Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Δεν ξέρω ρε συ Φαέθων... πολύ απλό μου φαίνεται για να είναι αληθινό!

Εγώ ξέρω πως θα έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης και αυτό που θα κάνω, αν τύχει αντίστοιχη φάση που θέλει να το κάνει σώνει και καλά μόνος του, θα είναι να τον βάλω να υπογράψει Υ/Δ πως δεν έχει συμβόλαιο για το ακίνητο και μάλλον στην ίδια Υ/Δ που λέει ο Ν4014.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1- Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω κι εγώ είναι όταν στο Ε9 δηλώνονται περισσότερα τμ από τα πραγματικά (δεσμευτικό), αφού η περίπτωση που είναι λιγότερα μου φαίνεται λογική αφού ούτως ή άλλως είναι αυθαίρετη η δόμηση.

 

2- Στην δήλωση πολλών κτιρίων στα εξ αδιαιρέτου σε 1 μόνο δήλωση και στην περίπτωση όπου υπάρχει Ο.Α. υπάρχει το πρόβλημα ότι αυτομάτως μπαίνουμε στη μεγαλύτερη κατηγορίa για υπέρβαση δόμησης (>200% της επιτρεπόμενης), ενώ αν κάνουμε πολλές δηλώσεις πάμε σε ευνοϊκότερες.

 

1) Τι σε νοιάζουν τα τμ του Ε9 ? Το Ε9 (νομίζω) το εξετάζουμε για να δούμε ποσοστά και αν είναι κύρια κατοικία κτλ.

2) Λογικό το βρίσκω, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε 1 μόνο δήλωση με ΟΛΑ τα αυθαίρετα μέσα... έτσι δεν είναι??? Δεν μπορούμε να κάνουμε πολλές δηλώσεις αφού είναι 1 ιδιοκτησία (συμβολαιογραφικά).

 

Εγώ ξέρω πως θα έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης και αυτό που θα κάνω, αν τύχει αντίστοιχη φάση που θέλει να το κάνει σώνει και καλά μόνος του, θα είναι να τον βάλω να υπογράψει Υ/Δ πως δεν έχει συμβόλαιο για το ακίνητο και μάλλον στην ίδια Υ/Δ που λέει ο Ν4014.

 

Οκ ως εδώ, αλλά μήπως έχει πρόβλημα και ο μηχανικός, εάν όλοι οι άλλοι γείτονες πάνε σε 1 μηχανικό που θα του δώσουν όλα τα ποσοστά (και του δικού σου) ?

Θα φαίνεται δλδ το σπίτι του 2 φορές. Μπορεί να γίνει εάν πχ από τους 5 σύνολο, ο δικός σου ο ένας είναι ο "κακός" της γειτονιάς.

Link to comment
Share on other sites

H Z8 δεν έχει χαρακτήρα δεσμευτικό (τόσο ηλίθιοι είναι). Αφού το λέει καθαρά: «...είναι δυνατή η υποβολή ενιαίας αίτησης,.... δεν υπάρχει υποχρέωση....»

Η ΜΗ δέσμευση δεν πάει στο αν μπορεί να νομιμοποιήσει κάποιος μόνος αλλά στο αν υποχρεούνται ΟΛΟΙ οι συνιδιοκτήτες να πάνε με ξεχωριστές αιτήσεις ή αν μπορούν να πάνε ΟΛΟΙ με μία αίτηση. Και σαφώς μπορούνε να επιλέξουν όποιον τρόπο θέλουν αρκεί όμως να δηλώσουν ΟΛΟΙ. Το "ΟΛΟΙ" είναι αδιαπραγμάτευτο από τη στιγμή που το ξεκαθαρίζει στην αρχή και λέει ότι "Γενικα οπου αναφερεται αυτοτελης ιδιοκτησια νοειται οριζοντια η καθετη που εχει συσταθει συμβολαιογραφικα".
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να θεωρηθεί μία εξ αδιαρέτου κατοικία (στην προκειμένη περίπτωση πολυκατοικία) ως μοναδική και κύρια κατοικία? Εγώ πιστεύω πως όχι, ο ιδιοκτήτης όμως επιμένει πως ναι είναι μοναδική και κύρια δική του, των αδερφών του και της μητέρας τους.(σύνολο 7 διαμερίσματα).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να θεωρηθεί μία εξ αδιαρέτου κατοικία (στην προκειμένη περίπτωση πολυκατοικία) ως μοναδική και κύρια κατοικία? Εγώ πιστεύω πως όχι, ο ιδιοκτήτης όμως επιμένει πως ναι είναι μοναδική και κύρια δική του, των αδερφών του και της μητέρας τους.(σύνολο 7 διαμερίσματα).

 

εξ αδιαιρετου μεταξυ ποιων??? ποσοι ειναι και ποιοι??

 

αν ρωτας τι δηλωνεις σαν χρηση.. προφανως το δυσμενεστερο (οικονομικα) δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Είναι 3 αδερφια και η μητερα τους.συσταση δεν εχει γινει. Εχουν αυτη την πολυκατοικια των 7 διαμερισματων Ως χρηση ρωταω...υπαρχει περιπτωση να δηλωθει ως μοναδικη κ κυρια? Δεν εχουν καποια αλλη κατοικια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 3 αδερφια και η μητερα τους.συσταση δεν εχει γινει. Εχουν αυτη την πολυκατοικια των 7 διαμερισματων Ως χρηση ρωταω...υπαρχει περιπτωση να δηλωθει ως μοναδικη κ κυρια? Δεν εχουν καποια αλλη κατοικια.

 

αν ειναι για ολους τοτε ναι

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά? Μάλιστα, δεν το ήξερα αυτό. Και αν κάποιος έχει και άλλη μία κατοικία στο όνομα του? Τότε πάει αυτομάτως ως άλλη κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Εχω εξ αδιαιρετου αγροτεμαχιο το οποιο ομως μπήκε στο σχέδιο κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής και το άφησε πάλι ενα οικοπεδο.ΘΑ γίνει πράξη αναλογισμού.Αυθαίρετο κτίσμα μπορεί να τακτοποιηθεί σε ένα τμήμα αυτου του οικοπέδου πλέον και πως?

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά? Μάλιστα, δεν το ήξερα αυτό. Και αν κάποιος έχει και άλλη μία κατοικία στο όνομα του? Τότε πάει αυτομάτως ως άλλη κατοικία?

 

??? Μα θα δεις το Ε9 και θα δεις πως ειναι δηλωμενο.. Α΄ κατοικια η οχι

 

τι παει να πει αυτοματως? το προς τακτοποιηση ακινητο εξεταζεις οχι το χαρτοφυλακιο ακινητων του πελατη!

 

μπορει να εχει 50 στο ονομα του απο τη θεια ΑγλαΪα (χαχαχαχαχα) και αυτο που τακτοποιεις να ειναι Α κατοικια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.