Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Καλησπέρα...

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα τα φώτα σας...:

Σε εντός σχεδίου εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο αυθαίρετο κτίσμα (ισόγειο, πρώτος, δεύτερος) του '60. 3 διαμερίσματα, δύο ιδιοκτήτες. Δεν υπάρχει σύσταση ούτε οριζόντιας ούτε κάθετης. Στο συμβόλαιο φαίνεται μόνο το οικόπεδο. Ο ένας ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει ο άλλος όχι...Καμιά ιδέα για το αν γίνεται κάτι;Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αυτήν την περίπτωση που δεν υπάρχει σύσταση και ο ένας θέλει να τακτοποιήσει, επειδή όλα είναι εξ αδιαιρέτου μάλλον έχει 2 λύσεις ή τα πληρώνει όλα αυτός ή δεν κανει τίποτα.Δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σ’ευχαριστώ φίλε agior για τις απαντήσεις σου!Ναι υπάρχει σύσταση του 1956, κάθετων ιδιοκτησιών. Δεν έχει ορισμένους κοινόχρηστους χώρους..απλά το χωρίζει σε ιδιοκτησίες Α,Β,Γ και λέει πως καθένας από αυτούς έχει 1/3 του οικοπέδου και έχει την κυριότητας της οικοδομής χωρίς να χρειάζεται τη συναίνεση συνιδιοκτητών. Οι αυθαιρεσίες έχουν γίνει δίπλα στον ορίσμένο με συμβολαιογραφική πράξη αρχικά οριζόμενο χώρο για ανέγερση οικοδομής!Άρα λογικά θέλει συναίνεση συνιδιοκτητων.Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει στα εξ αδιαιρετου με οριζόντια σύσταση? Πελάτης μου, που είναι κατασκευαστική εταιρία, έχει κατασκευάσει (εκτός σχεδίου, με Ο.Α., σε γήπεδο 10 στρεμμάτων) 6 ισόγειες κατοικίες εμβαδού Ε= 47,28 τ.μ. Η αυθαιρεσία που έχουν είναι η αλλαγή χρήσης του υπογείου καθώς κ ότι έχει μεγαλώσει σε επιφάνεια.απορίες:

1)θα κάνω 6 αιτήσεις?

2)την υ.δ. την συγκρίνω με το επιτρεπόμενο κάθε κατοικίας?

3) ο χώρος που μεγάλωσε το υπόγειο βρίσκεται κάτω απ΄το μπαλκόνι του ισογείου, το οποίο στην άδεια δείχνεται μπαζωτό, έχω υπέρβαση κάλυψης?

4)στην άδεια οι 6 κατοικίες ενώνονται με Η/Χ,ενώ στην πραγματικότητα ΟΧΙ. Πως το αντιμετωπίζω αυτο?

5)στον υπολογισμό αμοιβής στο ΤΕΕ, πως θα χρεώσω το τοπογραφικό? για κάθε ένα σπίτι ολόκληρο το γήπεδο? σκέφτομαι να χρεώσω σε κάθε ένα το ποσοστό του γηπέδου που του αναλογεί, περίπου 1.5 στρεμ.

ένα μήνα την μελετάω την υπόθεση κ δεν μπορώ να αποφασίσω! όμως έφτασε η ώρα που πρέπει να καταθέσω κ να ολοκληρώσω την διαδικασία καθώς θα γίνουν 2 πωλήσεις την άλλη εβδομάδα! οπότε όποια άποψη ,δεχτή

ευχαριστώ συνάδελφοι!

να προσθέσω ακόμα μία απορία

6) στο ποσοστο συνιδιοκτησίας θα βάλω το 100 % για την κατοικία που ρυθμίζω ή το 20% ποου έχει στο όλο οικόπεδο?

ευχαριστώ agior!

Link to comment
Share on other sites

@arximides, αν η αυθαιρεσία δεν παραβιάζει το όριο που διαχωρίζει τα τμήματα Α,Β,Γ μεταξύ τους και είναι εξ ολοκλήρου μέσα στο τμήμα που ανήκει στον πελάτη σου (άσχετα αν παραβιάζει τον χώρο ανέγερσης) τότε δε χρειάζεται συναίνεση.

 

@ sirter, βάζεις 100% αν κατέχει την προς ρύθμιση κατοικία ένας ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο 4 στρεμ. έχω άδεια για δόμηση 200 τ.μ. Έχω 4 κατοικίες των 50 τ.μ.

Αν και νομικά είναι λάθος να κάνω 4 δηλώσεις για τις 4 ξεχωριστές αυτοτελείς ιδιοκτησίες (δεν γίνεται συσταση καθέτου σε εκτός σχεδίου, άρα είναι μία ιδιοκτησία και μία άδεια έχει βγει), αποφασίζω να κάνω 4 δηλώσεις.

Έστω στη μία ιδιοκτησία καταλήγω ότι έχω Υ.Δ. βοηθητικών χώρων 100 τ.μ. και κύριων 70 τ.μ. Για τους βοηθητικούς χώρους δεν έχω κάνει ένα φύλλο καταγραφής αλλά περισσότερα, καθώς αλλού έχω αλλαγή χρήσης, αλλού εντός Δ κ.λ.π., το ίδιο και για τους κύριους χώρους.(ανα κατηγορία αυθαιρεσίας). Το ερώτημα μου είναι, στο φύλλο καταγραφής για μία αποθήκη 20 τ.μ. όπου έχει γίνει Υ.Δ. και Υ.Κάλυψης για να υπολογίσω το ποσοστό διαιρώ το άθροισμα των τ.μ. των βοηθητικών χώρων δηλ.100 τ.μ. με το 50 τ.μ. (200τ.μ./4 ιδιοκτησίες) ή με το 200τ.μ που "δικαιούται" το οικόπεδο στο σύνολο βάσει αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Απόστολε, το θέμα σου έχει συζητηθεί σε αρκετά θρέντς.

 

Αυτοτελής ιδιοκτησία δεν είναι μόνο η κάθετη, είναι και η οριζόντια, άρα καλά κάνεις και βάζεις 4 δηλώσεις γιατί έχεις 4 αυτοτελείς ιδιοκτησίες.

 

Η κατάληξη είναι ότι η Υπέρβαση Δόμησης κάθε αυτοτελούς οριζόντιας ιδιοκτησίας υπολογίζεται βάσει αυτού που δικαιούται από τη Σύσταση (50 τμ), άσχετα με το πόσο χτίζει όλο το γεωτεμάχιο.

Link to comment
Share on other sites

agior, ο Αποστόλης έχει οριζόντια όμως? Δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.

Αυτό που λες για τον υπολογισμό βάσει σύστασης, ισχύει μόνο όταν υπάρχει σύσταση, έτσι? Δηλαδή στα εξ' αδιαιρέτου λαμβάνουμε υπόψη όλο το αργοτεμάχιο, έτσι? ...όταν τα προχωρήσουμε βέβαια, γιατί εγώ τουλάχιστον δεν έχω προχωρήσει ούτε ένα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου, ούτε καν το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης (νομίζω έτσι λέγεται). Επειδή ένα από τα 4 ειναί δικό μου, έχουμε μόνο ενα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εργολάβο που το αγοράσαμε, ότι έχω ένα στρέμμα οικόπεδο και 50 τ.μ. ισόγειο με υπόγειο.Νομικά δηλ. όλα είναι όλων.Προφανώς δεν δηλώνω τίποτα ακόμα, μέχρι να βγεί κάτι που να διευκρινίζει τί γινεται σε αυτές τις περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μένω "κάγκελο" :shock: :shock: Πήρες κομμάτι χωρίς σύσταση;;;; Στο 1ο σου ποστ γράφεις για "ξεχωριστές αυτοτελείς ιδιοκτησίες". Δώσε μας κι άλλες λεπτομέρειες...

Edited by agior
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.