Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Φίλε salta,

συμφωνώ ότι η βεβαίωση θα αφορά όλο το γήπεδο. Δε γίνεται και διαφορετικά.

Τώρα, άμα υπάρχουν κτίσματα θα πρέπει να εξεταστεί η νομιμότητα όλων των κτισμάτων.

Η δουλειά που θα κάνεις, οι έλεγχοι κτλ είναι οι ίδιοι είτε σε εξουσιοδοτήσει ο Α είτε και οι 2.

Απλά κουβεντιάζουμε για το αν χρειάζεται η συναίνεση του Β για έκδοση βεβαίωσης.

 

Δλδ, με φωνάζει ο Α, μου λέει θέλω να πουλήσω το τάδε.

Ελέγχεις το βρίσκεις ok, δίνεις βεβαίωση.

Δε το βρίσκεις Οk, πρέπει να τακτοποιήσεις αλλά με τη συναίνεση του Β.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω σου λεω κατι άλλο:

Πες πως ο Α που σου ζητα τη βεβαιωση, εχει τακτοποιησει ηδη με άλλο μηχανικο πριν 6 μηνες και σου λεει πως -μαλλον- και ο Β τακτοποιησε.

Δεν μπορει να ξερει παραπανω διότι και οι δυο τους τακτοποίησαν δίχως να λαβει ο ενας το ΟΚ του αλλου.

 

Εσυ, πρεπει να εχεις καποια στοιχεια οτι όλα είναι τακτοποιημενα και απο τους 2. Αρα χρειάζεσαι το 5σελιδο το Α (που θα στο δωσει) και του Β ο οποιος σου λεει "οχι".

Τοτε, τι κανεις; Δινεις βεβαιωση;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε δίνω.

Από τη στιγμή που βρίσκω κτίσμα αυθαίρετο ή πρέπει να μου αποδείξουν ότι το τακτοποίησαν ή πρέπει να το τακτοποιήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λόγω της συγκυριότητας από τη στιγμή που σ’ εξουσιοδοτεί ο ένας έχεις νόμιμα το δικαίωμα να κυκλοφορείς στο ακίνητο, να μετράς, να φωτογραφίζεις και να ζητάς στοιχεία. Ο συγκύριος στα πλαίσια της συνιδιοκτησίας είναι υποχρεωμένος να τα δώσει. Στη περίπτωση όμως που πρόκειται περί καθυστερημένου που δεν το κάνει, όντως η μεταβίβαση δεν μπορεί να προχωρήσει! Είχα τέτοια περίπτωση και ευτυχώς επιβεβαιώθηκε η υποψία μου σχετικά με το ποιος είναι ο μηχανικός του.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Εξ'' αδιαιρέτου οικόπεδο εκτός σχεδίου, έχει μοιραστεί σε 10 ιδιοκτήτες. Ο καθένας τους έχει από ένα συμβόλαιο που αναγράφει " ότι κατέχει τμήμα π.χ. 500,00 m2 σε εξ'' αδιαιρέτου οικόπεδο εμβαδού 5 στρ.", χωρίς να ορίζεται συγκεκριμένα πιο συγκεκριμένο τμήμα κατέχει. Στην πραγματικότητα έχει γίνει μία ''άτυπη διανομή'' και ο καθένας έχει περιφράξει το τμήμα του και έχει ανεγείρει κτίσμα. Ερχεται ο ένας ιδιοκτήτης και τακτοποιώ τις αυθαιρεσίες του. Ως τοπογραφικό αποτυπώθηκε όλο το οικόπεδο και υπολόγισα για τους Συντ. Επιβ. όλες τις ιδιοκτησίες. Ομως θεωρώ αυτονόητο, ότι αν θελήσει να το μεταβιβάσει θα του δώσω ''βεβαίωση νομιμότητας'' , άσχετα ( αν οι λοιποί ιδιοκτήτες) τακτοποίησαν τα δικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προσοχή σ' αυτό το θέμα. Όχι δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση. Το ακίνητο είναι ένα και το αντικείμενο της μεταβίβασης είναι ένα ποσοστό επί αυτού. Αν δε τακτοποιήσουν όλοι η βεβαίωση δεν είναι σύννομη.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προσοχή σ' αυτό το θέμα. Όχι δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση. Το ακίνητο είναι ένα και το αντικείμενο της μεταβίβασης είναι ένα ποσοστό επί αυτού. Αν δε τακτοποιήσουν όλοι η βεβαίωση δεν είναι σύννομη.

Καλημέρα ξενύχτη (είδα την ώρα που το έστειλες) Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

αστεριε καλημερα

 

-ανεξαρτητα απο τον αν μπορουσες και με ποιόν τρόπο, να τακτοποιησεις τον ενα απο τους πολλους σε "εξ αδιαιρετου γήπεδο"-

 

[και αν αυτο που αναγραφεις δεν ειναι "υποθεση εργασίας"]

 

πες μας πώς εγραψες τα ποσοστα στο κτισμα και στο γηπεδο

και αν στο δεχτηκε το "συστημα"...

καλη συνεχεια

 

υγ

και βεβαια δεν δινεις βεβαιωση

 

δες ανωτερω #1467...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικό γεγονός ( με διαφροά στον αρ. ιδιοκτητών και στα m2 οικοπέδου -άνευ σημασίας). Βέβαια η πλήρης κατάσταση είναι η εξής:

α. Είχε βγεί άδεια σε όλο το αγροτεμάχιο για μία κατοικία (την πήρε ο αρχ. ιδιοκτήτης του οικοπέδου)

β. Εκαναν ''άτυπη διανομή'' ( σκαρίφημα με μοιρασμένα τα τεμάχια που πουλούσε και αναγραφή των ονομάτων των αγοραστών)

γ. Προκειμένου για την τακτοποίηση αυθαιρέτου:

i) Τοπογραφικό όλου του οικοπέδου.

ii) Υπολογισμός Σ.Ε., λαμβάνοντας υπ΄΄οψη δόμηση και κάλυψη που δημιουργούν όλα τα κτίσματα

iii) Δύο αυθαίρετα τακτοποιήθηκαν από ένα γνωστό μου

iv) Λοιπά υθαίρετα (πλην αυτών που τακτοποίησα--δες παρακάτω) κάτι w.c., τροχόσπιτο κλπ

 

Προσωπικά τακτοποίησα δύο κατοικίες από τα αυθαίρετα.( δηλ. τα ''μόνιμα'' κτίσματα, έχουν τακτοποιηθεί). Οι πελάτες μου δεν πρόκειται να κάνουν μεταβίβαση ( ίσως μόνο στα παιδιά τους). Τακτοποίησαν διότι ήθελαν να πάρουν ρεύμα.

Η ερώτηση είναι η εξής: Αν πήγαιναν σε συμ/φο, για πώληση, με ποιο τρόπο θα συνέτασσε συμβόλαιο μεταβίβασης ?? Θα ζητούσε συνυπογραφές και των λοιπών συνιδιοκτητών ή όχι ??

 

Καλημέρα Salonika

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι η εξής: Αν πήγαιναν σε συμ/φο, για πώληση, με ποιο τρόπο θα συνέτασσε συμβόλαιο μεταβίβασης ?? Θα ζητούσε συνυπογραφές και των λοιπών συνιδιοκτητών ή όχι ??

Eαν εχουν τακτοποιηθει ΟΛΑ τα κτισματα, τοτε δεν θεωρω πως θα σου ζητησουν συνυπογραφες.

Βεβαια, σε κάποιο σημείο θα έπρεπε να σου ζητήσει όλα τα 5σέλιδα, οπότε εκεί θα αντιμετωπίσεις τον σκόπελο των συνιδιοκτητων.

 

Εαν ΔΕΝ εχουν τακτοποιηθει τα πάντα (όπως στην περίπτωση σου), δεν πρέπει να δωσεις βεβαιωση.

Όχι δε δίνω.

Από τη στιγμή που βρίσκω κτίσμα αυθαίρετο ή πρέπει να μου αποδείξουν ότι το τακτοποίησαν ή πρέπει να το τακτοποιήσουν.

Ακριβώς! Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.