Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

καλημέρα...... με τα εξαδιαιρέτου δε θα βγάλουμε ποτέ άκρη .... έχουμε δυο μήνες κ λεμε τα ιδια κ τα ιδια ... κ άκρη δε βγαίνει ..

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι λίγο διαφορετικό ...... αν κάποιος που έχει 500τμ απο τα 4στρ εξ αδιαιρέτου κ με κάποιο τρόπο τα τακτοποιήσει όπως τέλως πάντων κρίνει ο καθένας μηχανικός (γιατί είμαι σίγουρος ότι για τα εξ αδιαιρέτου θα κάνει ο καθένας μας λοτι δήλωση θέλει) μπορεί να κάνει αίτηση για σύνδεση στη ΔΕΗ , στη ΔΕΥΑΛ ? γιατί εμένα ο πελάτης δεν το ενδιαφέρει να το μεταβιβάσει αυτό που τον καίει είναι το ρεύμα ...θα μπορέσει να συνδεθεί στη ΔΕΗ ? και αυτό είναι κάτι που καίει πολλούς ιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάπου έχω μπερδευθεί και θα ήθελα να με βοηθήσετε.

1. Σε οικοδομή με σύσταση οριζοντίου, η υπέρβαση δόμησης ελέγχεται διαιρώντας την υπέρβαση της εκάστοτε οριζοντίου με την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση.

2. Σε οικοδομή χωρίς σύσταση οριζοντίου που την δήλωση την κάνει μόνος του ο κάθε φορά φερόμενος ιδιοκτήτης της εκάστοτε ιδιοκτησίας, η υπέρβαση δόμησης ελέγχεται διαιρώντας την υπέρβαση της εκάστοτε δηλούμενης ιδιοκτησίας με την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση.

3. Σε οικοδομή χωρίς σύσταση οριζοντίου, που υποβάλλει μία δήλωση, η υπέρβαση δόμησης ελέγχεται διαιρώντας την συνολική υπέρβαση με την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση.

4. Σε οικόπεδο με σύσταση καθέτου, η υπέρβαση δόμησης ελέγχεται διαιρώντας την υπέρβαση της εκάστοτε καθέτου με την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση.

5. Σε γήπεδο χωρίς σύσταση καθέτους, η υπέρβαση δόμησης ελέγχεται διαιρώντας την υπέρβαση στο γήπεδο με την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση.

 

Σωστά τα έχω στο μυαλό μου;

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω νομιζα πως βλεπουν αδεια και ιδιοκτησια...

Δηλ σε εκτος σχεδιου εξ αδιαιρετπυ με αδεια και 4 κτισματα ολα με παρανομιες, αν γινει καταγγελια σε εναν και ακολουθησει αυτοψια, μονο ο καταγγελομενος θα φαει προστιμο; Δεν θα ελεξουν ολη την αδεια;

 

 

 

Όταν γίνεται καταγγελία, ο κάθε ιδιοκτήτης αυθαίρετης κατοικίας πληρώνει το πρόστιμο που του αναλογεί, άσχετα με αυτά που γίνονται στο υπόλοιπο αγροτεμάχιο. Τ χαρτί της πολεοδομίας το οποίω ενημερώνει τον ιδιοκτήτα για το ποσό του προστίμου έχει το όνομα του ιδιοκτήτη (αν έχει το 100%) της κατοικίας και τα τετραγωνικά της συγκεκριμένης κατοικίας.

 

Και αναρωτιέμαι, τόσο καιρό όλο αυτό το ιδιοκτησιακό μπάχαλο δεν εμπόδιζεσαι το κράτος να εισπράττει πρόστιμα από εξ'αδιαιρέτου ιδιοκτήτες ;

Ο καθένας πλήρωνε τα δικά του, άσχετα αν νομικά τα δικά του ήταν ολονών.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχω μπερδευθεί και θα ήθελα να με βοηθήσετε.

1. Σε οικοδομή με σύσταση οριζοντίου, η υπέρβαση δόμησης ελέγχεται διαιρώντας την υπέρβαση της εκάστοτε οριζοντίου με την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση.

2. Σε οικοδομή χωρίς σύσταση οριζοντίου που την δήλωση την κάνει μόνος του ο κάθε φορά φερόμενος ιδιοκτήτης της εκάστοτε ιδιοκτησίας, η υπέρβαση δόμησης ελέγχεται διαιρώντας την υπέρβαση της εκάστοτε δηλούμενης ιδιοκτησίας με την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση.

3. Σε οικοδομή χωρίς σύσταση οριζοντίου, που υποβάλλει μία δήλωση, η υπέρβαση δόμησης ελέγχεται διαιρώντας την συνολική υπέρβαση με την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση.

4. Σε οικόπεδο με σύσταση καθέτου, η υπέρβαση δόμησης ελέγχεται διαιρώντας την υπέρβαση της εκάστοτε καθέτου με την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση.

5. Σε γήπεδο χωρίς σύσταση καθέτους, η υπέρβαση δόμησης ελέγχεται διαιρώντας την υπέρβαση στο γήπεδο με την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση.

 

Σωστά τα έχω στο μυαλό μου;

 

1. Σωστά

2. Ενας το δηλώνει, αλλά αν το δηλώσει με διαφορετικές αιτήσεις θα βαλει τα ποσοστά με βάση το σύνολο των αυθαιρεσιών

3. Σωστά

4. Ναι γιατί η καθετη αφορά το κτίσμα και όχι το οικόπεδο. Μπορεί να έχει καθορισμένο τμήμα αλλά το οικόπεδο πάλι είναι εξ' αδιαιρέτου

5. Ναι

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει πως σε μη άρτιο οικόπεδο εκτος σχεδίου εξ' αδιαιρέτου με 2 κτίσματα προ 83 διαφορετικών ιδιοκτητών, χωρίς οριζόντια ή κάθετη σύσταση, που ενταχθουν στο 4014, θα εξακολουθούν έπειτα να μην μπορούν να κάνουν σύσταση;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι όσον αφορά το 5?

είτε κάνεις μία δήλωση για 4 κατοικίες σε ένα γήπεδο εξ΄αδιαιρέτου, είτε κάνεις 4 ξεχωριστές δηλώσεις (γιατί ο ένας θέλει να το εξωφλήσει εφάπαξ ενώ οι άλλοι όχι) πάλι διαιρείται η συνολική υπέρβαση όλων των σπιτιών με την συνολική επιτρεπόμενη του γηπέδου, παρόλο που τακτοποιώ ένα σπίτι κάθε φορά?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Thodoris4

Για το 2.

Πως να την κάνει ένας αφού είναι διαφορετικοί ιδιοκτήτες;

Δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου αλλά ο αρχικός ιδιοκτήτης έχει δωρήσει στα παιδιά του από έναν όροφο. Λέει π.χ. στο δωρητήριο πως δωρίζει τον 2ο όροφο με 1/3 ποσοστό εξ αδιεραίτου στο οικόπεδο. Μήπως αυτό σημαίνει και έμμεση σύσταση οριζοντίου;

 

@Giorgos Georgiou, δεν προκύπτει από πουθενά πως δεν μπορεί να κάνει οριζόντια μετά την πράξη με Ν4014.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου είπε συμβολαιογράφος χθες, πως δεν μπορεί για δύο διαφορετικά κτίσματα που δεν εφάπτονται. Επίσης το δωρητήριο δεν είναι σύσταση, ούτε υπάρχει «έμμεση» σύσταση, μόνο άμεση....

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

έτσι ξέρω και εγώ. Μπορούν να κάνουν "αποκλειστική χρήση" που κάπως διασφαλίζει ότι έχει ο καθένας την ιδιοκτησία του πλέον και μπορεί να την πουλήσει κιόλας.Έτσι μου είπε συμβολαιογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε πάλι συμβολαιογράφος ότι η αποκλειστική χρήση είναι ιδιωτικό συμφωνητικό για τα εξ αδιαιρέτου και δε μεταβιβάζεται.

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.