Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Ελπίζω η λύση να βρεθεί.

Κλειδί πιστεύω θα είναι το ότι σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδα, αγροτεμάχια και ιδιοκτησίες οι Πολεοδομίες επέβαλλαν πρόστιμα σε ένα από όλα τα κτίσματα ή τις ''επι μέρους ιδιοκτησίες''

Αυτό ακριβώς τους έστειλα πριν ένα μήνα στο ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ.

Πως εφαρμόσατε τον 3212/2003; (νόμος της Βάσως).

Αναμένω απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη, δεν έχω παρακολουθήσει από την αρχή το topic και δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί..

 

Περίπτωση τριών συνιδιοκτητών (αδέρφια) σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου και εξ αδιαιρέτου με ποσοστό 33,33% στον καθένα βάσει συμβολαίου. Ο ένας από τους ιδιοκτήτες έχτισε με την συναίνεση των υπολοίπων μια αποθήκη 10 τ.μ. και θέλει να την τακτοποιήσει με τον 4014 για να συνδεθεί με ΟΚΩ. Στο σύστημα πρέπει να φαίνονται και οι τρείς συνιδιοκτήτες του οικοπέδου. Πρέπει να γίνει πρώτα κάποια συμβολαιογραφική πράξη διαχωρισμού οικοπέδου. Μήπως με μια υπεύθυνη δήλωση των συνιδιοκτητών μπορεί να φαίνεται μόνο εκείνος που το έχτισε;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω απάντηση...

 

"Οι γραμμές του τμήματος, είναι κατειλημμένες παρακαλώ (ΜΗΝ) περιμένετε... (ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ) !!!"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αποφάσισα.

Τοπογραφικό όλου του γηπέδου.

Αν υπάρχει άδεια κερδίζει το bonus του (1α) και στο 5 (ΥΔ) υπολογίζω τα τετραγωνικά της αυθαιρεσίας του κτιρίου που δηλώνω προς τη μέγιστη δόμηση στο οικόπεδο. Διάγραμμα κάλυψης με όλα τα κτίσματα.

Αν δεν υπάρχει άδεια ελέγχω μόνο το ύψος. Διάγραμμα κάλυψης (αν απαιτεί ο νόμος) με όλα τα κτίσματα.

Σαν ιδιοκτήτη δηλώνω μόνο αυτόν γιατί αυτός υπάρχει στο Ε9.

Ακολουθώ δηλαδή την εγκύκλιο (το παράρτημά της) και όχι τις ε/α.

Δεν θα κάτσω να πεθάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό ok, όλο.

Άδεια κερδίζεις το 1α ΑΛΛΑ χάνεις τα πλάγια όρια... Άμα είσαι ακριανή δλδ κατοικία αποκλείεται να είσαι στα 15 μέτρα. Επίσης δεν κάθεται καλά ο έλεγχος δόμησης μόνο της δική σου παράβασης προς τα μέγιστα. Επίσης θα έχεις υπέρβαση κάλυψης, αφού σίγουρα δεν έχτισες πάνω σε αυτόν που έβγαλε άδεια. Ακόμα, αν ο "αδειούχος" έχτισε σπίτι 3μ και εσύ 3.5 έχεις και ύψος. Για αυτό λέω, άμα υπάρχει μία άδεια στους 30, πνίξε την.

 

Τώρα βέβαια μου κάνεις την ντρίπλα, ότι ακολουθείς την εγκύκλιο και όχι τις Ε/Α.

Πρέπει όμως να το πάρουμε απόφαση, ότι πολλά πράγματα θα τα πάρουμε από τις Ε/Α. Είναι κεντρική απόφαση, να ακολουθήσουν αυτό το μοντέλο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν μας κατοχυρώνει σήμερα.

Σήμερα που κάνω την δήλωση έχω τρία δεδομένα. Ν4014, Ν4030, ΕΓΚ13

 

Δηλαδή στον Ν3843, που είχαν ερωτήματα από πολεοδομίες γιατί απαντούσαν με εγκύκλιο ενώ εδώ δεν απαντάνε;

Τα ερωτήματα δηλαδή δεν πάνε από κάποιον επίσημο φορέα, ΤΕΕ, ώστε να απαιτούν και επίσημη απάντηση;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις και το ΤΕΕ συμπαραστάτη. 8-)

Και εμένα. Προπαντός άμα μένεις και σε άλλη πόλη, θα το κάνω και εκδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία... εκδρομούλα υπεράσπισης!!!! ΜΕΣΑ !!!! :mrgreen:

 

Είπα κι εγώ να ξεκινήσω τα εξ' αδιαιρέτου και τώρα πέρα απ ότι κολλάει το σύστημα, κάνουν "πίσω" οι ιδιοκτήτες για αμοιβή τοπογράφου για το όλο!!! γκρρρρ....

Θα αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα στη Γερμανία και στην Αυστραλία που είναι οι γείτονες να τους ρωτάω!!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.