Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Άμα το τακτοποιήσεις με τη συναίνεση μου, τότε σίγουρα δε μπορώ να χτίσω αλλά ούτε και να σε κυνηγήσω.

Άμα δεν πάρεις τη συναίνεση μου, τότε θα σε κυνηγήσω, θα αποζημιωθώ, θα το γκρεμίσεις και θα χτίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ssouanis, δεν θεωρώ πως η συναίνεση στην τακτοποίηση σημαίνει απεμπόλιση δικαιωμάτων. Δεν προκύπτει από πουθενά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θα συναινέσεις στη διατήρηση, δε μπορείς μετά να κινηθείς δικαστικά εναντίον κάποιου γιατί έχτισε από τη στιγμή που έδωσες το δικαίωμα σου να το τακτοποιήσει.

 

Το ποσοστό σου επί του ακινήτου παραμένει αναλλοίωτο εννοείται.

 

Δικαίωμα όμως να χτίσεις, δεν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό απο που το συμπεραίνεις; Πως δεν μπορεί να κινηθεί δικαστικά; Αυτό το δικαίωμα θεωρώ πως δεν το χάνει.

Αυτό που χάνει είναι πως ενώ προ τακτοποίησης μπορούσε να κάνει καταγγελία στην πολεοδομία, να χαρακτηρίζονταν αυθαίρετο κλπ κλπ τώρα πλέον δεν μπορεί να το κάνει αυτό ή μάλλον δεν έχει καμμιά ουσία και αν το κάνει.

 

Αν όμως ήθελε να κινηθεί δικαστικά, ανάλογα με το τι θα διεκδικούσε δικαστικά, συνεχίζει να μπορεί να κινηθεί....

Το αν θα πετύχει το σκοπό του είναι θέμα δικαστικών όπου εκεί ποτέ δεν ξέρεις με ποιο πλευρό κοιμήθηκε ο δικαστής.....

 

Δικαίωμα να κτίσει δεν είχε ούτε θα αποκτήσει αν δεν κατεδαφιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Μα πως από τη μία θα συναινέσω για τη διατήρηση ενός αυθαίρετου που στηρίζεται σε νόμο και από την άλλη θα κινηθώ εναντίον αυτού που του έδωσα συναίνεση να το τακτοποιήσει;

 

Εμένα μου φαίνεται ότι δεν γίνεται, αλλά θα έχουμε σίγουρα και την άποψη του Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

ssouanis, δεν θεωρώ πως η συναίνεση στην τακτοποίηση σημαίνει απεμπόλιση δικαιωμάτων. Δεν προκύπτει από πουθενά αυτό.

Κάπου το έλεγε αυτο, οτι η τακτοποίηση δεν επιφέρει καμία αλλαγή στα ιδιοκτησιακά και άρα, δεν χάνεις τίποτα.

Όμως, εάν ο συντελεστής δόμησης έχει εξαντληθεί από έναν συνιδιοκτήτη, έστω κι αν στο σύνολο ΔΕΝ υπάρχει υπέρβαση δόμησης του ακινήτου, δεν χάνεις κανένα ιδιοκτησιακό σου δικαίωμα μεν, δεν μπορείς να κτίσεις δε!

Μα πως από τη μία θα συναινέσω για τη διατήρηση ενός αυθαίρετου που στηρίζεται σε νόμο και από την άλλη θα κινηθώ εναντίον αυτού που του έδωσα συναίνεση να το τακτοποιήσει;

Αυτο το κάνεις διότι -απ'όσα ξέρω- δεν υπάρχει περίπτωση να βγει απόφαση δικαστηρίου που να επιβάλλει την κατεδάφιση σε μια τετοια περίπτωση.

Άρα, πας δικαστικά να διεκδικείς ό,τι είναι να διεκδικήσεις, δηλ αποζημίωση.

...αλλά θα έχουμε σίγουρα και την άποψη του Δημήτρη.

it goes without saying...

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Μα πως από τη μία θα συναινέσω για τη διατήρηση ενός αυθαίρετου που στηρίζεται σε νόμο και από την άλλη θα κινηθώ εναντίον αυτού που του έδωσα συναίνεση να το τακτοποιήσει;

 

Εμένα μου φαίνεται ότι δεν γίνεται, αλλά θα έχουμε σίγουρα και την άποψη του Δημήτρη.

Είμαστε στο δεύτερο μισό του 2012 και το θέμα καλά κρατεί βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Οταν, ο εξ'' αδιαιρέτου συνιδιοκτήτης, δεν καταγγείλει την αυθαιρεσία του άλλου συνιδιοκτήτη , κατ΄΄ ουσία αυτό δεν είναι συναίνεση ( στην αυθαιρεσία ) ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατ’ αυτό τον τρόπο, θα μπορούσε να πει κάποιος πως ο εν λόγω χώρος από την ανέγερση της αυθαίρετης κατασκευής (ειδικότερα αν αυτό έγινε αρκετά χρόνια πριν) έπαυσε να είναι ταγμένος στη κοινή χρήση των λοιπών συνιδιοκτητών. Μεταβλήθηκε δηλαδή η χρήση του από την ανέγερση μέχρι σήμερα χωρίς να ασκήσουν οι συνιδιοκτήτες δικαιώματα σύγχρησης. Αφού το οικοδόμημα αυτό κατασκευάσθηκε με δικά του έξοδα (αιτούντα προς τακτοποίηση) και χρησιμοποιείται αποκλειστικά από αυτόν, οι λοιποί συνιδιοκτήτες συναίνεσαν τουλάχιστον σιωπηρά στην εκ μέρους αυτή αποκλειστική χρήση. Εάν λοιπόν οι συνιδιοκτήτες αξιώσουν μελλοντικά δικαστικά δικαιώματα συγχωρήσεως επί του τμήματος του ακινήτου καταχρηστικά θα ασκήσουν το δικαίωμα. Αυτά βέβαια θα κριθούν από το αρμόδιο δικαστήριο και αφορά την παράνομη υποβολή της δήλωσης. Κατά την γνώμη μου οι μηχανικοί που δεν ενημερώνουν τους συνιδιοκτήτες τουλάχιστον σχετικά με την υποβολή ή αντιθέτως ενημερώνουν πως δεν απαιτείται η συναίνεση και προκύπτει αυτό στο δικαστήριο θα έχουν πρόβλημα.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ.

Υπάρχει μία άποψη ότι για τη βεβαίωση μεταβίβασης θα πρέπει να μας δώσουν συναίνεση όλοι οι συνιδιοκτήτες.

Λάθος.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει παρανομία, άρα δεν τίθεται θέμα τακτοποίησης, την δήλωση τη ζητάει ένας εκ των συνιδιοκτητών ο οποίος θα πουλήσει το μερίδιο του σε κάποιον άλλον.

Ας φανταστούμε το εξής.

Σε αδόμητο αγρό έχω το 50% εγώ και το 50% ένας οπαδός της ομάδας της παπαναστασίου.

Εγώ θέλω να πουλήσω, αλλά ο παπαναστασιακός δε μου μιλάει γιατί πιστεύει ότι φταίω εγώ για το tour στην επαρχία που έκανε το 2004.

Ποιανού τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα θίγονται;

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνω:

Γράφεις στην καρτέλα των ιδιοκτητών ποσοστό 100% για τον πελάτη σου, στα σχόλια γράφεις το πραγματικό του ποσοστό και ότι το κάνεις αυτό (το ότι γράφεις 100%) για να παρακάμψεις τη βλακεία του συστήματος.

 

Καλημέρα από τη ψιλοβροχερή Θεσσαλονίκη.

 

Υ.Γ. 6 μήνες μακριά από την SuperLeague.

 

Αντί να γράψεις κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ψευδές στην καρτέλλα για να παρακάμψεις τη βλακεία του συστήματος, θα μπορούσες (προκειμένου να το παρακάμψεις) με δεδομένη τη βλακεία του συστήματος να γράψεις κάτι άλλο όπως :

 

Τα στοιχεία του πελάτη σου που τα γνωρίζεις με το ποσοστό του (π.χ. 50%)

και

με την ένδειξη "άγνωστοι" (στη στήλη επώνυμο) "ιδιοκτήτες" (στη στήλη όνομα), 0000000000 (στη στήλη ΑΦΜ) κ.ο.κ.. και το ποσοστό που υπολείπεται για τη συμπλήρωση του 100%.

 

Το σύστημα ως γνωστόν δεν "καταλαβαίνει" τι γράφεις στα κουτάκια (όπως π.χ. στα κουτάκια "όνομα πατρός" ,΄κ.λ.π. όταν πρόκειται για εταιρεία).... απλά συμπληρωμένα τα θέλει και με άθροισμα 100%.

 

Στο κάτω κάτω ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος ούτε εσύ ούτε ο εκάστοτε πελάτης σου να γνωρίζει ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ τα υπόλοιπα ποσοστά εξ αδιαιρέτου στο ακίνητο, μια και ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ δεν υποχρεώνει τον Χ συνιδιοκτήτη εξ αδιαιρέτου να ενημερώνει τους συνιδιοκτήτες του για το ΠΩΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ (πουλάει, κάνει δωρεά ή γονική παροχή κ.λ.π.) το περιουσιακό του στοιχείο (ποσοστό εξ αδιαιρέτου) ανά πάσα στιγμή .

 

Στη συνέχεια αναλύεις τι εννοεί ο ποιητής στην τεχνική σου έκθεση ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ.

 

Όλα αυτά για βεβαίωση αδόμητου σε εξ αδιαιρέτου εννοείται και ΟΧΙ για τακτοποίηση.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.