Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

τι παει να πει "εννοω"??? ποιητρια εισαι???? χαχαχαχα

 

μια πολυκατοικια εχει συσταση οριζοντιας ιδιοκτισιας συναδελφε!!! ελεος!! ας μην λεμε οτι θελουμε!!! δεν υπαρχει καμμια σχεση επειδη εσυ το καταλαβαινεις ετσι. και το καταλαβαινεις ΛΑΘΟΣ!!

 

 

σας παρακαλω δλδ κατι τετοια ειναι εκτος πραγματικοτητας...

 

δεν εννοειται τπτ συναδελφοι. 100% ποσοστο ιδιοκτησιας δεν μπορει να μπει και αυτο ειναι το προβλημα! μην κανουμε οτι δεν καταλαβαινουμε

 

αν απλα ο καθενας θελει να παρει τα ρισκα του ας τα παρει μαζι με τις οποιες ευθυνες

 

αλλα να γραφουμε εδω οτι "μηχανικαρες" και "μεγαλοι" και "τεραστιοι" και και και "μου πανε να κανω ετσι..." ειναι λιγο ανευθυνο κατ'εμενα

 

 

δεν θα πω σε κανενα τι να κανει. αλλα αυτα που εχω δει να γραφονται ειναι κακες συμβουλες

 

@ιασονα

σε ποιον αναφερεσαι??

 

εγώ ΕΧΩ συσταση οριζόντιασ ιδιοκτησίας στο σπιτάκι που έχω πελάτη και ΓΙ ΑΥΤΟ θα βάλω 100% οτί ανήκει ΤΟ ΣΠΙΤΙ στον ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ μου... Δεν είπα κάτι διαφορετικο και εκτός νόμου... Άμα εσύ δεν έχεις σύσταση στον πελάτη σου, αυτό είναι άλλο θέμα... Διάβασε και τις προηγούμενες σελίδες να ξαναθυμηθείς την περίπτωση που συζητούσαμε και στην οποία πάνω απαντούσα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στον iguana, αλλά και στην fraulitsa_f

Θεωρώ ότι, αυτό που έγραψαν είναι απολύτως σωστό.

 

πως ειναι δυνατον να το λες αυτο??? να με συγχωρεις αλλα το λες λιγο ανευθυνα. ελπιζω να μη με παρεξηγησεις

 

να δηλωνεις 100% ιδιοκτητης ειναι απολυτως σωστο????? ΕΛΕΟΣ!

 

δεν υπαρχουν ξεχωριστες ιδιοκτησιες συναδελφοι! μην τα λεμε ξανα μανα τα ιδια!! διαβαστε 2-3 σελιδες πισω!

 

καντε οτι θελετε αλλα μην λετε οτι ειναι σωστο!!

 

η ιδιοκτησια ειναι ΜΙΑ! καταλαβαινετε?? ΜΙΑ! ολα τα κτισματα ολο το οικοπεδο!! απλα ελληνικα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ΕΧΩ συσταση οριζόντιασ ιδιοκτησίας στο σπιτάκι που έχω πελάτη και ΓΙ ΑΥΤΟ θα βάλω 100% οτί ανήκει ΤΟ ΣΠΙΤΙ στον ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ μου... Δεν είπα κάτι διαφορετικο και εκτός νόμου... Άμα εσύ δεν έχεις σύσταση στον πελάτη σου, αυτό είναι άλλο θέμα... Διάβασε και τις προηγούμενες σελίδες να ξαναθυμηθείς την περίπτωση που συζητούσαμε και στην οποία πάνω απαντούσα...

 

 

να με συγχωρεις αλλα εισαι σε λαθος θεμα τοτε.........!!

 

μαλιστα σε ξαναρωτησα και καμμια 10αρια post πισω

 

αν εισαι σε εξαδιαιρετου η αν εχεις συσταση οριζοντιου!

 

εισαι αλλη περιπτωση και δεν μπορει να ακολουθησει κανεις τα βηματα σου για εξ αδιαιρετου!

 

μπαχαλο εγινε το θεμα...... με το να μπερδεψουμε την περιπτωση σου........

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Για να προχωρήσουμε και λίγο πιό πέρα, μην ξεχνάμε ότι θα συντάξουμε και Δ.Κ. Αν αγνοήσουμε τα άλλα κτίσματα και επικεντρωθούμε στον πελάτη μας τι Δ.Κ. θα είναι αυτό;

Νοείται Δ.Κ. που να μην περιέχει τα πλήρη στοιχεία όλων των κτιρίων του οικοπέδου; Από την άλλη αν συντάξουμε ακριβές Δ.Κ.τι θα λέμε για τις υπερβάσεις των άλλων;(γιατί στις περιπτώσεις που συζητάμε το 99% αφορά οικόπεδα όπου ΟΛΑ τα κτίρια του οικοπέδου έχουν αυθαιρεσίες)

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 σε εξ' αδιαιρετου οικόπεδο, τι ποσοστό αναφέρει σε καθε συνιδιοκτήτη; Γνωρίζει κανείς;

Το ποσοστό συνιδιοκτησίας στο φυλλο καταγραφής σε τι αναφέρεται στο οικόπεδο ή στο κτίσμα;

Αν απαντηθεί αυτό θα ξεκαθαρίσει λίγο το πράμα

Link to comment
Share on other sites

να με συγχωρεις αλλα εισαι σε λαθος θεμα τοτε.........!!

 

μαλιστα σε ξαναρωτησα και καμμια 10αρια post πισω

 

αν εισαι σε εξαδιαιρετου η αν εχεις συσταση οριζοντιου!

 

εισαι αλλη περιπτωση και δεν μπορει να ακολουθησει κανεις τα βηματα σου για εξ αδιαιρετου!

 

μπαχαλο εγινε το θεμα...... με το να μπερδεψουμε την περιπτωση σου........

 

το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου και μέσα χτίσανε ένα "ενιαίο κτίριο" (που αποτελειται από 6 σπιτάκια που είναι ενωμένα "και καλά" με πέργκολες για να δικαιολογείται η εννοια του ενιαίου κτιρίου και να μπορούν μετά οι συμβολαιογράφοι να κάνουν οριζόντια συσταση) και μετά το χωρίσανε με οριζόντια ιδιοκτησία και το πουλήσανε σε 6 ανθρώπους... Το εξ αδιαιρέτου ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ με ενα μοναδικό κτίριο μέσα, δεν απαγορεύει στον κόσμο να παει να κάνει και μια οριζόντια σύσταση ΓΙΑ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ. Τι μη κατανοητό και άσχετο με το θεμα λέω? Πες μου να σε βοηθήσω και να βοηθηθώ αν κάνω λάθος... Και γω όπως όλοι μας ψάχνουμε απαντήσεις...

 

Σου απάντησα στο Post #217... δε σε αγνόησα...δες το..λέω ακριβώς παλι το ίδιο...

Edited by fraulitsa_f
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς, δε νοείται διάγραμμα κάλυψης για μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, άρα το δ.κ. θα πρέπει να γίνει σε όλο το αγροτεμάχιο με τους πολλούς ιδιοκτήτες μέσα, και θα πρέπει να αναφέρονται με ακρίβεια όλα τα τετραγωνικά και να απεικονίζονται όλες οι κατασκευές, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πελάτης μου - συγγενής μου έχει το 3% από 10 στρέμματα. Στο Ε9 που το είδα γράφει απλά τα τμ του αυθαίρετου σπιτιού του (70τ.μ.) και είναι 100%. Το οικόπεδο δεν είδα πουθενά να το έχει.... δεν το θυμάμαι τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου και μέσα χτίσανε ένα "ενιαίο κτίριο" (που αποτελειται από 6 σπιτάκια που είναι ενωμένα "και καλά" με πέργκολες για να δικαιολογείται η εννοια του ενιαίου κτιρίου και να μπορούν μετά οι συμβολαιογράφοι να κάνουν οριζόντια συσταση) και μετά το χωρίσανε με οριζόντια ιδιοκτησία και το πουλήσανε σε 6 ανθρώπους... Το εξ αδιαιρέτου ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ με ενα μοναδικό κτίριο μέσα, δεν απαγορεύει στον κόσμο να παει να κάνει και μια οριζόντια σύσταση ΓΙΑ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ. Τι μη κατανοητό και άσχετο με το θεμα λέω? Πες μου να σε βοηθήσω...

 

Σου απάντησα στο Post #217... δε σε αγνόησα...δες το..λέω ακριβώς παλι το ίδιο...

 

απο τη στιγμη που υπαρχει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας εχουν κατανεμηθει χιλιοστα ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ στους ιδιοκτητες!!

 

αρα τι εξ αδιαιρετου μας λες???

 

μας μπερδεψες απλα. εμενα τουλαχιστον ναι

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

παιδι ααυτο ειναι αδυνατον να γινει δηλαδη να κανουμε ΔΚ για ολο το εξ΄αδιαιρετου αν και στεκει πολεοδομικα εινια ΑΔΥΝΑΤΟΝ πρακτικα γιατι για ποιο λογο σε ενα αγροτεμαχιο 10 στρεμματων με 50 κατοικιες μεσα να μετρησεις και τις 50 εννοειται οτι ολες ειναι αυθαιρετες...αλλα πως θα σου ανοιξεις ο αλλος το ''οικοπεδο'' του να μπεις και να μετρησεις????ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ...αρα ο καθενας στο τμηματακι του και τελος΄.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.