Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Ιάσονα, εξαρταται. Δεν εχει νομιζω προσδιοριστει επακριβως τι αποτυπωση απαιτειται. Αν για παράδειγμα για τακτοποιηση Η/Χ απαιτειται μονο η αποτυπωση του Η/Χ και οχι ολου του οροφου, γιατι να "καρφωσω" τον ιδιοκτήτη? Αλλο παράδειγμα: Αν εχω μεζονετα και ο φωταγωγος που κλειστηκε ειναι στον α' όροφο, ενώ ο Η/Χ ειναι στον Β', θα κανω αποτυπωση του β΄οροφου και θα αγνοησω τον φωταγωγό. Και πάλι, γιατι να τον καρφωσω?

Εκτος αν καπου ο νομος με υποχρεωνει να δειξω ΟΛΕΣ τις παρανομιες της ιδιοκτησιας, ασχετα αν ειναι υπο τακτοποιηση ή όχι. Το εχεις δει πουθενα αυτο στο νομο;

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα πιστεύω ότι, δεν θέλει ρώτημα!!

Ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να "απεικονίσει σε μια κάτοψη αυτά που βλέπει και να την υπογράψει".

Θα το 'κανες χωρίς να εμφανίσεις κάτι;

Είναι σχετικό. Η δήλωση που υπογράφουμε έχει ισχύ 2 μήνες. Αν ο ιδιοκτήτης πάει μετα το δίμηνο και χτίσει κάτι δεν είναι έχει κάποια ευθύνη ο μηχανικός. Με αυτήν την λογική αν ο μηχανικός "αγνοήσει" (κακώς κατά την γνώμη μου) κάποια κατασκευή , ανεξάρτητη από το κυρίως αυθαίρετο κτλ και δεν την δηλώσει είναι σαν να την έχτισε ο ιδιοκτήτης μετά.

Όπως και να έχει ο μηχανικός που θα κληθεί μετά από χρόνια για κάποια μεταβιβάση να δώσει βεβαίωση θα κολήσει στην κατασκευή που δεν δηλώθηκε.Επομένως δεν έχει και πολύ νόημα να την κρύψει εκτός αν δεν τον ενδιαφέρει να μεταβιβάσει , δεν φοβάται πιθανό μελλοντικό πρόστιμο ή κάποιο άλλο λόγο που δεν μπορώ να σκεφτώ.

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να κάνεις τα "στραβά" μάτια..... (που υπάρχουν και είναι πολλές).

Ζητείται κάθε φορά κάτοψη του ορόφου, άρα ό,τι υπάρχει στον όροφο αποτυπώνεται.

Επίσης ζητείται διάγραμμα κάλυψης, άρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Νομιζω οτι διαφεύγει απο όλους μας αυτο που λεει το εδάφιο γ του άρθρου 24.

 

γ. Στην περίπτωση των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων σε εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμών μη άρτια ακίνητα, εφόσον μετά την ολοκλήρωση του πολεοδομικού σχεδιασμού, δεν θα υπαχθούν σε περιοχές προς πολεοδόμηση, μπορούν να διατηρηθούν εφόσον ο ιδιοκτήτης:...

 

(Η σύνταξη είναι πραγματικά άθλια)

 

Μήπως εννοεί οτι τα εξ'αδιαιρέτου αγροτεμάχια θα θεωρούνται ντεφάκτο πολεοδομίσιμα? (με την υποχρέωση μαλιστα των Δήμων να ολοκληρώσουν το σχεδιασμο εντος 10 ετών), οποτε η υποχρέωση αγοράς γής προς απόκτηση αρτιότητας αφορά άλλες περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι, πάνω που το είχα ξεκαθαρίσει λίγο στο μυαλό μου, το ξαναχάνω πάλι. Σε εκτος σχεδίου εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία με οριζόντια σύσταση υπάρχουν 3 διόροφες κατοικίες με ισόγειο garage (66.15 σπίτι + 24.99 garage). Αυθαιρεσίες: α) αλλαγή χρήσης garage 24.99 τ.μ. β) επέκταση α΄ορόφου 24.25 τ.μ. , γ) αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη στο κοινόχρηστο 46 τ.μ. (δείχνεται στο σκαρίφημα)

απορίες: 1) πόσες αιτήσεις? 1 για ιδιοκτησία Δ1 + 1 για αποθήκη ή 1 αίτηση όλα μέσα?

2) στο πρόστιμο για το garage πέραν της Υ.Δ ( θα λάβω υπόψιν και τα τετραγωνικά της αποθήκης?) κ αλλαγή χρήσης, θα χρησιμοποιήσω συντ. 0,5 ( β.χ.) ?

3) στο πρόστιμο για την αποθήκη θα βάλω Υ.Δ., Υ.Κ., παραβίαση Δ, σωστα?

;έχει κανείς καμιά γνώμη για το πόσες αιτήσεις απαιτούνται για ρύθμιση της Δ1 ιδιοκτησίας + την αποθήκη? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση οριζοντίου σε τι αναφέρεται για κάθε κατοικία;

 

1. Οι αιτήσεις θα είναι όσοι και οι χώροι που έχουν ποσοστό στην σύστασή σου. Αν είναι 3 ιδιοκτησίες, τότε 3 αιτήσεις, αν το γκαραζ έχει χιλιοστά είναι άλλη ιδιοκτησία και επιπλέον αιτήσεις.

2. Το garage έχει ΥΔ εφόσον δεν μέτρησε στο συντελεστή δόμησης κατά την άδεια. Μειοτικό (γνώμη μου) εφόσον έγινε κατοικία το γκαράζ δε βάζεις. Ούτε αλλαγή χρήσης.

3. Για την αποθήκη, σίγουρα ΥΔ, ΥΚ, γιατί σίγουρα είναι εκτός περιγράμματος και Δ ανάλογα αν το παραβιάζει ή όχι. Επίσης πλάγιες αποστάσεις να προσέξεις και απόσταση από το δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω υποχρεωτικά και του άλλου συνιδιοκτήτη τα αυθαίρετα και ο πελάτης μου πληρώνει και το πρόστιμο και του άλλου εφόσον ο άλλος δεν ενδιαφέρεται να το δηλώσει?

ΜΟΝΟ εαν στο επιτρεψει ρητά και εγγραφως!!!!

Ναι, γιατί πρέπει ν'αντιμετωπιστούν ως μία ιδιοκτησία, καθώς είναι, και εκτός αυτού στη δήλωση στο σύστημα πρέπει να συμπληρωθεί το 100% της ιδιοκτησίας, οπότε θα μπουν και οι δύο. Η λογική στα εξ'αδιαιρέτου είναι ότι τα θεωρείς ως ένα κτίσμα, κάνεις σούμα τις υπερβάσεις και ελέγχεις ως προς τα μέγιστα για εκτός.

Σωστα ως εδω.
Αν δεν θέλει ο ένας, αναγκαστικά πρέπει ν'αναλάβει το βάρος ο άλλος...

...ΜΟΝΟ εαν στο επιτρεψει ρητά και εγγραφως!!!!

 

ΠΡΟΣΕΞΑΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!

AMBER ALERT!!!!

ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ!!!

 

1) πόσες αιτήσεις? 1 για ιδιοκτησία Δ1 + 1 για αποθήκη ή 1 αίτηση όλα μέσα?

2) στο πρόστιμο για το garage πέραν της Υ.Δ ( θα λάβω υπόψιν και τα τετραγωνικά της αποθήκης?) κ αλλαγή χρήσης, θα χρησιμοποιήσω συντ. 0,5 ( β.χ.) ?

3) στο πρόστιμο για την αποθήκη θα βάλω Υ.Δ., Υ.Κ., παραβίαση Δ, σωστα?

1) Όσες και οι οριζοντιες

2) ΟΧΙ 0,5. Ειναι ισογειο.

3) Ο,τι παραβιαζει. Εκει, παιρνει 0,5!

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

ο πελάτης μου είναι ιδιοκτήτης της Δ1 ιδιοκτησίας, ο οποίος ενέγειρε παρανόμως το ισόγειο garage(δεν έχει χιλιοστά, ούτε τίποτα), γι΄αυτό ρωτάω πόσες αιτήσεις? μάλλον μία θα κάνω , με συναίνεση των υπολοίπων.Επίσης το διαμέρισμα Δ3 δεν έχει κατασκευαστεί μέχρι σήμερα, επηρεάζει τίποτα αυτο το γεγονός?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά επείδή θεωρώ τους 2 παραπάνω τρόπους ανέφικτους για πάρα πολλούς λόγους που τους έχω αναφέρει, δηλώνω κανονικά τον πελάτη μου σε μια δήλωση , με μόνο το δικό του ακίνητο , σαν ιδιοκτήτη 100% του κτίσματος του, και τον ενημερώνω πως μπορεί να πάρει ρέυμα, αλλά δεν μπορεί να μεταβιβάσει αν δεν έχουν τακτοποιηθεί όλα τα ακίνητα και τον υπολοίπων στο ίδιο αγροτεμάχιο. Και σαν προσωπική άποψη σημειώνω ότι και γιαυτό πιθανον να υπάρξει μελοντικά πρόβλεψη γιατί ειδάλως δεν πρόκειται να γίνει ούτε μία μεταβίβαση σε ολόκληρη την Χαλκιδική και σε πολλές άλλες περιοχές για χρόνια , καθότι δεν υπάρχει περίπτωση σε αγροτεμάχια με 10+ ιδιοκτήτες να μην υπάρχει έστω και ενας που να διαφωνεί να ρυθμίσει

 

Εάν προχωράς μόνο του πελάτη σου ως 100% σε εξ΄αδιαιρέτου, τι τοπογραφικό θα κάνεις και τι διάγραμμα κάλυψης στη Β' φάση?

 

Επίσης, κάνεις δήλωση πελάτη με ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΠΡΟΒΛΕΨΗ???? ...επειδή στην Χαλκιδική είναι όλα εξ' αδιαιρέτου???

 

Και αν δεν γίνει? Τι θα πεις στο πελάτη?

 

Απαντήστε μας όσοι προχωράτε εξ' αδιαιρέτου, να λέμε κι εμείς την ίδια απάντηση στους πελάτες που χάνουμε διότι τους λέμε την αλήθεια.......

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ¨οτι και να πούμε δεν ξέρουμε τι ισχύει ..... τα κουβεντιάζουμε εδώ μέσα κοντά 2 μήνες κ άκρη δε βγάζουμε..... οπότε ο καθένας μας θα προχωρήσει όπως κρίνει ο ίδιος .....αν κ θέλω να πιστεύω ότι θα βγάλουνε μια διευκρίνιση για τα εξ αδιαιρέτου... έχουμε χαζέψει 2 μήνες προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη κ άκρη δε βγαίνει....

 

μια λύση είναι αυτήν που προτείνει ο iguana ... βέβαια κ αυτό έχει κάποια τρωτά σημεία αλλά θεωρώ πως είναι μια καλή λύση κ εγώ έτσι θα πορευτώ παίρνοντας το όποιο ρίσκο μου αναλογεί .

 

υ.γ. αν θέλουν οι ατσίδες του ΥΠΕΚΑ να απαντήσουν τι γίνεται με τα εξ αδιαιρέτου κ ασ βγουν να πουν ότι θέλει να δείξεις στο μελλοντικο τοπογραφικό τα πάντα , οτιδήποτε υπάρχει στο όλον αγροτεμάχιο κ να τελειώνουμε....

 

κ να φανταστείτε είναι το θέμα που καίει το σύνολο των μηχανικών ...όλοι μας έχουμε μια τέτοια κ@$#περίπτωση κ περιμένουμε μια απάντηση μήπως κ υποβάλουμε καμιά αίτηση ...περιμένουμε , περιμένουμε κ απάντηση δε βλέπω να βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.