θα πληρωσει δεν μπορω να δωσω ακομα.. Οχι τπτ αλλο, ειναι και απλη περιπτωση και ελεγα μπας και παρω κανενα φραγκο πριν τα xmas :P

 

off topic

Αυτό το παιδάκι κάπου το έχω ξαναδεί. Σπάω κεφάλι αλλά δε μπορώ να το συνδυάσω...

Εδώ μέσα πρέπει να ήταν πάντως.

 

Το χρησιμoποιω σαν avatar χρονια τωρα σε διαφορα fora. Αν ομως το εχει αλλος συναδελφος θα το βγαλω :)

Link to comment
Share on other sites

Και το σύστημα ακόμα να γεννήσει...βρε μπας και είχε κανένας καμία τηλεφωνική απάντηση πέρα απο το κλασσικό πλέον....περιμένετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρέ το και σήμερα, διότι σε ένα σημερινό έργο που έχω περάσει, μέχρι το στάδιο "Σε επεξεργασία",

μου βγάζει τιμή μικρότερη των 2.000 €.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.