Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

@architect_duth: Άρα καταλήγουμε ότι τυπικά και νόμιμα χρειάζεται συναίνεση όλων για οτιδήποτε γίνει από οποιονδήποτε για οποιοδήποτε κτίσμα εντός του εξ αδιαιρέτου οικοπέδου!

Ο δεύτερος τρόπος που λες ακούγεται βολικός αλλά όσο παραμένει "πατέντα" καλύτερα να περιμένουμε κάτι πιο επίσημο πριν αρχίσουμε να προχωράμε τέτοιες περιπτώσεις.

Η περίπτωση που έχω είναι σε εξ αδιαιρέτου με άδεια και θέλει να τακτοποιήσει μόνο ο ένας (ο άλλος είπε ότι μπορεί να πάει σε δικό του μηχανικό ή μπορεί και να μην τακτοποιήσει καθόλου). Αν υποθέσουμε ότι πάμε με τον πρώτο τρόπο, και πάρουμε τη συναίνεση του άλλου συνιδιοκτήτη πως προχωράω? Εφόσον υπάρχει άδεια πρέπει να καταγράψω τις υπερβάσεις του πελάτη μου αλλά να βγάλω συντελεστές με βάση τις συνολικές υπερβάσεις και των δύο ιδιοκτητών έτσι δεν είναι? Εκεί είναι και το πρόβλημα. Επειδή άλλο να δώσει ο άλλος συναίνεση να τακτοποιήσει ο πελάτης μου τα δικά του και άλλο να μου επιτρέψει (ο άλλος) να μετρήσω και τις δικές του αυθαιρεσίες. Χονδρικά μπορώ να υπολογίσω τα τετραγωνικά του από την επιφάνεια του οικοπέδου που του αναλογεί επί τους ορόφους, όμως αυτό δεν θα είναι και τόσο ακριβές. Χώρια που θα χρειαστώ την άδειά του για να δω τι έχει άδεια και τι είναι αυθαίρετο. Από όσα έχω διαβάσει εδώ δεν γίνεται να πάμε νόμιμα και τυπικά και να μην καταγράψουμε όλες τις αυθαιρεσίες όλου του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμφωνώ μαζί σου και εγώ έχω τον ίδιο προβληματισμό..πρέπει να καταγράφουμε και τις αυθαιρεσίες των υπολοίπων ιδιοκτητών του όλου οικοπέδου!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την λογική του όλα ειναι όλων στα εξ αδιαιρετου ο πρώτος παραβάτης είναι το κράτος και η πολεοδομία. Διότι στα πρόστιμα που ρίχνουν εδώ και δεκαετίες ποτέ δεν χρεώθηκαν σε ΟΛΟΥΣ τους συνιδιοκτήτες παρά ΜΟΝΟ σε αυτόν που έχτισε το σπίτι. Για ποιο λόγο λοιπόν τώρα τα πρόστιμα να αφορούν όλους και όχι μόνο αυτόν που το έχτισε? Το ίδιο και με την ΔΕΗ το ΙΚΑ κτλ. Είναι μια παγιωμένη κατάσταση όσο και αν δεν στέκει νομικά , και νομίζω έτσι θα αντιμετωπιστέι και τώρα. Γνώμη μου όποιος έχει το οκ από τον ιδιοκτήτη για το ότι δεν μπορεί να μεταβιβάσει μέχρι να βγει ρύθμιση ,μπορεί να προχωράει κανονικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά πρέπει στη δήλωση να βάλεις όλους με τα ποσοστά τους και να έχουν δώσει το "οκ" στον έναν που έχτισε (τον πελάτη σου) να προχωρήσει τη διαδικασία.... ΤΥΠΙΚΑ και ΝΟΜΙΜΑ 100%.

 

Το τι θα γίνει, το έχουμε περιγράψει παραπάνω. Μόνος ο πελάτης σου, ως "φερόμενος ως ιδιοκτήτης" θα κάνει εξουσιοδότηση σε εσένα (κλασσικά) και εσύ θα τον βάλεις με 100% ιδιοκτησία αφού σου παρουσιάσει το Ε9 (δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση που δεν εμφανίζεται στο Ε9) και στα σχόλια θα γράψεις ότι είναι εξ' αδιαιρέτου.

 

Και επειδή θα είναι και η μοναδική αυθαιρεσία σε όλη την έκταση, πλέον θα μπορούν όλοι να μεταβιβάσουν!

 

με το τοπογραφικό το δ.κ. και στις σφραγισμένες φωτογραφίες που καταθέτεις στην β φάση τι θα δείξεις (ιδίως αν υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες άλλων μέσα στο οικόπεδο/γήπεδο);

Το θέμα είναι να μην ακυρωθεί η διαδικασία με δικιά σου υπαιτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την λογική του όλα ειναι όλων στα εξ αδιαιρετου ο πρώτος παραβάτης είναι το κράτος και η πολεοδομία. Διότι στα πρόστιμα που ρίχνουν εδώ και δεκαετίες ποτέ δεν χρεώθηκαν σε ΟΛΟΥΣ τους συνιδιοκτήτες παρά ΜΟΝΟ σε αυτόν που έχτισε το σπίτι. Για ποιο λόγο λοιπόν τώρα τα πρόστιμα να αφορούν όλους και όχι μόνο αυτόν που το έχτισε? Το ίδιο και με την ΔΕΗ το ΙΚΑ κτλ. Είναι μια παγιωμένη κατάσταση όσο και αν δεν στέκει νομικά , και νομίζω έτσι θα αντιμετωπιστέι και τώρα. Γνώμη μου όποιος έχει το οκ από τον ιδιοκτήτη για το ότι δεν μπορεί να μεταβιβάσει μέχρι να βγει ρύθμιση ,μπορεί να προχωράει κανονικά.

 

Αυτό ίσως είναι λάθος συνάδερφε... πιστεύω ότι η ρύθμιση (αν βγει) θα λέει πχ ότι μπορούμε να τακτοποιούμε μεμονωμένες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου εκτάσεις, αλλά για μεταβίβαση θα ισχύει ότι πρέπει να έχουν τακτοποιηθεί ΟΛΑ, διότι εμείς δίνουμε βεβαίωση για όλο την έκταση (μιας και στο συμβόλαιο υπάρχει ολόκληρη). Δεν ξέρω τι θα σκεφτούν οι φωστήρες.

Ωστόσο, αν και είχα "διαφωνήσει" μαζί σου σε προηγούμενα ποστ, εφόσον ενημερωθεί ο πελάτης εγγράφως (ώστε να καλύψουμε τον πισινό μας προς τον πελάτη) πιστεύω ότι μπορούμε να προχωράμε τα εξ' αδιαιρέτου.

 

Εξάλλου, από το σύστημα τελικά βγαίνει ένα πρόστιμο για κάποια χ,ψ τμ το οποίο πληρώνεται για τα συγκεκριμένα τμ, ΑΛΛΑ δεν βγαίνει αυτόματα και βεβαίωση μεταβίβασης (που μας "καίει")!!!

 

με το τοπογραφικό το δ.κ. και στις σφραγισμένες φωτογραφίες που καταθέτεις στην β φάση τι θα δείξεις (ιδίως αν υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες άλλων μέσα στο οικόπεδο/γήπεδο);

Το θέμα είναι να μην ακυρωθεί η διαδικασία με δικιά σου υπαιτιότητα.

 

Τοπογραφικό (δεν το κάνω εγώ, αλλά τοπογράφος) σε όλη την έκταση με όλα μέσα. Δ.Κ. θα πάρω τα στοιχεία από το τοπογραφικό και όρους δόμησης από τον τοπογράφο και φωτογραφίες θα βγάλω τις 4 όψεις των κατασκευών που μου έχει υποδείξει ο "φερόμενος ως ιδιοκτήτης" σε αυτό που μου λέει ότι είναι το "οικόπεδό" του. Επίσης, σύμφωνα και με το ΤΕΕ-ΤΚΜ, στα σχόλια θα αναφέρω ότι αποτελεί εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτησία με ποσοστό 3.45678% και ίσως ότι "οι υπόλοιπες ιδιοκτησίες αγνοήθηκαν διότι είτε απευθύνθηκαν σε άλλο μηχανικό είτε δεν επιθυμούσαν να υπαχθούν στο νόμο" (αν και δε νομίζω γιατί τους καίω).

Link to comment
Share on other sites

"αν και δε νομίζω γιατί τους καίω"

 

επειδη δεν καταλαβα τι εννοεις (αν εβαζες ενα κομμα καπου θα βοηθουσε ισως)

 

α)δεν νομιζεις οτι τους καις?

β)δεν νομιζεις για ποιο λογο τους καις???

Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναγράψω καλύτερα...

 

Επίσης, στα σχόλια θα αναφέρω ότι:

α) "Αποτελεί εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτησία με ποσοστό 3.45678%"

και ίσως

β) "Οι υπόλοιπες ιδιοκτησίες αγνοήθηκαν, διότι είτε απευθύνθηκαν σε άλλο μηχανικό και τακτοποιήθηκαν, είτε δεν επιθυμούσαν να υπαχθούν στο νόμο".

 

Αν και το β δεν νομίζω να το βάλω, διότι με το δεύτερο σκέλος της πρότασης "καρφώνω" τους υπόλοιπους που δεν επιθυμούν να υπαχθούν στο νόμο και εγώ δεν έχω πάρε-δώσε με αυτούς. Εμένα με αφορά μόνο ο πελάτης μου που είναι "φερόμενος ως ιδιοκτήτης" σε αυτό που θέλει να του τακτοποιήσω.

 

ΥΓ: Το ΤΕΕ-ΤΚΜ μας είπε το α. Το β είναι δική μου σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η λύση να βρεθεί.

Κλειδί πιστεύω θα είναι το ότι σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδα, αγροτεμάχια και ιδιοκτησίες οι Πολεοδομίες επέβαλλαν πρόστιμα σε ένα από όλα τα κτίσματα ή τις ''επι μέρους ιδιοκτησίες''

Μία πελάτισσα μου είπε ότι θέλει να το δηλώσει για να μην πληρώνει τα πρόστιμα διατήρησης που τις έχουν επιβληθεί από την Πολεοδομία από το 1996 σε κτίσμα χωρίς άδεια σε εξ' αδιαιρέτου αγροτεμάχιο 12 στεμμάτων (με άπειρους ιδιοκτήτες όπως κατάλαβα).

Κάποιος πιο πάνω αναρωτήθηκε με τι κριτίριο μπαίναν πρόστιμα μόνο σε μερικά σπίτια. Και μη μου πει κανείς ότι σε 12 στρέμματα της Χαλκιδικής ήταν το μοναδικό κτίσμα με αυαθαιρεσία!

Οπότε κάποια λύση θα σκαρφιστούν, όπως εισέπτραταν τόσα χρόνια τόσα πρόστιμα.

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.