Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

ρε συ architect_duth, πάενε καμια βολτα στον γειτονα-συναδελφο που μου ελεγες (που τα κανει ολα και συμφερει) και τρίψ'του στη μουρη την απάντηση της 8 που λεει οτι "οπου αναφερεται αυτοτελης ιδιοκτησια, νοειται οριζοντια ή κάθετη", να δουμε τι θα σου πει...

 

Μαζί σου συνάδερφε... Ελπίζω μόνο να ισχύει και αυτό που λέει ο Inzaghi!

 

 

Παντως σημερα ακουσα οτι πληθος αιτησεων ακυρωθηκε επειδη ανακαλυφθηκε οτι δηλωνοταν τμημα της ιδιοκτησιας και οχι ολοκληρη (εξ αδιαιρετου κομματια) με αποτελεσμα οι ιδιοκτητες να χασουν τα παραβολα που πληρωνανε και τις αμοιβες στο μηχανικο...

 

Inzaghi αν μπορείς ψάξ' το λίγο παραπάνω και ενημέρωσέ μας. Είμαι ΠΟΛΥ περίεργος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Inzaghi αν μπορείς ψάξ' το λίγο παραπάνω και ενημέρωσέ μας. Είμαι ΠΟΛΥ περίεργος!!!

 

Και εγώ είμαι πολύ περίεργη, που ακούστηκε αυτό? Να το πω και εγώ σε αυτούς που με πιέζουν να τους κάνω τη δήλωση και τους έχω στο stand by

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι πολύ περίεργη, που ακούστηκε αυτό? Να το πω και εγώ σε αυτούς που με πιέζουν να τους κάνω τη δήλωση και τους έχω στο stand by

 

νατα νατα παλι τα ιδια θα ξεκινησουν

 

δηλαδη αν ο φιλος inzaghi δεν το ψαξει, δεν το βρει οτι τεσπα, επειδη εσενα σε πιεζουν θα προχωρησεις μια ΛΑΘΟΣ αιτηση υπαγωγης στη ρυθμιση??

 

αυτο ρε παιδια δεν το καταλαβαινω (ουτε με οικονομικα κριτηρια του στυλ "τι να κανω που δεν εχω αλλη δουλεια εδω και μηνες") !

 

ποσο δυσκολο ειναι να μιλησετε με τους ιδιοκτητες-πελατες σας και να τους δωσετε να καταλαβουν οτι στην τελικη το δικο τους καλο ειναι προς το συμφερον και σας και αυτων!

 

το να κερδισετε την εμπιστοσυνη των πελατων σας ειναι οτι καλυτερο

 

θα μου πειτε δεν τρωγεται ... οκ συμφωνοι

 

αλλα μετα κ εγω θα ρωτησω μεχρι ποιου σημειου θα ρισκαρει κανεις για να φαει???

 

συγνωμη αν αθελα μου θιγω αλλα ειλικρινα με εκπλησει το γεγονος οτι εχουμε κανει 4-5 φορες "το κυκλο" στη συζητηση

 

υπαρχει καποιος που αμφιβαλει για τον τροπο υπαγωγης των εξαδιαιρετου πλεον??

Link to comment
Share on other sites

θα προσθέσω και την αυτοψία της 10ης ιδιοκτησίας. Πως θα την μετρήσεις; με το μάτι;

ή θα μπεις στο κομμάτι του και βγει με καμιά καραμπίνα και τρέχεις.

Παιδιά ημπόρει να έχει πλακά, αλλά μην το αποκλείετε; Για Ελληνάρες μιλάμε;

Μα αν ειναι να βγει με τρικανο, τότε εσυ δεν θα χρειάζεται να μετρησεις ουτε τα άλλα 9, let alone το 10ο...

 

Εντιτ:

Ρε συ fear, τι λεμε;;;

Ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής όλων των μηχανικών της πόλης μου είναι ένας -και καλά- συνάδελφος ο οποίος αναλαμβάνει @Χ00Ε/head ανεξάρτητα της περίπτωσης!

 

Και ξερεις το καλύτερο;;;;

Έχει έδρα σε άλλο νομό!!!

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

θα προσθέσω και την αυτοψία της 10ης ιδιοκτησίας. Πως θα την μετρήσεις; με το μάτι;

ή θα μπεις στο κομμάτι του και βγει με καμιά καραμπίνα και τρέχεις.

Παιδιά ημπόρει να έχει πλακά, αλλά μην το αποκλείετε; Για Ελληνάρες μιλάμε;

 

καλα θεωρητικα τωρα το σεναριο ειναι με 10 που οι 9 θελουν ο ενας οχι και εσυ θα προχωρησεις κανονικα το συνολο (και τα 10)?

 

αρα θα πανε να του τακτοποιησουν οι αλλοι το δικο του κι αυτος θα βγει να πει οχι????

 

γιατι τοτε καλος @#!@$#$ θα ναι!

Link to comment
Share on other sites

νατα νατα παλι τα ιδια θα ξεκινησουν

 

δηλαδη αν ο φιλος inzaghi δεν το ψαξει, δεν το βρει οτι τεσπα, επειδη εσενα σε πιεζουν θα προχωρησεις μια ΛΑΘΟΣ αιτηση υπαγωγης στη ρυθμιση??

 

αυτο ρε παιδια δεν το καταλαβαινω (ουτε με οικονομικα κριτηρια του στυλ "τι να κανω που δεν εχω αλλη δουλεια εδω και μηνες") !

 

ποσο δυσκολο ειναι να μιλησετε με τους ιδιοκτητες-πελατες σας και να τους δωσετε να καταλαβουν οτι στην τελικη το δικο τους καλο ειναι προς το συμφερον και σας και αυτων!

 

το να κερδισετε την εμπιστοσυνη των πελατων σας ειναι οτι καλυτερο

 

θα μου πειτε δεν τρωγεται ... οκ συμφωνοι

 

αλλα μετα κ εγω θα ρωτησω μεχρι ποιου σημειου θα ρισκαρει κανεις για να φαει???

 

συγνωμη αν αθελα μου θιγω αλλα ειλικρινα με εκπλησει το γεγονος οτι εχουμε κανει 4-5 φορες "το κυκλο" στη συζητηση

 

υπαρχει καποιος που αμφιβαλει για τον τροπο υπαγωγης των εξαδιαιρετου πλεον??

 

Δεν είπα πως αν μου φανεί έγκυρη η πηγή θα πράξω αναλόγως, αλλά καθ'ότι νέα στο χώρο θέλω να κερδίσω τον σεβασμό των πελατών μου και να έχω κάτι επίσημο και σωστό για να υποστηρίξω ότι σε εξ' αδιαιρέτου ή όλοι ή κανένας. Συγγνώμη αν συνεχίζω τον ίδιο φαύλο κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Και αν έχω 3 συνιδιοκτήτες και θέλουν και οι 3 να μπουν στη ρύθμιση αλλά είναι στα μαχαίρια* και πήγαν σε 3 μηχανικούς, θα υπάρχει πρόβλημα αν γίνουν 3 αιτήσεις για τον καθένα, οι συνιδιοκτήτες φανούν και οι 3 και στις 3 αιτήσεις και στο τοπογραφικό φανούν και οι 3 κατοικίες;

 

 

*Όχι απλά δεν μιλάνε, αλλά σε ερώτησή μου των στοιχείων τους με είπανε να μιλήσω με τον δικηγόρο τους (το ίδιο έκανε και ο δικός μου προς τους άλλους) ο οποίος μου έδωσε τα στοιχεία. Τώρα έχω κολλήσει στο αν απαιτεί ο νόμος συναίνεση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως αν μου φανεί έγκυρη η πηγή θα πράξω αναλόγως, αλλά καθ'ότι νέα στο χώρο θέλω να κερδίσω τον σεβασμό των πελατών μου και να έχω κάτι επίσημο και σωστό για να υποστηρίξω ότι σε εξ' αδιαιρέτου ή όλοι ή κανένας. Συγγνώμη αν συνεχίζω τον ίδιο φαύλο κύκλο.

 

επισημο και σωστο μεχρι να αλλαξει λοιπον η παρουσα νομοθεσια (δυσκολακι)

 

σε εξ αδιαιρετου δεν εχουμε ξεχωριστες ιδιοκτησιες! απλα

 

το λεει η λεξη! εξ αδιαιρετου! δεν διαιρειται!

 

μονο αν υπαρχει συσταση ιδιοκτησιας παει ο καθενας μονος του

 

και το χειροτερο να πεις στους πελατες σου και θα επρεπε να τους απασχολει ειναι που ολοι εχουν ολα!

 

κανεις δεν ειναι μοναδικος ιδιοκτητης του σπιτιου του! κι αν δεν σε πιστευουν να ρωτησουν το δικηγορο τους.

Link to comment
Share on other sites

Και αν έχω 3 συνιδιοκτήτες και θέλουν και οι 3 να μπουν στη ρύθμιση αλλά είναι στα μαχαίρια* και πήγαν σε 3 μηχανικούς, θα υπάρχει πρόβλημα αν γίνουν 3 αιτήσεις για τον καθένα, οι συνιδιοκτήτες φανούν και οι 3 και στις 3 αιτήσεις και στο τοπογραφικό φανούν και οι 3 κατοικίες;

*Όχι απλά δεν μιλάνε, αλλά σε ερώτησή μου των στοιχείων τους με είπανε να μιλήσω με τον δικηγόρο τους (το ίδιο έκανε και ο δικός μου προς τους άλλους) ο οποίος μου έδωσε τα στοιχεία. Τώρα έχω κολλήσει στο αν απαιτεί ο νόμος συναίνεση!!!!

 

Φιλε, η απάντηση είναι απλή:

Με την ίδια φιλοσοφία που δηλώνουν στο Ε9, με την ίδια δηλώσανε και στο κτηματολόγιο (αν υπήρξε) και με την ίδια θα δηλώσουν και στον 4014.

Ψαξε τα ποστ μου και του fear απο την αρχη σε αυτο το θέμα και θα βρεις την λύση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν πήρα απάντηση.Πολλοι στα εκτός σχεδίου έχουν δηλωμένο μόνο το αγροτεμάχιο και όχι το αυθαίρετο κτίσμα.Πρέπει να τους πω να πάνε να το δηλώσουν ή αρκεί μόνο το αγροτεμάχιο. Επίσης μου έχει τύχει και περίπτωση που δηλώνει στο Ε9 το αγροτεμάχιο με ποσοστό 5% και δηλώνει και το κτίσμα με ποσοστό 100% ! ,προφανώς εσφαλμένα αφού και το κτίσμα δεν πρέπει να παέι με το ίδιο ποσοστό?

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.