Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

δεν ξερω!? πως μου ζητας να σου πω κατι που δεν εχω διαβασει??

 

εσυ το εχεις το συμβολαιο

 

ειναι το τελευταιο?

 

υπαρχει αλλο??

 

η συσταση ως συμβολαιο ειναι μετα?? πριν??

 

μαζεψε τα και παμε σε ενα αλλο topic να τα ξαδιαλυσουμε αν μπορω να βοηθησω αλλα ετσι τωρα οτι και να σου πω ειναι σιγουρα ανευθυνο απο μερους μου

 

EDIT

υποψιαζομαι πως οχι

 

καθως αν εχω καταλαβει υπηρχε αρχικα εξαδιαιρετου το οικοπεδο και μετα το κτισιμο εγινε η οριζοντια?? σωστα

 

οποτε το συμβολαιο αγοροπωλησιας εχει χιλιοστα στον πελατη σου και απο οικοπεδο και ειναι οκ.

 

και ετσι λοιπον ειμαστε off topic αλλα χαλαλι ...

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@fraulitsa

ναι είναι όλων στο δωμάτιο των παιδίων απο αύριο θα κοιμούνται τα γειτονόπουλα .στη κραβατοκάμαρα πλέον θα βάζεις όποια γειτόνισσα θες απο τη γειτονιά κ πλέον η κυρά σ θα ρωτάει τους άλλους 50 συνιδοιοκτήτες ποιο χρώμα τους αρέσει για τις νέες κουρτίνες !ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ????

@fear

αυτό που θα κάνω εγώ κ μπορεί να λέω κ σαν ιστορία στους συγκρατουμενούς μ ...είναι κοιτάω συμβόλαια ,τσεκάρω ιδιοκτησία βεβαιώνομαι οτι είναι αυτη η ιδιοκτησία κ καταθέτω μονο ε9 .κάνω τοπογραφικό για όλο κ δείχνω μόνο το δικό μ!

επειδή δε θα μοιραζόμαστε το κελί καλύτερα να μη μοιραστούμε κ τις ιδέες μας ...

με αυτό το τόπικ δε ξανα ασχολούμαι!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω!? πως μου ζητας να σου πω κατι που δεν εχω διαβασει??

 

εσυ το εχεις το συμβολαιο

 

ειναι το τελευταιο?

 

υπαρχει αλλο??

 

η συσταση ως συμβολαιο ειναι μετα?? πριν??

 

μαζεψε τα και παμε σε ενα αλλο topic να τα ξαδιαλυσουμε αν μπορω να βοηθησω αλλα ετσι τωρα οτι και να σου πω ειναι σιγουρα ανευθυνο απο μερους μου

 

EDIT

υποψιαζομαι πως οχι

 

καθως αν εχω καταλαβει υπηρχε αρχικα εξαδιαιρετου το οικοπεδο και μετα το κτισιμο εγινε η οριζοντια?? σωστα

 

οποτε το συμβολαιο αγοροπωλησιας εχει χιλιοστα στον πελατη σου και απο οικοπεδο και ειναι οκ.

 

και ετσι λοιπον ειμαστε off topic αλλα χαλαλι ...

 

βρε αγόρι μου...ακου τι λέει το ένα και μοναδικό συμβόλαιο. Ότι ο πέλάτης κατέχει 100% του σπιτιου και 10% του οικοπέδου εξ αδιαιρέτου. Εγώ καταλαβαίνω ότι δλδ του ανήκει το σπίτι του 100% και σε κανέναν άλλον και έχει και 10% της επιφάνεις του ΧΩΜΑΤΟΣ (πως αλλιώς να το πω...) γενικά, όχι σε συγκρκριμένο κομμάτι (εκεί περά κάτω από τη μουριά κλπ κλπ). Μέχρι εδώ νομίζω συμφωνούμε...

 

ΤΩΡΑ: Ερχομαι εγώ ο μηχανικός και ασχολούμε ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ και να καταγράψω τις δικές του αυθαιρεσίες γιατί αυτόν έχω πελάτη μόνο και όχι δυστυχώς όλον τον οικισμό. Δε θα πω ότι το σπίτι ανήκει 100% στον πελάτη μου?! Γιατί να μην το πω?! Γιατί να μπλέξω μέσα πόσο ΧΩΜΑ του ανήκει? Αυτό σου έλεγα και πριν ότι θα δηλώσω όπως και το iguana και μου είπες ότι "είμαι ποιήτρια". Εγώ θα κάνω ότι είναι να κάνω και θα αναφέρομαι ΜΟΝΟ στον πελάτη, ΣΑΝ να ήταν αυτόνομος, που το ξέρουμε ότι δεν είναι, αλλά μέχρι να βγει διευκρίνηση, αυτό μόνο μπορείς να κάνεις για να μην μπλεχτείς περαιτέρω...Λανθάνω?

 

@loonie7

Ποναέι ακόμα η κοιλιά μου από τα γέλια... Να είσαι καλα που μου εφτιαξες την διάθεση!! :)

 

Και τελος: Έχω σπαστεί πολύ που δε μας λένε τι να κάνουμε, αν είναι σωστό να τα παρουμε ως αυτόνομα ή όχι. Γιαυτό θα το κρατήσω μέχρι όσο μπορώ, ακόμα και αν άυτή είναι τελευταία μέρα!! Μετά θα πράξω κατα τα προαναθερθέντα. Over and out. Ούτε εγώ ξανασχολούμαι, ΕΚΤΟΣ και αν βγει καμιά διευκρίνηση πάλι και γυρίσουμε όλοι εδώ ξανά να την αναλύσουμε... Αυταααααααααααααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το σχίσαμε το θέμα συνάδελφοι....

 

Τα πράγματα για εμένα είναι πολυ απλά:

Έχω ένα διαμέρισμα εξ αδιαιρέτου 50-50.

Πως δηλώνεται;

Ο καθενας δηλώνει το ποσοστό του και υπολογιζει το προστιμο στο ποσοστό του;

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!

Υπολογιζεται ως μια ιδιοκτησία, με ΜΙΑ υπερβαση δομησης (δηλ οχι μια ανα συνιδιοκτητη).

 

Θα δηλώνατε αλλιώς μια τετοια περιπτωση;

Εγώ όχι! Και μαλιστα, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρα ακομα και ερωτοαπάντηση απο τον Γιουνκερ να εκδοθει, η οποια να λεει "ο καθενας ξεχωριστα". Δεν θα το κανω... Διότι εγκύκλιος επι του θέματος ή νόμος δεν θα βγει, αφού για να "σταθει" το "ο καθενας ξεχωριστα" πρέπει πρώτα να ακυρωθουν-τροποποιηθούν αστικά δίκαια, νόμοι και ΦΕΚ που εδω και 10ετίες εχουν ρυθμίσει τα θεματα συνιδιοκτησίας.

 

Αρα, εγω καταλήγω οριστικα στα ακόλουθα:

1 οικοπεδο, 1 πρόστιμο.

Οι σχεσεις συνισιοκτητων δεν ειναι κατι που αφορα το Κρατος ή το πως θα κατανεμηθει στους συνιδιοκτητες το πρόστιμο.

 

Επίσης, σε όσους σκέφτονται να προχωρήσουν "μονοι τους" κι επειδη ειδα και κατι παραδειγματα που "μας συμφερει"....

4 στρ εκτος σχεδιου, εξ αδιαιρετου. max δομηση 200τμ, με 4 συνιδιοκτητες απο 25%.

Ο καθενας εχει χτισει απο 25τμ παραπάνω.

Με βαση τον ορισμο του εξ αδιαιρετου, η υδ στην ιδιοκτησια ειναι 100τμ και αρα το ειδικο πρόστιμο είναι με συντελεστή 50-100%.

Αν παμε "ο καθενας δηλωνει μονος του" και δηλωσεις τα 25τμ στα 200, πας με συντελεστή <50%.

Πόσα χάνει το κράτος;;;

Και τι κανουν σε αυτούς που εσκεμμένα στερούν εσοδα από το Δημόσιο;;;

Σκεφτείτε το....

 

Τελικά, ειναι πιό απλό το θέμα. Η δυσκολία είναι στο να σου δώσει την συγκατάθεση ο συνιδιοκτήτης και στο να τυχεις σε περιπτωση που να θελουν ολοι να ρυθμίσουν τα αυθαιρετα τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@fraulitsa

ναι είναι όλων στο δωμάτιο των παιδίων απο αύριο θα κοιμούνται τα γειτονόπουλα .στη κραβατοκάμαρα πλέον θα βάζεις όποια γειτόνισσα θες απο τη γειτονιά κ πλέον η κυρά σ θα ρωτάει τους άλλους 50 συνιδοιοκτήτες ποιο χρώμα τους αρέσει για τις νέες κουρτίνες !ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ????

@fear

αυτό που θα κάνω εγώ κ μπορεί να λέω κ σαν ιστορία στους συγκρατουμενούς μ ...είναι κοιτάω συμβόλαια ,τσεκάρω ιδιοκτησία βεβαιώνομαι οτι είναι αυτη η ιδιοκτησία κ καταθέτω μονο ε9 .κάνω τοπογραφικό για όλο κ δείχνω μόνο το δικό μ!

επειδή δε θα μοιραζόμαστε το κελί καλύτερα να μη μοιραστούμε κ τις ιδέες μας ...

με αυτό το τόπικ δε ξανα ασχολούμαι!

βρε αγόρι μου...ακου τι λέει το ένα και μοναδικό συμβόλαιο. Ότι ο πέλάτης κατέχει 100% του σπιτιου και 10% του οικοπέδου εξ αδιαιρέτου. Εγώ καταλαβαίνω ότι δλδ του ανήκει το σπίτι του 100% και σε κανέναν άλλον και έχει και 10% της επιφάνεις του ΧΩΜΑΤΟΣ (πως αλλιώς να το πω...) γενικά, όχι σε συγκρκριμένο κομμάτι (εκεί περά κάτω από τη μουριά κλπ κλπ). Μέχρι εδώ νομίζω συμφωνούμε...

 

ΤΩΡΑ: Ερχομαι εγώ ο μηχανικός και ασχολούμε ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ και να καταγράψω τις δικές του αυθαιρεσίες γιατί αυτόν έχω πελάτη μόνο και όχι δυστυχώς όλον τον οικισμό. Δε θα πω ότι το σπίτι ανήκει 100% στον πελάτη μου?! Γιατί να μην το πω?! Γιατί να μπλέξω μέσα πόσο ΧΩΜΑ του ανήκει? Αυτό σου έλεγα και πριν ότι θα δηλώσω όπως και το iguana και μου είπες ότι "είμαι ποιήτρια". Εγώ θα κάνω ότι είναι να κάνω και θα αναφέρομαι ΜΟΝΟ στον πελάτη, ΣΑΝ να ήταν αυτόνομος, που το ξέρουμε ότι δεν είναι, αλλά μέχρι να βγει διευκρίνηση, αυτό μόνο μπορείς να κάνεις για να μην μπλεχτείς περαιτέρω...Λανθάνω?

 

@loonie7

Ποναέι ακόμα η κοιλιά μου από τα γέλια... Να είσαι καλα που μου εφτιαξες την διάθεση!! :)

 

Και τελος: Έχω σπαστεί πολύ που δε μας λένε τι να κάνουμε, αν είναι σωστό να τα παρουμε ως αυτόνομα ή όχι. Γιαυτό θα το κρατήσω μέχρι όσο μπορώ, ακόμα και αν άυτή είναι τελευταία μέρα!! Μετά θα πράξω κατα τα προαναθερθέντα. Over and out. Ούτε εγώ ξανασχολούμαι, ΕΚΤΟΣ και αν βγει καμιά διευκρίνηση πάλι και γυρίσουμε όλοι εδώ ξανά να την αναλύσουμε... Αυταααααααααααααα!!!

 

 

@loonie7

 

γελασαμεεεεε ουυυ

τι να σου πω......ακομα προσπαθω

 

@flaoulitsa

προφανως δεν εχεις οριζοντια συσταση ρε γμτ!!!

 

ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΧΙΛΙΟΣΤΑ?????

 

ρε παιδια ενα συμβολαιο δεν μπορειτε να διαβασετε!!???? στο τιτλο τι λεει???

 

χιλιοστα δινει??? αναφερει ρητα συσταση οριζοντιας??? κατανομη χιλιοστων???

 

 

 

 

το σκισατε το θεμα παιδες.... πραγματικα το σκισατεεεεε

 

αντε να το μαζεψει κανεις τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει συσταση ανα ιδιοκτησια εκτος μονο για τα κτιρια και εχεις 4 δεν παει το καθενα μονο του?

Φιλε μου, πραγματικα δεν καταλαβαινω το ποστ σου...

Αν σε εκτος σχεδιου εχεις συσταση οριζοντιας τοτε τα πραγματα ειναι πολυ απλά.

Αν δεν εχεις, τότε ασχετα με τα κτιρια, εχεις ενα οικοπεδο και κανεις τα αναλογα.

 

Ο μεγαλος μου φοβος πλεον ειναι ο εξης:

τι γινεται αν καποιος συνιδιοκτητης εχει κανει δηλωση ΜΟΝΟΣ του (με την λογικη παντα του οτι θα επρεπε να γινει η δηλωση κοινη) και δεν τη δεχτουν απο το υπεκα/τεε;

Γινεται πρωτόκολλο αυθαιρέτου; Κι αν ναι, σε ποιον;;; Σε όλο το οικοπεδο-ιδιοκτητες;;;;

@flaoulitsa

προφανως δεν εχεις οριζοντια συσταση ρε γμτ!!!

ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΧΙΛΙΟΣΤΑ?????

ρε παιδια ενα συμβολαιο δεν μπορειτε να διαβασετε!!???? στο τιτλο τι λεει???

χιλιοστα δινει??? αναφερει ρητα συσταση οριζοντιας??? κατανομη χιλιοστων???

Κι εγω αυτο λεω: δεν εχει συσταση...

Συσταση οριζοντιου με εξ αδιαιρετου στου οικοπεδο, γινεται;;;

(άλλο το να έχουν την ίδια οριζοντια εξ αδιαιρετου Χ ιδιοκτήτες)

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Το σχίσαμε το θέμα συνάδελφοι....

 

Τα πράγματα για εμένα είναι πολυ απλά:

Έχω ένα διαμέρισμα εξ αδιαιρέτου 50-50.

Πως δηλώνεται;

Ο καθενας δηλώνει το ποσοστό του και υπολογιζει το προστιμο στο ποσοστό του;

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!

Υπολογιζεται ως μια ιδιοκτησία, με ΜΙΑ υπερβαση δομησης (δηλ οχι μια ανα συνιδιοκτητη).

 

Θα δηλώνατε αλλιώς μια τετοια περιπτωση;

Εγώ όχι! Και μαλιστα, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρα ακομα και ερωτοαπάντηση απο τον Γιουνκερ να εκδοθει, η οποια να λεει "ο καθενας ξεχωριστα". Δεν θα το κανω... Διότι εγκύκλιος επι του θέματος ή νόμος δεν θα βγει, αφού για να "σταθει" το "ο καθενας ξεχωριστα" πρέπει πρώτα να ακυρωθουν-τροποποιηθούν αστικά δίκαια, νόμοι και ΦΕΚ που εδω και 10ετίες εχουν ρυθμίσει τα θεματα συνιδιοκτησίας.

 

Αρα, εγω καταλήγω οριστικα στα ακόλουθα:

1 οικοπεδο, 1 πρόστιμο.

Οι σχεσεις συνισιοκτητων δεν ειναι κατι που αφορα το Κρατος ή το πως θα κατανεμηθει στους συνιδιοκτητες το πρόστιμο.

 

Επίσης, σε όσους σκέφτονται να προχωρήσουν "μονοι τους" κι επειδη ειδα και κατι παραδειγματα που "μας συμφερει"....

4 στρ εκτος σχεδιου, εξ αδιαιρετου. max δομηση 200τμ, με 4 συνιδιοκτητες απο 25%.

Ο καθενας εχει χτισει απο 25τμ παραπάνω.

Με βαση τον ορισμο του εξ αδιαιρετου, η υδ στην ιδιοκτησια ειναι 100τμ και αρα το ειδικο πρόστιμο είναι με συντελεστή 50-100%.

Αν παμε "ο καθενας δηλωνει μονος του" και δηλωσεις τα 25τμ στα 200, πας με συντελεστή <50%.

Πόσα χάνει το κράτος;;;

Και τι κανουν σε αυτούς που εσκεμμένα στερούν εσοδα από το Δημόσιο;;;

Σκεφτείτε το....

 

Τελικά, ειναι πιό απλό το θέμα. Η δυσκολία είναι στο να σου δώσει την συγκατάθεση ο συνιδιοκτήτης και στο να τυχεις σε περιπτωση που να θελουν ολοι να ρυθμίσουν τα αυθαιρετα τους.

 

Αυτό που εσύ λες "δυσκολία" συνάδελφε και κατα τα αλλα βλέπεις το θέμα απλό, είναι να σου τύχει το ΛΑΧΕΙΟ και να κάνεις πελάτες όλο τον οικισμό!! Το είπα και γω σε παράδειγμά μου post #232 ότι συμφέρει τον πελάτη που θα πληρώσει λιγότερα, και σαφώς το κράτος θα χάσει, οπότε ας κουνηθούνε να βγάλουν διευκρίνηση για να μην χάσουν λεφτα!! τι άλλο να πω!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο λεω: δεν εχει συσταση...

Συσταση οριζοντιου με εξ αδιαιρετου στου οικοπεδο, γινεται;;;

(άλλο το να έχουν την ίδια οριζοντια εξ αδιαιρετου Χ ιδιοκτήτες)

 

προφανως συσταση με εξ αδιαιρετου το οικοπεδο δεν γινεται

 

απλα πιστευω οτι δεν διαβασε τα συμβολαια, πελαγωσε

 

ειχε ενα πρωτο αγορας οικοπεδου εξ αδιαιρετου την ταδε χρονια

 

και μετα οταν κτισανε κανανε και τη συσταση....

 

 

edit:

το μηνυμα σου #264 τα λεει ολα!

 

δεν υπαρχει κατι αλλο να πουμε (το ειπαμε και κανα μηνα πριν αλλα να που φτασαμε)

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΘΕΜΑ μου στα εκτος ειναι οτι ενταξει υπαρχει συσταση και αποκλειστικες χρησεις επι των ελευθερων τμηματων του αγροτεμαχιου.....οταν υπαρχει υ.δ υπογεια που ειναι κατω απο αποκλειστικη χρηση αλλης οικιας τι γινεται?

 

επισης αν οι 2 απο τους 4 τακτοποιησουν τις αυθαιρεσιες στις αποκλειστικες τους χρησεις υπαρχει περιπτωση τα προστιμα στις αλλες να αναγκαστουν να τα πληρωσουν και αυτοι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.