Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθεια σας στον παρακάτω γρίφο?

 

Σε συνιδιόκτητο, εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο εκδόθηκε αρχικά οικοδομική άδεια με διάσπαση των όγκων του κτηρίου σε επτά (7) τμήματα (μικρότερα κτήρια) μετά από έγκριση της Ε.Π.Α.Ε . Από τα επτά έχουν ανεγερθεί τα τέσσερα καθ’ υπέρβαση της οικοδομικής αδείας, δύο εκ των οποίων ζητείται η «Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής» ενώ υπολείπεται η ανέγερση 3 τμημάτων ακόμη. Όλες οι αυθαιρεσίες στο εν λόγω αγροτεμάχιο έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του ν.4014/2011 και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία.

Σύμφωνα με την παρ. 4 της Ενότητας Β της Εγκυκλίου 1/12, για τις περιπτώσεις κτισμάτων που έχουν υπαχθεί στις ρυθμίσεις του ν.4014/2011 και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία, επιτρέπεται κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη, η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης (παρ. 17, άρθρο 24, του ν.4014/2011), μετά από έγκριση της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας, εφ’ όσον αυτές δεν τα επαυξάνουν σε όγκο.

Ακόμη στην παρ. 5 της Ενότητας Β της Εγκυκλίου 1/12 αναφέρεται ότι σε περίπτωση διακοπής οικοδομικών εργασιών λόγω διαπίστωσης αυθαιρεσιών σε κτήριο, που ανεγείρεται με βάση οικοδομική άδεια, η συνέχιση χορηγείται μετά την υπαγωγή των αυθαιρεσιών στο ν.4014/2011 και την περαίωση της σχετικής διαδικασίας. Συγκεκριμένα εάν οι αυθαίρετες δεν είναι αποπερατωμένες πρέπει να προηγηθεί η έκδοση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών αποπεράτωσης (παρ. 17, άρθρο 24, του ν.4014/2011) και μετά να επιτραπεί η συνέχιση οικοδομικών εργασιών στο τμήμα του κτηρίου, που ανεγείρεται σύμφωνα με την οικοδομική άδεια.

Επίσης σύμφωνα με τα άρθρα 2 και 4 της υπ’ αρίθ. οικ. 2975/19-1-2012 Υ.Α. (ΦΕΚ 43 Β’) η χορήγηση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών αποπεράτωσης υφιστάμενης αυθαίρετης κατασκευής, δεδομένου ότι δεν πρόκειται για νομιμοποίηση της, δεν αποτελεί οικοδομική άδεια άλλα ούτε και αναθεώρηση υπάρχουσας οικοδομικής αδείας. Ομοιάζει μόνο ο τρόπος έκδοσης που καθορίζεται με την παραπάνω Υ.Α και σύμφωνα με την παρ. 1 άρθρο 4 αυτής, όλες οι Εγκρίσεις Εργασιών καταχωρίζονται σε ειδικό αρχείο της οικείας πολεοδομικής υπηρεσίας.

Από την συγκριτική εξέταση όλων των παραπάνω και δεδομένου ότι δεν πρόκειται για νομιμοποίηση ή έκδοση-αναθεώρηση οικοδομικής αδείας αλλά και του γεγονότος ότι η υπαγωγή των αυθαιρεσιών στο ν.4014/2011 απλώς αναστέλλει για τριάντα χρόνια την επιβολή κυρώσεων.

Ερωτάται : αν μπορεί να επιτραπεί η συνέχιση των οικοδομικών εργασιών στο τμήμα του κτηρίου που ανεγείρεται σύμφωνα με την οικοδομική άδεια και που πρόκειται να εκτελεστούν κατά το διάστημα ισχύος της άδειας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας και αναμένω την απάντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει άποψη για το θέμα του ποσοστού υπέρβασης δόμησης σε κάθετη ? (Αν λογίζεται με παρονομαστή το εμβαδό κάθετης ή το συνολικό του οικοπέδου)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στους συντελεστές για τον υπολογισμό του προστίμου δήλωσης 4014;;;

Αν ναι, τότε τα υπολογίζεις με βάση τα επιτρεπόμενα στο συνολικό οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ιάσων, ναι σε αυτό αναφέρομαι και έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις. Η περίπτωση του όλου οικοπέδου είναι σαφώς συμφέρουσα και κατά τη γνώμη μου ταιριάζει και με τη λογική των οριζοντίων ιδ. (βλέπε διαμέρισμα σε πολυκατοικία). Απλά έχω δει να υποστηρίζεται η έννοια των μεγεθών της καθέτου και όχι του συνολικού οικοπέδου.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Ιάσονα.

Δεν υπάρχει πουθενά η έννοια των μεγεθών της καθέτου.

Πηγαίνουμε με το σύνολο των επιτρεπόμενων του οικοπέδου/γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα

Ευχαριστώ Ιάσων, ναι σε αυτό αναφέρομαι και έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις. Η περίπτωση του όλου οικοπέδου είναι σαφώς συμφέρουσα και κατά τη γνώμη μου ταιριάζει και με τη λογική των οριζοντίων ιδ. (βλέπε διαμέρισμα σε πολυκατοικία). Απλά έχω δει να υποστηρίζεται η έννοια των μεγεθών της καθέτου και όχι του συνολικού οικοπέδου.

 

Στο θέμα αυτό έχω και εγώ εναν προβληματισμό.Αν για παράδειγμα σε συσταση με δύο κάθετες ιδιοκτησίες,όπου η μία είναι αδόμητη,η υπέρβαση δόμησης της μιάς ειναι μέσα στα επιτρεπόμενα .ορια του συνόλου του οικοπέδου,αυτό θα μπορούσε να οδηγήσει και σε κανονική νομιμοποίηση ( έκδοση άδειας) ? Υπάρχει κάτι σχετικά για να τεκμηριώσουμε τι ισχύει ? Εννοώ για τα ποσοστά υπέρβασης για τον υπολογισμό του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλεις την άδεια πας με τα επιτρεπόμενα στη "δική σου κάθετο" κι όχι σε ολόκληρο το οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Μα μήπως για αυτό το λόγο πρέπει να θεωρήσουμε ότι τα " επιτρεπόμενα " και για την τακτοποίηση είναι τα της καθέτου ? Εννοώ αφού πολεοδομικά αυτά τα μεγέθη αναγνωρίζονται ως αναλογούντα στην κάθετη

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και το άλλο.Αν καταργηθούν οι κάθετες και υπάρχει μία οικοδομή, τα μεγέθη της δε θα συγκριθούν με τα επιτρεπόμενα όλου του οικοπέδου? Ακραίο παράδειγμα αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.