Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Προς noutsaki: Μπήκα στο topic: " Ψιλή κυριότητα- επικαρπία/ Κύρια & μοναδική κατοικία / Εκδοση προστίμου". Ο dimitris GM στο post #39 αναγράφει κάτι διαφορετικό. Αν θέλεις μπές να το δείς πριν προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:smile: Λάθος νόημα έδωσα στο παραπάνω post μου από τη βιασύνη μου.

Συναίνεση πήρα από όλους τους συνιδιοκτήτες ότι δίνουνε το οκ για να τακτοποιήσω μόνο του πελάτη μου. Οι υπόλοιποι είτε δεν θέλανε να μπούνε στο νόμο είτε είχανε δικό τους μηχανικό.

Εγώ αποτυπώνω κανονικά όλο το οικόπεδο και όλες τις αυθαίρετες κατασκευές και αναφέρω πιο ακριβώς είναι του πελάτη μου.

Link to comment
Share on other sites

1. Το πως θα πληρωθεί το πρόστιμο ( εφ΄΄άπαξ ή με δόσεις ) αφορά αποκλειστικά τους ιδιοκτήτες. Μπορεί να το πληρώσει ο ένας συνιδιοκτήτης, όλο το πρόστιμο εφ'' άπαξ και να κάνει συμφωνία με τους άλλους να του δίνουν κάποιο ποσό ανά μήνα.

2. Αναγκαστικά, επιβαρύνονται το ποσό και του άλλου συνιδιοκτ. και τον πιε΄ζουν μετά για τα λεφτά ( ΙΔΙΩΤ. ΔΙΚΑΙΟ)

3. Δεν κατάλαβα τι εννοείς

 

1. συμφωνώ αλλά πολύ χλωμο να τα βρούν μεταξύ τους

 

2. >>.....................>>...........................>>....................>> και θα κατηγορούν και μενα που τους έμπλεξα όλους μάζι (Ιδιωτικό Δίκαιο στην Ελλάδα μεταφράζεται "εγώ δεν ήξερα, ο μηχανικός με τον δικηγόρο άντε και με το γιατρό με μπλέξαν"). Να σημειωθεί πώς στη Χαλκιδική ήδη μηνύουν μηχανικούς οι ιδιοκτήτες

 

3. Εχω πελάτη που έχει αυθαίρετο σε εξ'αδιαιρέτου με άλλους 7 (συνολικά 8 ιδιοκτήτες). Θα συναινέσουν και οι 7, αλλά οι δεν θα προχωρήσοουν στην τακτοποίηση (άλλοι είναι στο εξωτερικό, άλλοι το βλέπουν σαν κοροιδία) - δηλ δεν πληρώνουν ούτε τοπογραφικα ούτε τπτ. Με τη λογική λοιπόν ότι πρέπει να καταγράψω όλες τις αυθαιρεσίες στο αγροτεμάχιο (για να βρω ποσοστό υπέρβασης δόμησης), ο πελάτης μου, που θέλει να τακτοποιηθεί, θα πρέπει να αναλάβει όλο το κόστος - αποτύπωση 8 κτισμάτων + τοπογραφικό. Παράλογο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

:smile: Λάθος νόημα έδωσα στο παραπάνω post μου από τη βιασύνη μου.

Συναίνεση πήρα από όλους τους συνιδιοκτήτες ότι δίνουνε το οκ για να τακτοποιήσω μόνο του πελάτη μου. Οι υπόλοιποι είτε δεν θέλανε να μπούνε στο νόμο είτε είχανε δικό τους μηχανικό.

Εγώ αποτυπώνω κανονικά όλο το οικόπεδο και όλες τις αυθαίρετες κατασκευές και αναφέρω πιο ακριβώς είναι του πελάτη μου.

Ιδού η απορία. το ίδιο πρόβλημα συνάντησα και εγώ. Δεν ξέρω πόσους ιδιοκτήτες έχεις αλλά εμένα οι 7 από τους 8 συναινούν αλλά δεν θέλουν να μπουν στο νομο και δεν έχουν πρόβλημα να αποτυπώσω τις αυθαιρεσίες τους αλλα δεν πληρώνουν. Οπότε τα χρεώνεται ο 1. Δε λέω να κάνουμε εκπτώσεις και προσφορές αλλά να αποτυπώσω 8 κτίσματα στην τιμή του ενός πάει πολύ :???:

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την περίπτωση της Κερατέας που είπε κάποιος πριν αλλά και σε άλλες περιπτώσεις,

 

Ερχεται κάποιος και σας λέει : Θέλω να γράψω στο παιδί μου το τάδε σπίτι και μού είπε ο συμβ/φος ότι επειδή είναι αυθαίρετο πρέπει να το δηλώσω και να πάρω βεβαίωση μηχανικού. Ωραία του λέμε , φέρε τίτλους .

Και απαντά : Δεν υπάρχουν τίτλοι το'χω από χρησικτησία. Βεβαιώνει και τα σχετικά.

Ξέρετε εσείς αν υπάρχει κάποιος εξ'αδιαιρέτου τίτλος ? ΟΧΙ.

 

Εχει κι άλλα : Παράνομες κατατμήσεις μέσω "διαθηκών" , δικαστικών αποφάσεων από πέτσινες υποθέσεις δήθεν καταπάτησης , συμβόλαια "πολλαπλής εφαρμογής" τα λεγόμενα και "χορευταράδικα" στα χερια έμπειρων συμβ/φων , όσοι έχετε δουλέψει αρκετά εκτός πόλεων θα τα 'χετε δει αυτά.

 

Λοιπόν , μόνο ο ιδιοκτήτης ξέρει τι και πως έχει κάνει.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ιδού η απορία. το ίδιο πρόβλημα συνάντησα και εγώ. Δεν ξέρω πόσους ιδιοκτήτες έχεις αλλά εμένα οι 7 από τους 8 συναινούν αλλά δεν θέλουν να μπουν στο νομο και δεν έχουν πρόβλημα να αποτυπώσω τις αυθαιρεσίες τους αλλα δεν πληρώνουν. Οπότε τα χρεώνεται ο 1. Δε λέω να κάνουμε εκπτώσεις και προσφορές αλλά να αποτυπώσω 8 κτίσματα στην τιμή του ενός πάει πολύ :???:

Καλησπέρα! Σε 2 από τις περιπτώσεις που έχω είναι 5 κτίσματα συνολικά. Ο 1 είναι πελάτης μου και οι άλλοι (ευτυχώς) έδωσαν ΥΔ. συναίνεσης για να τακτοποιηθεί ο πελάτης μου.

Δεν τους ενδιαφέρει να υπαχθούν στο νόμο γιατί έχουνε ρεύμα και δεν πληρώνουνε πρόστιμα. Ο πελάτης μου όμως στη μία εκ των περιπτώσεων δεν είχε ρεύμα και πλήρωνε πρόστιμο από καταγγελία.

Δυστυχώς τα αποτυπώνουμε όλα στην τιμή του ενός γιατί θεωρείται 1 ιδιοκτησία. Αλλά μπορούμε να πληρωθούμε και για την αποτύπωση των άλλων κτισμάτων μετά από συμφωνία του πελάτη μας.

Link to comment
Share on other sites

2. Να σημειωθεί πώς στη Χαλκιδική ήδη μηνύουν μηχανικούς οι ιδιοκτήτες

 

3. Εχω πελάτη που έχει αυθαίρετο σε εξ'αδιαιρέτου με άλλους 7 (συνολικά 8 ιδιοκτήτες). Θα συναινέσουν και οι 7, αλλά οι δεν θα προχωρήσοουν στην τακτοποίηση (άλλοι είναι στο εξωτερικό, άλλοι το βλέπουν σαν κοροιδία) - δηλ δεν πληρώνουν ούτε τοπογραφικα ούτε τπτ. Με τη λογική λοιπόν ότι πρέπει να καταγράψω όλες τις αυθαιρεσίες στο αγροτεμάχιο (για να βρω ποσοστό υπέρβασης δόμησης), ο πελάτης μου, που θέλει να τακτοποιηθεί, θα πρέπει να αναλάβει όλο το κόστος - αποτύπωση 8 κτισμάτων + τοπογραφικό. Παράλογο δεν είναι?

 

Στο 2. : Μπορείς να μας φωτίσεις λίγο με το λόγω της μήνυσης?

Στο 3. : Γιατί ψάχνεις ποσοστό υπέρβασης??? Έχεις ΚΑΙ άδεια??? Εάν δεν έχεις είσαι ΟΚ, εάν έχεις, κατά 99% είσαι στα μέγιστα!!!

Το τοπογραφικό ΝΑΙ (αφού οι άλλοι δεν θέλουν) το πληρώνει μόνος του. Αλλά για τα υπόλοιπα, σου είπα... κατά 99% δεν χρειάζεται αποτύπωση.

 

Καλησπέρα! Σε 2 από τις περιπτώσεις που έχω είναι 5 κτίσματα συνολικά. Ο 1 είναι πελάτης μου και οι άλλοι (ευτυχώς) έδωσαν ΥΔ. συναίνεσης για να τακτοποιηθεί ο πελάτης μου.

Δεν τους ενδιαφέρει να υπαχθούν στο νόμο γιατί έχουνε ρεύμα και δεν πληρώνουνε πρόστιμα. Ο πελάτης μου όμως στη μία εκ των περιπτώσεων δεν είχε ρεύμα και πλήρωνε πρόστιμο από καταγγελία.

Δυστυχώς τα αποτυπώνουμε όλα στην τιμή του ενός γιατί θεωρείται 1 ιδιοκτησία. Αλλά μπορούμε να πληρωθούμε και για την αποτύπωση των άλλων κτισμάτων μετά από συμφωνία του πελάτη μας.

 

Ερώτηση γιατί κόλλησα..... Τα αποτυπώνεις γιατί σε ενδιαφέρει το ποσοστό υπέρβασης επειδή έχεις άδεια, ή τα αποτυπώνεις και ο ΕΝΑΣ ιδιοκτήτης (πελάτης σου) θα πληρώσει για ΟΛΕΣ τις αυθαιρεσίες (και των υπολοίπων) ???

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον architect_duth. Ο πελάτης σου θα πληρώσει πρόστιμο για τις δικές του αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει προχωρήσει σε τακτοποίηση αυθαιρέτου σε εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτησία με τον πελάτη να είναι εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος των υπολοίπων συνιδιοκτητών. ( τουλάχιστον έτσι υποστηρίζει, εχει προσκομίσει μία υ.δ. στην οποία το δηλώνει ), είναι ο μόνος που ενδιαφέρεται να τακτοποιήσει και δεν έχω πάρει την σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων διότι είναι περίπου 15 ακόμα, παρ'όλα αυτά συνεχιζει να με πιέζει καθημερινά για να προχωρήσω την υπόθεσή του, σε αυτή την περίπτωση πώς το αντιμετωπίζεται ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.