Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

??? Μα θα δεις το Ε9 και θα δεις πως ειναι δηλωμενο.. Α΄ κατοικια η οχι

 

τι παει να πει αυτοματως? το προς τακτοποιηση ακινητο εξεταζεις οχι το χαρτοφυλακιο ακινητων του πελατη!

 

μπορει να εχει 50 στο ονομα του απο τη θεια ΑγλαΪα (χαχαχαχαχα) και αυτο που τακτοποιεις να ειναι Α κατοικια

 

Συναδερφε δεν ειναι ετσι οπως τα λες.Λεει ΚΥΡΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ο νομος...και διευκρινιζει ακριβως ποτε δεν θεωρειται κυρια και μοναδικη.Το ε9 δεν εχει σχεση.Δες λιγο την παράγραφο 3 του αρθρου 26.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

??? Μα θα δεις το Ε9 και θα δεις πως ειναι δηλωμενο.. Α΄ κατοικια η οχι

 

τι παει να πει αυτοματως? το προς τακτοποιηση ακινητο εξεταζεις οχι το χαρτοφυλακιο ακινητων του πελατη!

 

μπορει να εχει 50 στο ονομα του απο τη θεια ΑγλαΪα (χαχαχαχαχα) και αυτο που τακτοποιεις να ειναι Α κατοικια

 

Σε συνδιασμό πάντα με το αρ.25 παρ.3 λίγο προσοχή στο πως ορίζει ο νόμος την Α' και μοναδική κατοικία!

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστο.. ειχα στο μυαλο μου το Α κατοικια για το ποσο παραβολου...

 

αλλο αυτο....

οχι ολα το ιδιο ειναι!!

Το παράβολο καταβάλλεται ως εξής:

  • Για αυθαίρετη κατασκευή μέχρι 50τ.μ. ή για κτίριο κύριας και μοναδικής κατοικίας μέχρι 100τ.μ. ,το ποσό είναι 500€.

  • Για αυθαίρετη κατασκευή από 51τ.μ. μέχρι 100τ.μ. ή για κτίριο κύριας και μοναδικής κατοικίας από 101τ.μ. μέχρι 200τ.μ. ,το ποσό είναι 1000€.

  • Για αυθαίρετη κατασκευή από 101τ.μ. μέχρι 1000τ.μ.,το ποσό είναι 2000€.
  • Για αυθαίρετη κατασκευή από 1001τ.μ. μέχρι 2000τ.μ.,το ποσό είναι 4000€.

και για αυθαίρετη κατασκευή μεγαλύτερη από 2000τ.μ., το ποσό είναι 6000

Οτι δηλωνεις βαση αυτου παει και το παραβολο.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο.. 2-0 χεχεχε

 

χωρις να αποτελει δικαιολογια εχω στο μυαλο μου excelaki που γραφει Α' (σκετο) στο παραβολο και παρασυρθηκα

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε για χαβαλε το λεω..

 

απλα στην περιπτωση σου. αν φαινονται ολοι οι συγγενεις ιδιοκτητες ολων

τοτε το μοναδικη παει περιπατο...

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν ειναι το σκορ το θεμα...να ενημερωνουμε ο ενας τον αλλο ΜΠΑΣ και γλυτωσουμε το ξυλο!!!

 

Καλά αυτό δεν το γλυτώνουμε, το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι θα 'μαστε πολλοί μαζί που θα το φάμε :D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση μέχρι και το τέλος της προθεσμίας να δούμε επιτέλους αναλυτικές απαντήσεις απο το ΥΠΕΚΑ ? Δηλαδή να πληρώσεις και να στο τέλος να μην μπορείς να πάρεις βεβαίωση νομιμότητας ??? Τι ανταποδοτικά πρόστιμα εν τέλει είναι αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως άρχισαν να με ζαλίζουν οι πελάτες , λένε ότι άλλοι μηχανικοί άρχισαν να τα υποβάλλουν μεμονωμένα τα εξ αδιαιρέτου , φοβάμαι πως αν τους αργήσω και άλλο θα την κάνουν σε άλλο μηχανικό...Ξεκάθαρη απάντηση δεν βλέπω να παίρνουμε , προφανώς είναι πιο σωστό να δηλώσουν όλοι μαζί αλλά δεν πιστέυω ότι και όλοι όσοι αρχίζουν να δηλώνουν μεμονωμένα θα τους ρίξει πόρτα το υπεκα και θα πει ακυρώνω την αίτηση δεν θέλω τα λεφτά σου..Κάποιους βιαστικούς με δικαστήρια,ρέυμα κτλ θα αρχίσω να τους δηλώνω,ενημερώνοντας τους για τις ασάφειες και ότι γίνει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.