Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

ΟΚ πείτε ότι προχωράμε και όσοι δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη...

 

1) Δηλώνουμε αρχικά τον πελάτη μας ως ιδιοκτήτη του 100%.

.......

Επίσης, στην περίπστωση που κάποιος έχει ο.α. και δεν είναι ο πελάτης μας, εμείς πού θα το ξέρουμε? Πρέπει να ρωτήσουμε όλους τους γείτονες? Μα σε πολλές περιπτώσεις είναι άφαντοι!!!

 

Μόνο εγώ τα βλέπω μαύρα???? :sad:

Και εγώ το ίδιο θα κάνω. Να πάνε να πνιγούν..(όχι οι πελάτες μου) Ήδη τους έχω ενημερώσει και Σ/Κ θα αρχίσω αιτήσεις.

+100000

Συμφώνω. Και γω έτσι θα κάνω... Αει σιχτιρ με την ανοργανωσία τους...

Εσάς τι σας φαίνεται πιο λογικό να γίνει?Να το αφήσουν έτσι ώστε να πρέπει να δηλώσουν όλοι μαζί σε ένα μηχανικό με κοινό πρόστιμο κτλ πράγμα που σημαίνει ότι το 95% των εξαδιερέτου(τα οποία αποτελούν και το μεγαλύτερο μέρος των αυθαιρέτων στην χώρα) δεν πρόκειται να προχωρήσει..Η να βρουν τρόπο ώστε να δηλώνει ο καθένας μόνος. Δεν είναι θέμα να φάνε τα μεγάλα κεφάλια. Όλοι έχουμε τέτοιες περιπτώσεις και νομίζω πως όλους μας συμφέρει να βρεθέι φόρμουλα ώστε να δηλώνονται ξεχωριστά.Γίνονται πιο απλά τα πράγματα για όλους

Εγώ προσωπικά θα περιμένω μέχρι και Δευτέρα - Τρίτη, αν δεν έχει βγει κάποια ενημέρωση θα τα δηλώνω ένα ένα βάζοντας 100% ιδιοκτήτη εννοωντας του αυθαίρετου κτιρίου , ενω στο τοπογραφικό θα τα δείχνω όλα σημειώνοντας ποιος ειναι ο πελάτης μου .Ας βρουν ακρη αυτοι μετα. Δεν γίνεται να χάσω πελάτες και χρήματα που τα χρειάζομαι για να επιβιώσω επειδη αυτοί τον παίζουν.

 

 

παιδια απλα απαντηστε μου ενα ερωτημα:

 

το Ε9 που θα μπει στο φακελο θα γραφει ποσοστο "ταδε" και σιγουρα οχι 100%

 

αν εσεις δειξετε 100% ιδιοκτησια στον πελατη σας τι λετε.....??

 

α)θα φαει πορτα η αιτηση καθως απο απλη συγκριση με την ΔΟΥ θα υπαρχουν ψευδη στοιχεια

(και ολα αυτα για εισπρακτικους λογους γινονται οποτε μην ακουσω "ποια εφορια κλπκλπ")

απο τη στιγμη δε, που η αιτηση ειναι ηλεκτρονικη ειναι το πλεον ευκολο να διασταυρωθουν στοιχεια με την ΔΟΥ

 

β)θα φαει πορτα η αιτηση καθως ενας απο τους συνιδιοκτητες ειναι (στανταρακι αυτο!) τσακωμενος με το δικο σας και τον καρφωνει για ψευδη στοιχεια

 

γ)θα περασει τωρα και στην συνεχεια θα γινει ενα απο τα α),β)

 

δ) θα περασει συνολικα και μετα απο καιρο θα τρεχουν στα δικαστηρια γιατι ο επομενος μηχανικος δεν θα δωσει βεβαιωση για μεταβιβαση με ποσοστο 100% (αλλο στανταρακι)

 

και πειτε μου σας παρακαλω τι σταση θα κρατησετε τοτε....

 

εγω προσωπικα με τα αξ αδιαιρετου ετσι οπως ειναι η κατασταση δεν παιζω. κι ας εχω και προσωπικο οφελος απο τακτοποιηση λογω υπαρξης συγγενους με τετοια περιπτωση

 

απλα τα λεω αυτα για να ειστε γνωστες και του αντιστοιχου ρισκου που αναλαμβανετε για τα ψευδη στοιχεια που θα δηλωθουν

 

παρακαλω μην μπουμε στη λογικη "μα ετσι μου ειπε ο ιδιοκτητης, εγω δεν ειμαι δικηγορος/συμβολαιογραφος/ντετεκτιβ/κλπ" καθως ο μηχανικος συντασσει το φακελο και σε καθε περιπτωση αν οχι νομικα αλλα ηθικα τουλαχιστον και επαγγελματικα εχει την ευθυνη.

και ναι ειναι υποχρωμενος να τσεκαρει τα εγγραφα και στοιχεια που του προσκομιζει ο ιδιοκτητης!

καθως τουλαχιστον θα πρεπει να τα τσεκαρει οταν τα αντιγραφει. οποτε τι θα πειτε?? "δεν ειχα πιει καφε και δεν ειδα οτι το Ε9 δεν εγραφε 100% αλλα πχ25%"

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι αν έχεις υπόλοιπο κάλυψης σε ποιον πάει, ο καθένας το επωφελείται ή αναλογικά με το ποσοστό του;

 

Τελικά σε σύσταση οριζοντίου και καθέτου ανάγουμαι τα επιτρεπόμενα της περιοχής στο ποσοστό του ιδιοκτήτη; Και αν ναι, τότε το υπόλοιπο σε κάθε πολεοδομικό μέγεθος ανάγεται κι αυτό στον ιδιοκτήτη;

 

ΠΧ. Εχω υπόλοιπο καλυψη 20 μέτρα σε οικόπεδο με επιτρεπόμενη 200 τμ και είναι 3 ιδιοκτήτες με κτίσματα με 33,3% ο καθένας, δηλαδή αντιστοιχεί κάλυψη 66,6 τμ στον καθένα.

 

Έχουμε υπέρβαση της άδειας στην κάλυψης του ενός κατά 46,6 τμ, Επομένως σε σχέση με τα επιτρεπόμενα έχει υπέρβαση κάλυψης

 

 

α) 46,6 - 20 (υπόλοιπο κάλυψης) = 26,6 τμ υπέρβαση κάλυψης και ποσοστό 26,6 / 200=17,73 % <20 και άρα συντελεστής 1,2;

 

β) 46,6 - 6,66 (20 υπόλοιπο κάλυψης /3 ιδιοκτήτες) = 40 τμ υπέρβαση κάλυψης και ποσοστό 40/ 66,6 =60,06% > 20 % και άρα συντελεστής 1,4;

 

 

γ) 46,6 - 20 (υπόλοιπο κάλυψης) = 26,6 τμ υπέρβαση κάλυψης και ποσοστό 26,6 / 66,6 = 39,93% > 20% και άρα συντελεστής 1,4;

 

Συνάδελφε μη μπερδεύεσαι... Το ότι έχεις υπόλοιπο κάλυψης δε σημαίνει ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις τώρα με την τακτοποίηση... Ας πρόσεχες, σου λέει με λίγα λόγια ο νόμος και ας το έφιαχνες ΤΟΤΕ το κτίσμα σου με νόμιμη άδεια και ας το χρησιμοποιούσες ΤΟΤΕ το υπόλοιπό σου. ΤΩΡΑ? Πλήρωνε!!

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά η ερμηνεία που δίνω εγώ στο νόμο είναι η παρακάτω:

 

Τι κάνεις ΤΩΡΑ? Πας ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ!!

Ας υποθέσουμε ότι όλοι οι άλλοι είναι νομιμότατοι μέσα στο οικόπεδό σου και μόνο ο πελάτης σου έκανε αυθαιρεσίες. Ούτως η άλλως δε μπορείς να ξέρεις τι κάνανε οι άλλοι, εσύ έναν έχεις πελάτη:

Τι δείχνει η άδεια?! Τα σπίτια των 3 ανθρώπων,(ναι και των 3 γιατί χτίστηκαν ως ένα ενιαίο κτίριο) λέει η άδεια, φτιάχτηκαν και είχαν κάλυψη 66,6 τμ Χ 3 σπίτια = 199,98 τμ < 200 τμ που ήταν επιτρεπόμενη, άρα μια χαρά βγήκε η άδεια από θέμα κάλυψης...

Τι ήρθε και έφτιαξε ο πελάτης σου στην πραγματικότητα?! Άλλα extra 46,6τμ πλέον των αδειοδοτημένων.

Ποσα τμ δηλαδη έχει υπερβαση ο πελάτης, με βάση την άδεια? 46,6τμ ΤΕΛΟΣ! Δεν αφαιρείς το υπόλοιπο κάλυψης που ΘΑ μπορούσε να χρησιμοποιήσει νομίμως... Ας το χρησιμοποιούσε ΠΑΛΙΑ πριν το νόμο και ας μη το έκανε αυθαίρετο χωρίς οικοδομική άδεια..ΤΩΡΑ? Πλήρωνε!!

 

Παρακάτω:

Το θέμα τώρα, με το ποια τμ θα συγκρίνεις την υπέρβαση, το συζητάμε εδώ και 3 σελίδες σχολίων και δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα αν θα πρέπει να πάρεις το 199,98τμ (το υλοποιημένο όλου του οικοπέδου, αφού τα σπίτια χτίστηκαν με την κομπίνα ότι είναι ΕΝΑ κτίριο "και καλα") ή το 66,6τμ (του πελάτη)

 

 

α)Αν το δεις καθαρά νομικά, τώρα, αυτή τη στιγμή, που δεν έχουν πει τίποτε άλλο μέχρι σήμερα,το σωστό είναι το 199,98τμ (ναι, αυτό θα πάρεις και όχι το 200τμ και ας έχεις υπόλοιπο 200-199,98=0,02 τμ ,θα γίνω πάλι κακιά και θα πω ας πρόσεχες πελάτη! Και διορθώνω επίσης και το δικό μου post που μου παρέθεσες, έπρεπε να πω και γω εκεί ότι παίρνω τα 199,98τμ, ζητώ συγνώμη... Απλά επειδή τα είχα εξαντλήσει και γω σχεδόν τελειως, είπα σιγά την διαφορά που θα μου βγάλει το ποσοστό υπέρβασης για 0,02 τμ. Σε περιπτώσεις όμως που υπάρχουν υπόλοιπα μεγαλύτερα και υπολογήσιμα, παίρνεις αυτο που χτίστηκε στην άδεια μονο και όχι τι ΘΑ μπορούσες να χτίσεις σε ιδάνική συνθήκη εξάντλησης) γιατί αυτό είναι ΕΝΑ κτίριο και στα χαρτιά και στην άδεια, άσχετα αμα αυτοί το διασπάσανε σε κομμάτια για να μπορέσουν να τα πουλήσουν.

 

β)Αν το δεις από την άποψη της λογικής και του μεταξύ μας δικαίου και δεδομένου ότι (ας μην κοροιδευόμαστε αγαπητό Υπουργείο...) τα σπίτια είναι ξεχωριστά κτίρια, θα έπρεπε να πάρεις το 66,6 τμ του πελάτη, για να συγκρίνεις...

 

 

 

Αυτή την γ....νη διευκρίνηση, μαζί με πολλές άλλες περιμένουμε για τα εξ αδιαιρέτου που έχουν μέσα διασπασμένους όγκους, τόσες μέρες...

 

 

Τελικώς, όπως και να έχει (περιμένουμε να μας πούνε...), το ποσοστό υπέρβασης βρίσκεται και με την απλή μέθοδο των τριων, αν θέλεις για να μην μπερδέυεσαι:

 

 

Περίπτωση α) άμα πάρεις ως συγκριτικό τα 200τμ

 

ΝΟΜΙΜΑ ΤΕΛΙΚΑ

Στα 200τμ έχω υπέρβαση 46,6τμ (για τον πελάτη σου μόνο, δεν ξέρεις τι κάνουν οι άλλοι και αυτή είναι κιόλας η λαλακία του νόμου, που ενώ σε καλούν να το παρεις σαν χωριστό σπίτι, δε σε αφήνουν να δεις τι κάνουν και οι υπόλοιποι, γιατί έχουμε ελεύθερη αγορά σου λέει και ο καθένας μπορεί να πάει σε άλλο μηχανικό...)

Άρα στα 100 τμ πόση? Χ

 

Χ=(46,6*100)/200= 23,3τμ Δηλάδή 23,3% Υπέρβαση > 20% άρα συντελεστής 1,4

 

 

ή Περίπτωση β) άμα πάρεις ως συγκριτικό τα 66,6τμ

 

ΝΟΜΙΜΑ ΤΕΛΙΚΑ

Στα 66,6τμ έχω υπέρβαση 46,6 τμ

Άρα στα 100 τμ πόση ? Χ

 

Χ=(46,6*100)/66,6= 69,97 τμ Δηλαδή 69,97% Υπέρβαση > 20% άρα συντελεστής 1,4 ΞΑΝΑ

 

 

 

ΚΑΙ ΕΔΩ είναι που λέμε ότι ο πελάτης επωφελείται , χρησιμοποιώντας την κάλυψη όλου του οικοπέδου για να του βγει μικρότερο ποσοστό υπέρβασης (23,3%< 69,97%) και αυτό είναι ΚΑΠΩΣ άδικο... Γιατί εσένα εδώ σου βγήκε για 3,3% πάλι πάνω από το 20% και πήρες πάλι 1,4 συντελεστή, αλλά σκέψου να σου έβγαινε 19,5%<20%, πόσο λεφτά θα γλίτωνε ο πελάτης, χρησιμοποιώντας την κάλυψη όλου του οικοπέδου και όχι μόνο την δική του...

 

 

Τα ίδια ισχύουν και για την δόμηση...

 

Τα λέω καλά ρε συνάδελφοι, στον συνάδελφο? Διορθώστε με αν με έχει ζαλίσει ο νόμος και η ανοργανωσιά.... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

@ fear1976

 

Εγώ θα πω ότι και το iguana: θα βάλω 100% ιδιοκτήτη εννοωντας του αυθαίρετου κτιρίου , ενω στο τοπογραφικό θα τα δείχνω όλα σημειώνοντας ποιος ειναι ο πελάτης μου. Δε με νοιάζει που δε θα πληρωθώ και από τους άλλους. Θα τα δείξω όλα όπως θα έκανα ένα πραγματικά ενιαίο κτίριο π.χ. μια πολυκατοικία. Δεν θα έδειχνα μόνο το διαμέρισμα του πελάτη μου και τα άλλα γύρω γύρω θα τα έσβηνα! Και αν με ρωτήσουν θα πω αυτό ακριβώς, είδα το Ε9, είδα και το οικόπεδο που ήταν εξ αδιαιρέτου, εγώ αυτον είχα πελάτη, σε αυτόν και στην ιδιοκτησία του μονο αναφέρεται η δήλωση. Που είχατε κουτάκι να τσεκάρω κάτι διαφορετικό για τα εξ αδιαιρέτου και δε το είδα?!? Ας το βάζατε! (...τάπα, κλέψιμο μπάλας, άλμα, καλάθι και yeeeeaaaahhh!!!)

 

Όπως βλέπετε είμαι ένα βήμα πριν το Lexotanil...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός είσαι φίλε μου.

Εγώ σε δύο περιπτώσεις που είχα αντίστοιχες, ακριβώς αυτό έκανα και τις έστειλα.

Και δεν έχω καθόλου ...τύψεις!

Link to comment
Share on other sites

@ fear1976

 

Εγώ θα πω ότι και το iguana: θα βάλω 100% ιδιοκτήτη εννοωντας του αυθαίρετου κτιρίου , ενω στο τοπογραφικό θα τα δείχνω όλα σημειώνοντας ποιος ειναι ο πελάτης μου. Δε με νοιάζει που δε θα πληρωθώ και από τους άλλους. Θα τα δείξω όλα όπως θα έκανα ένα πραγματικά ενιαίο κτίριο π.χ. μια πολυκατοικία. Δεν θα έδειχνα μόνο το διαμέρισμα του πελάτη μου και τα άλλα γύρω γύρω θα τα έσβηνα! Και αν με ρωτήσουν θα πω αυτό ακριβώς, είδα το Ε9, είδα και το οικόπεδο που ήταν εξ αδιαιρέτου, εγώ αυτον είχα πελάτη, σε αυτόν και στην ιδιοκτησία του μονο αναφέρεται η δήλωση. Που είχατε κουτάκι να τσεκάρω κάτι διαφορετικό για τα εξ αδιαιρέτου και δε το είδα?!? Ας το βάζατε! (...τάπα, κλέψιμο μπάλας, άλμα, καλάθι και yeeeeaaaahhh!!!)

 

Όπως βλέπετε είμαι ένα βήμα πριν το Lexotanil...

 

τι παει να πει "εννοω"??? ποιητρια εισαι???? χαχαχαχα

 

μια πολυκατοικια εχει συσταση οριζοντιας ιδιοκτισιας συναδελφε!!! ελεος!! ας μην λεμε οτι θελουμε!!! δεν υπαρχει καμμια σχεση επειδη εσυ το καταλαβαινεις ετσι. και το καταλαβαινεις ΛΑΘΟΣ!!

 

 

σας παρακαλω δλδ κατι τετοια ειναι εκτος πραγματικοτητας...

 

δεν εννοειται τπτ συναδελφοι. 100% ποσοστο ιδιοκτησιας δεν μπορει να μπει και αυτο ειναι το προβλημα! μην κανουμε οτι δεν καταλαβαινουμε

 

αν απλα ο καθενας θελει να παρει τα ρισκα του ας τα παρει μαζι με τις οποιες ευθυνες

 

αλλα να γραφουμε εδω οτι "μηχανικαρες" και "μεγαλοι" και "τεραστιοι" και και και "μου πανε να κανω ετσι..." ειναι λιγο ανευθυνο κατ'εμενα

 

 

δεν θα πω σε κανενα τι να κανει. αλλα αυτα που εχω δει να γραφονται ειναι κακες συμβουλες

 

@ιασονα

σε ποιον αναφερεσαι??

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

πολύ απλή λύση fraulitsa . κ γω έτσι σκέφτομαι να κινηθώ .άσε που μπορεί να τα κάνουν ακόμα πιο απλά τα εξ αδιαιρέτου .αφού ξέρουν το πρόβλημα κ στο υπεκα .

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια αν δε βρούν μια απλή κ φτηνή λύση τα τσακάλια του υπεκα ξεχνάνε καμία 3 δις έσοδα απο τη ρύθμιση .λες κ θα άνοιγαν ποτέ το φάκελο 'αυθαίρετα' αν δεν ήταν να εισπράξουν ... τρόικα είναι θα περάσει .

Link to comment
Share on other sites

Και στον iguana, αλλά και στην fraulitsa_f

Θεωρώ ότι, αυτό που έγραψαν είναι απολύτως σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.