Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν ενα αγροτεμάχιο με πολλούς συνιδιοκτήτες ειναι διαιρετό,(έτσι αναφέρεται στο συμβόλαιο σε κάθε συνιδιοκτήτη) έχει σύσταση ιδιοκτησίας; και επομένως ο καθενας να μπορεί να κινηθεί για τακτοποίηση χωρις συναίνεση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά έχει κανένα νόημα να γίνει αυτό? Πάλι δεν θα μπορεί να μεταβιβαστεί/πωληθεί το τακτοποιημένο αυθαίρετο όσο βρίσκεται σε εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία με άλλα μη τακτοποιημένα.

Συνάδελφοι, μιλώ πάντα με απαραίτητη προϋπόθεση:

α) την λήψη της συναίνεσης από τους συνιδιοκτήτες και

β) την βούληση της υπαγωγής στο Νόμο 4014 από όλους.

Αλλιώς, πολύ απλά, παρανομούμε.

 

Ουτοπικό ή μη, είναι οι ισχύοντες Νόμοι και πρέπει να τους ακολουθούμε.

ρε παιδια τι δεν καταλαβαινω καλα??στην Η8 δεν εξηγει οτι σε γηπεδο με περισσοτερους ιδιοκτητες λεει ''.........και ως εκ τουτου ειναι δυνατη η υποβολη ενιαιας αιτησης..........δεν υπαρχει υποχρεωση υποβολης ξεχωριστων δηλωσεων και παραβολων.'' εγω δεν βλεπω να λεει πουθενα οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κανω δηλωση ξεχωριστα ενος συνιδιοκτητη...???

(μπορει να κανω και λαθος συγχωρεστε με εχουμε τρελαθει με τα νομικα.....!!!!)

Μα ποιός είπε πως δεν μπορείς;;;

Απλά εξετάζουμε τις προϋποθέσεις υπό τις οποίες έχεις όντως το δικαίωμα και νόμιμα θα κάνεις ξεχωριστή δήλωση...

 

Η απάντηση αυτή (Η8.), για εμένα, ξεκαθαρίζει πολλά. Διότι:

- Λέγοντας: ''...και ως εκ τουτου ειναι δυνατη η υποβολη ενιαιας αιτησης...", πιστοποιεί όσα ορίζει ο Αστικός Κώδικας περί εξ αδιαιρέτων ιδιοκτησιών: πρόκειται για μια ιδιοκτησία και γι'αυτό τον λόγο μπορείς να την δηλώσεις ως μία (ενιαία)!

 

- Λέγοντας: "...δεν υπαρχει υποχρεωση υποβολης ξεχωριστων δηλωσεων και παραβολων.'', σου πιστοποιεί οτι:

α) Δεν πρόκειται για διηρημένη ιδιοκτησία όπου υποχρεούσαι να την δηλώσεις ξεχωριστά και

β) Μπορείς να τη δηλώσεις ξεχωριστά, εάν θέλεις, σεβόμενος πάντα τα όσα δικαιώματα έχουν οι συνιδιοκτήτες.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν ενα αγροτεμάχιο με πολλούς συνιδιοκτήτες ειναι διαιρετό,(έτσι αναφέρεται στο συμβόλαιο σε κάθε συνιδιοκτήτη) έχει σύσταση ιδιοκτησίας; και επομένως ο καθενας να μπορεί να κινηθεί για τακτοποίηση χωρις συναίνεση

 

Κάπου είχε αναφερθεί ότι, μάλλον, είσαι σε περίπτωση ΑΓΡΟΥ, που όντως μπορεί το κομμάτι σου να είναι διαιρετό... αφού και το συμβόλαιο αυτό γράφει!!! :wink:

Έχω και εγώ μία περίπτωση που στο συμβόλαιο λέει ΑΓΡΟΣ και είναι 400τμ οπότε προχωράει.... όταν βρει λεφτά ο πελάτης!!! :sad:

 

Ουτοπικό ή μη, είναι οι ισχύοντες Νόμοι και πρέπει να τους ακολουθούμε.

 

Μαζί σου!!!

Link to comment
Share on other sites

saltapidas τα ειπες πολυ ωραια...!!συμφωνω μαζι σου...εγω συμπερασματικα λεω οτι αν θελει ο πελατης μπορει να δηλωθει με ευθυνη δικια του....συμφωνουμε????

 

κατι αλλο που δεν ξερω που το εχουμε αναλυσει ......γιατι σιγουρα το εχουμε αναλυσει....χαχα....σε περιπτωση υπαγωγης στον νομο και σε περιπτωση υπολοιπου ΣΔ ή οταν μπει το ο αγρος στο σχεδιο ο τοτε ΣΔ....τι γινεται αραγε τα τακτοποιημενα θα προσμετρηθουν?????? εγω λεω οχι γιατι δεν ειναι κομματια ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ αλλα ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ αρα ο καθενας θα παρει τα τμ που θα του αναλογουν...το λεω ωστε να μην πει ποτε κανεις οτι ααα συνιδιοκτητα μου ΠΗΡΕΣ τμ μου????

Link to comment
Share on other sites

...εγω συμπερασματικα λεω οτι αν θελει ο πελατης μπορει να δηλωθει με ευθυνη δικια του....συμφωνουμε????

Διαφωνούμε αγαπητέ...

Οποιαδήποτε διοικητική πράξη, την κάνεις με ευθύνη του πελάτη;

Όχι βέβαια! Εκτός αν το ΥΠΕΚΑ θέλει να αλλάξει ρόλο στο επάγγελμά μας και να το κάνει πιο...decorative!

Κι αν το θέλεις κι αλλιώς, το όλο θέμα με τον 4014 (πέραν του εισπρακτικού κομματιού) γίνεται -ας μη γελιόμαστε- για να μπορούν οι άνθρωποι να κάνουν συμβόλαια. Ε, εμείς θα αγνοήσουμε τί λένε τα ήδη υπάρχοντα;

 

...σε περιπτωση υπαγωγης στον νομο και σε περιπτωση υπολοιπου ΣΔ ή οταν μπει το ο αγρος στο σχεδιο ο τοτε ΣΔ....τι γινεται αραγε τα τακτοποιημενα θα προσμετρηθουν?????? εγω λεω οχι γιατι δεν ειναι κομματια ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ αλλα ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ αρα ο καθενας θα παρει τα τμ που θα του αναλογουν...το λεω ωστε να μην πει ποτε κανεις οτι ααα συνιδιοκτητα μου ΠΗΡΕΣ τμ μου????

Εχει απαντηθεί πως η υπαγωγή στον νόμο δεν επιφέρει καμία ιδιοκτησιακή αλλαγή.

Αν το εκτος σχεδίου μπει στο σχέδιο, τότε μάλλον θα θελήσουν όλοι κατάτμηση οπότε και -πιθανότατα- να νομιμοποιείσαι με το άρ.22 του ΓΟΚ.

Αλλα εκεί να δεις γέλια... Στο πώς θα κατατμήσουν το γήπεδο των 4στρ!!

 

Κάπου είχε αναφερθεί ότι, μάλλον, είσαι σε περίπτωση ΑΓΡΟΥ, που όντως μπορεί το κομμάτι σου να είναι διαιρετό... αφού και το συμβόλαιο αυτό γράφει!!! :wink:

Ναι, εδώ.

Έχω και εγώ μία περίπτωση που στο συμβόλαιο λέει ΑΓΡΟΣ και είναι 400τμ οπότε προχωράει.... όταν βρει λεφτά ο πελάτης!!! :sad:

Να βρει $ για το τι;

Για εσένα, το πρόστιμο ή για να (εξ)αγοράσει τα 3600τμ που του λείπουν;

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν ενα αγροτεμάχιο με πολλούς συνιδιοκτήτες ειναι διαιρετό,(έτσι αναφέρεται στο συμβόλαιο σε κάθε συνιδιοκτήτη) έχει σύσταση ιδιοκτησίας; και επομένως ο καθενας να μπορεί να κινηθεί για τακτοποίηση χωρις συναίνεση

 

 

παρομοια περιπτωση εχω και γω..ειναι διαιρετο..δεν ειναι εξ αδιαιρετου...αρα προχωραμε κανονικα ..το νομιμοποιουμε μονοι μας χωρις συναινεση

 

απλα πρεπει να ενημερωσεις τον πελατη σου οτι σε δεκα χρονια θα πρεπει να αγορασει εκταση ωστε να συμπληρωσει την τοτε αρτιοτητα...

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έχουν τύχει αρκετές τέτοιου είδους περιπτώσεις και τις προχώρησα κανονικότατα!

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έχουν τύχει αρκετές τέτοιου είδους περιπτώσεις και τις προχώρησα κανονικότατα!

Μεσα στην Γλυφαδα;;; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να βρει $ για το τι;

Για εσένα, το πρόστιμο ή για να (εξ)αγοράσει τα 3600τμ που του λείπουν;

 

Αρχικά για το πρόστιμο, μετά για εμένα και τέλος για τα 3600τμ !!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι δεν καταλαβαινω καλα??στην Η8 δεν εξηγει οτι σε γηπεδο με περισσοτερους ιδιοκτητες λεει ''.........και ως εκ τουτου ειναι δυνατη η υποβολη ενιαιας αιτησης..........δεν υπαρχει υποχρεωση υποβολης ξεχωριστων δηλωσεων και παραβολων.'' εγω δεν βλεπω να λεει πουθενα οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κανω δηλωση ξεχωριστα ενος συνιδιοκτητη...???

(μπορει να κανω και λαθος συγχωρεστε με εχουμε τρελαθει με τα νομικα.....!!!!)

Η Η8 ουσιαστικά απαντά στο αν υποχρεούνται ΟΛΟΙ οι συνιδιοκτήτες να πάνε με ξεχωριστές αιτήσεις ή αν μπορούν να πάνε ΟΛΟΙ με μία αίτηση. Δηλαδή στο πόσες αιτήσεις πρέπει να γίνουν. Και σαφώς μπορούνε να επιλέξουν όποιον τρόπο θέλουν (μία ενιαία αίτηση ή πολλές ξεχωριστές) αρκεί όμως να δηλώσουν ΟΛΟΙ. Το "ΟΛΟΙ" είναι αδιαπραγμάτευτο από τη στιγμή που το ξεκαθαρίζει στην αρχή και λέει ότι "Γενικα οπου αναφερεται αυτοτελης ιδιοκτησια νοειται οριζοντια η καθετη που εχει συσταθει συμβολαιογραφικα".
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.