Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...ασαφείς : τι θεωρείται ενιαίο κτίριο , οριζόντια σε ανεξάρτητα κτίρια, κλπ

 

Θεωρω πως το θεμα της συν-ιδιοκτησιας ειναι μια χαρα ρυθμισμενα.

 

http://www.michaniko...__fromsearch__1 :mrgreen:

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Μα βρε avgoust, αυτο δεν ειναι προβλημα που πηγαζει απο τα της συνιδιοκτησιας, αλλα απο τους περιορισμους των εκτος σχεδίου!

Με την απαγόρευση κατασκευής πολλώς κτιρίων, τα ιδιοκτησιακα καθετωτα που μπορουν να στεγάσουν περισσότερες από μία οικίες, είναι το εξ αδιαιρέτου και η οριζοντια ιδιοκτησία.

Απο εδω και μετά, αρχίζει η εμποροπανήγυρις...

Ο Έλλην, δεν μπορει να κατανοήσει πως ό,τι και να κάνει, αφ ής στιγμής γινεται εξ αδιαιρέτου συγκύριος ακινήτου, εισέρχεται σε αναγκαστικό συνεταιρισμό με τον οποιοδήποτε, για οποιοδήποτε θέμα σχετικό με το ακίνητο και απ'όσο καταλαβαίνω από τα γραφόμενα του Δημήτρη, ο συνεταιρισμός αυτό διαρκεί όσο στέκεται το κτίριο!

Δεν μπορούμε να καταλάβουμε ως Έλληνες, οτι κατά τον Νόμο, είσαι μια χαρά κατοχυρωμένος ιδιοτήτης σε ότι υπάρχει επί και υπό του γηπέδου, ειτε το έχεις πληρώσει, είτε όχι.

 

Γι' αυτό σου λέω: τα θέματα της συν-ιδιοκτησίας είναι μια χαρά καθαρά (αν και σηκώνουν ένα καλό update).

Εμείς μπερδευόμαστε, εμείς είμαστε οι:

- αδόκιμοι, όταν λέμε στον φίλο μας "αγορασα ένα οικόπεδο 500τμ" ενω εχουμε αγοράσει ένα ποσοστό από γήπεδο 4στρ,

- ασαφείς, που τα έχουμε κάνει όλα κουλουβάχατα μεσα στο μυαλό μας,

- αστείοι, που θεωρουμε πως κάναμε την αγορά του αιώνα ενώ στην πραγματικότητα πληρώνουμε για να μπουμε σε προβλήματα,

- παράλογοι, που τα θέλουμε όλα δικά μας (και να μην πληρώσουμε πολλά και να κανουμε το beach-house of our dreams αλλά και να μήν έχουμε καμία σχέση με τον "κάγκουρα" τον γείτονα),

- ηλίθιοι, που εμπιστευόμαστε το κάθε ένα (και την κρίση μας) που λέει πως "το εξ αδιαιρέτου; δεν είναι τίποτα... τυπική ορολογία των συμβολαιογράφων είναι..."

- πανηλίθιοι α)που χτίζουμε κατά παράβαση της ΟΑ, β) που θεωρούμε οτι μπορούμε να κάνουμε ό,τι μας καπνίσει, γ) που χωνόμαστε ακόμα πιό βαθιά στον λάκκο δηλώνοντας το εξ αδιαιρέτου μας στον 4014 με όποιον άλλο τρόπο εκτός από αυτόν που προκύπτει από όσα μας έχει πει ο νομικός της παρέας.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

αύγουστε - σαλ,

 

πολυ σωστα όσα λέτε και οσα άλλα θα μπορουσαν να προσθεσουν οσοι απο τους 1392 απαντησαν σε αυτο το τοπικ...

Να υπενθυμισω οτι ξεκινησε στις 30-10-11 απο τον γιωργο

και η πρωτη άμεση απαντηση ήταν απο τον κωνσταντινο που έγραψε

"πολυ συνηθισμένη περίπτωση για τα αυθαίρετα, όχι ομως για τον νομοθέτη να μπει στον κόπο να μας πει τι γίνεται με την περίπτωση αυτή..."

Αυτή η φράση τα έλεγε όλα...

Απο τότε, εχουν δοθει 1392 απαντήσεις και εγιναν 115.000 views.

πλεον των απαντήσεων στο δημοψήφισμα του σαλ "..εσείς πώς τα δηλώνετε΄"....

..και ακόμα ...περιμενουμε την απαντηση του υπουργειου...

...και διαβάζουμε απαντήσεις...."εγω το κανω....έτσι......εγώ ...αλλοιώς....εγώ αλλοιώτικα !!!!..."

Για μένα, την απόλυτη και ακέραια ευθύνη φέρει το ΤΕΕ, το οποίο απο την πρωτη μερα ώφειλε να ενημερώσει τα μέλη του να μην κάνουν τέτοιες τακτοποιήσεις

και να απόσχει απο αυτη την διαδικασία των "εξ αδιαιρέτου"

και να προβει σε όλες τις ενέργεις προς το υπουργείο να διευκρινισθεί ο νόμος στο σημείο αυτό.

Μην ξεχνάτε οτι, απο τον Οκτώβριο του 2011, ο 4014 τροποποιηθηκε 7-8 φορές και μπορουσαν να νομοθετήσουν όσα χρειαζονταν.

Αντι αυτου, το ΤΕΕ άφησε τα μέλη του απροστάτευτα, χωρίς να στείλει ούτε μιά απλή οδηγία... και διαβασαμε εδώ επανειλημενα την αγωνία στις ερωτήσεις των μηχανικών,

που ρωτούσαν για το τί πρέπει να κάνουν...

 

καλημερα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία τελειώνει, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Όταν μεταξύ δύο συνιδιοκτητών έχει βγει άδεια εξ' αδιαιρέτου σε εκτός σχεδίου υπάρχει πρόβλημα να δηλωθεί το ακίνητο στον 4014;

Αυτονόητο ότι υπάρχει συναίνεση και από τους δύο.

 

Έχω διαβάσει κάποια αποσπάσματα από το λίνκ κι έχω τρομάξει.

Link to comment
Share on other sites

 

Από την στιγμή που διαλέγεις να προχωρήσεις η πιο σωστή για μένα διαδικασία έχει αναφερθεί από τον συνάδελφο Ιάσωνα μερικές σελίδες πριν και περίπου αυτην ακολουθω και εγώ.

1. Τοπογραφικό για όλο το αγροτεμάχιο (με όλα τα κτίσματα μέσα)

2. Σχέδια για το "δικό" σου .

3. Ποσοστό ιδιοκτησίας 100%.(αναφέρεται στην αυθαίρετη κατασκευή)

4. Αναφορά στην τεχνική έκθεση για το ποσοστό εξ αδιαίρετου σύμφωνα με το συμβόλαιο

5. Σαφής ενημέρωση ιδιοκτήτη για την κίνηση και κυρίως για το οτι μπορεί να πάρει ρέυμα,γλυτώσει πρόστιμα αλλά δεν μπορέι να μεταβιβάσει αν δεν τακτοποιησουν όλοι

6. Φωτογραφία του κτίσματος

7. Ειδική σημείωση στο συμφωνητικό σου με τον ιδιοκτήτη.(ότι δεν ευθύνεται ο μηχανικός σε πιθανόν προβλήματα που αφορόυν το ιδιοκτησιακό και ότι αυτο δηλωνεται με ευθύνη του ιδιοκτήτη

8. Ειδική αναφορά στην εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη.(ότι είναι ιδιοκτήτης 100% της αυθαίρετης κατασκευής)

Είπαμε πολλές φορές δεν είναι ο 100% σωστός τρόπος αλλά είναι ο καταλληλότερος από την στιγμή που αποφασίζεις να προχωρήσεις .

Αν κάθε κτίσμα ανήκει σε όλες τις πλευρές τότε πώς κάνουμε λόγο για 100% ποσοστό συνιδιοκτησιας στο αυθαίρετο;Είναι πολύ εύκολο να παρακάμψει η φόρμα του τρεις αυτό το σημείο μέχρι να διευκρινιστεί απ'το ΥΠΕΚΑ. Ας μην κάνουμε τα εύκολα δύσκολα. .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μία σκέψη που μπορεί να έχει γραφτεί παλιότερα, θα με συγχωρέσετε άμα δεν το "ξετρύπωσα".

Θεωρώ δεδομένο ότι θα έχει γραφτεί, αλλά επείδή δεν το βρήκα το βάζω για τη μία στις χίλιες.

 

Ο νόμος λοιπόν λέει:

Στην περίπτωση συγκυριότητας του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει

εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση οι συντελεστές του παραρτήματος λαμβάνονται υπόψη για όποιον από

τους συγκυρίους πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις.

Στην ίδια περίπτωση και εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή

εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιονδήποτε

συγκύριο χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών.

 

Η μη ύπαρξη σύστασης δεν προϋποθέτει ότι όλοι οι χώροι είναι κοινόχρηστοι (κοινόκτητοι ναι, κοινόχρηστοι όχι),

γιατί να μην μπορεί ένας εκ των 30 συνιδιοκτητών να δηλώσει τη μία κατοικία;

Γιατί γίνεται επιλεκτική δήλωση;

 

Μας βοηθάει το γεγονός ότι:

η Ε/Α Η8 που λέει ότι δεν είναι υποχρεωτική η ξεχωριστή δήλωση (άρα είναι δυνατή?????)

και κάποιες άλλες Ε/Α που μιλούν για αυτοτελής λειτουργικά ιδιοκτησίες.

 

Ψάχνω τρόπο για τη δήλωση και για να πάρουν ρεύμα.

Δε μιλάμε για μεταβίβαση κτλ.

Δε μιλάμε για ιδιοκτησιακά θέματα.

Μόνο για δήλωση.

 

Εγώ έχω ακούσει μέχρι και για συμψηφισμούς προστίμων από τον 3212/2003.

Μιλάμε τώρα για περιπτώσεις όπου το ίδιο το κράτος ήρθε το 2004 και με τον νόμο 3212/2003 μοίρασε πρόστιμα στον φερόμενο ιδιοκτήτη κάθε σπιτιού, τα οποία πρόστιμα διατήρησης ακόμα εισπράττει και αναζητεί από συγκεκριμένο ΑΦΜ και όχι από όλους τους συνιδιοκτήτες, έδωσε ρεύμα και τηλέφωνο σε συγκεκριμένα άτομα κτλ κτλ.

 

 

Να τονίσω ότι ήμουν και είμαι αντίθετος στην τακτοποίηση τέτοιων περιπτώσεων ΠΡΙΝ δοθούν κατευθυντήριες από το Υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι ακόμα και 10 χρόνια να περάσουν θα συζητάμε τα ιδία θέματα ξανά και ξανά και ο καθένας θα ερμηνεύει τον 4014/11 κατά την δική του άποψη . Eλλιπή η θέση ΤΕΕ που θα έπρεπε να δώσει σαφής οδηγίες στα μέλη του να μην ανακατεύονται σε εξ αδιαίρετου οικόπεδα εφόσον δεν συναινούν όλοι να δηλώσουν τα αυθαίρετα κτίσματα και όχι ο καθένας τμηματικά και κατά βούληση , εδώ βλέπετε έχει βάλει το χέρι του ο βαθύς κομματισμός του ΤΕΕ , και ο κρατικοδίαιτος συνδικαλισμός και έχουν καταφέρει να χωρίσουν τους νόμους σε πράσινους μπλε κόκκινους πορτοκαλί και να συμπεριφέρονται ανάλογα ποιος είναι αντιπολίτευση και κυβέρνηση , κατά την άποψη μου δεν εμπλέκομαι σε εξ αδιαίρετου με πολλούς συνιδιοκτήτες χωρίς αποκλειστική χρήση αν όλοι δεν αποφασίσουν να ρυθμίσουν στον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάθε κτίσμα ανήκει σε όλες τις πλευρές τότε πώς κάνουμε λόγο για 100% ποσοστό συνιδιοκτησιας στο αυθαίρετο;

Μα ΔΕΝ κανουμε!!!! Αυτο ειναι το λαθος που πρεπει να γινει κατανοητο!

ΔΕΝ μπορεις να πεις "εχω το 100% αυτο του σπιτιου".

 

Ο νόμος λοιπόν λέει:

Στην ίδια περίπτωση και εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή

εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιονδήποτε

συγκύριο χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών.

Αυτο που λέει είναι πως ο συγκύριος μπορει να δηλώσει τις αυθαιρεσιες του ακινητου του διχως συναινεση.

Παράδειγμα:

Εσυ κιο αδερφος σου εχετε ενα διαμετισμα εξ αδιαιρετου. Το διαμερισμα ειναι μια ιδιοκτησια. Αν δεν συμφωνει ο αδερφος σου, εσυ μπορεις να πας να δηλώσεις -προφανως ολες- τις αυθαιρεσιες -προφανως ολόκληρου- του ακινητου σου και να κανεις την δουλεια σου.

 

Αν αυτο -στο οποιο δεν πιστευω να διαφωνεις- το μεταφερουμε στα εξ αδιαιρετου εκτος σχεδιου γηπεδα, σε ρωτω:

- ποια ειναι η ιδιοκτησια;

Προφανώς όλο το γηπεδο.

Σου φαινεται λογικο να πας να δηλωσεις ενα τμημα τόσο του ακινητου, όσο και των αυθαιρεσιων επι του ακινητου;

 

Στο παραδειγμα που σου εδωσα, θα δηλωνες μονο την αυθαιρεσια στην κουζινα και θα περιμενες την αυθαιρεσια στο σαλονι να την δηλωσει ο αδερφος σου;

 

 

Η μη ύπαρξη σύστασης δεν προϋποθέτει ότι όλοι οι χώροι είναι κοινόχρηστοι (κοινόκτητοι ναι, κοινόχρηστοι όχι)... ;

Οχι, στα εξ αδιαιρετου δεν υπαρχει η εννοια του κοινοχρηστου χωρου όπως την εννοει ο 4014 (δηλ κλιμακοστασια κτλ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.